GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Γενικά - Μοτοσυκλέτα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Διλλημα: πωληση μοτοσυκλέτας ή οχι (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=44920)

tsapos 04-12-2013 12:58

Διλλημα: πωληση μοτοσυκλέτας ή οχι
 
Καλημέρα,

Πριν απο αρκετό καιρό πόσταρα κάοποιες ερωτήσεις σχετικά με σερβις, σημερα βρισκομαι σε μια δυσσαρεστη θεση να .

Πριν καποιους μηνες εκανα ενα ταξιδι Ελλαδα - Βέλγιο για να φερω την αγαπημενη μου GS1150 εκει που ζω και δουλευω. Δυστυχως κατα την διαρκεια μιας επισκεψης σε φιλο στο Στρασβουργο η μηχανη μου κλαπηκε. Βρεθηκε σε κακη καταασταση με το φιλτρο αερος, ταπα υγρου πισω φρενων και λοιπα σωληνακια καμμενα, με ιχνη παραβιασης του ντεποζιτου, με σπασμενο τιμονι αλλα με τα λοιπα εξαρτηματα οκ. Την αφησα σε μηχανικο στο Στρασβουργο να την δει και μετα απο μια πρωτη εξετααση ειπε οτι εχει θορυβο στο μοτερ (που μπορει να ειναι και μπιελα) και οτι χρειαζεται να λυθει το μοτερ για να ξερει τι γινεται. Η συμβουλη του ειναι οτι αν λυθει το μοτερ και κυριως στην περιπτωση που οντως εχει κατι προβληματικο μεσα, οι επισκευες θα ξεπερασουν την αξια της μηχανης (εχω μια GS 1150 του 2001).

Το διλλημα μου ειναι κατα συνεπεια: να την επαναπατρισω και να προσπαθησω να την επισκευασω ή να την πουλησω για (οποια) ανταλλακτικα και να αρχισω να μαζευω για αλλη μηχανη..?

Τι πιστευετε και ακομα περισσοτερο τι συμβουλευετε?

Ζητω συγνωμη αν ειναι λαθος κατηγορια αυτη αλλα προκειται για γενικη ερωτηση (αρα υπεθεσα οτι εδω πρεπει να παει)

Χαιρετισμους

lazaros28 04-12-2013 13:17

Απάντηση: Διλλημα: πωληση μοτοσυκλέτας ή οχι
 
φιλε tsapo καλημέρα,

να σου πω την δική μου ιστορία (ίσως δε βοηθάει πουθενά αλλα θα την πώ)
και μένα πριν 5μήνες κλέψαν τη δική μου μηχανή με τη μόνη διαφορά ότι δεν την βρήκα ποτέ..αλλά και να την έβρισκα δε θα την ξανακαβαλούσα ποτέ γιατί απλά ξενέρωσα (μπορεί να ακούγετε ρομαντικό) ..!
όπως και να χει εγώ θα πουλούσα τα όποια ανταλλακτικά έχουν απομείνει και θα παιρνα άλλη...
ασε που με την αγορά 'καινούργιας' θα ανανεωθείς και συ σαν άνθρωπος και θα ανέβεις ψυχολογικα...
ξέχνα ότι έγινε και προχώρα....

xntinou 04-12-2013 22:32

Απάντηση: Διλλημα: πωληση μοτοσυκλέτας ή οχι
 
Νομίζω ότι αν την δώσεις όπως είναι για ανταλλακτικά θα σκοτώσεις ακόμη περισσότερο τη λαβωμένη 1150 ..
Αν έχεις τον χώρο, τη διάθεση και την υπομονή ν'ασχοληθείς, μπορείς να την κάνεις βίδες και πουλώντας τα ανταλλακτικά να κερδίσεις περισσότερα .. :)

chris71 04-12-2013 23:49

Απάντηση: Διλλημα: πωληση μοτοσυκλέτας ή οχι
 
Αυτή η ερώτηση μπορεί να απαντηθεί μόνο από εσένα. Υπολόγισε την αξία της επισκευής, τι μπορείς να πάρεις από ανταλλακτικά, τα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις για καινούρια και το σημαντικότερο, τη συναισθηματική αξία της κλεμμένης. Από τη στιγμή που κάνεις τέτοια ερώτηση, κατά τη γνώμη μου είσαι για αλλαγή, και απλά ψάχνεις υποστήριξη...:ye02:
Πάρ´ το λοιπόν απόφαση και προχώρα...:ye13:

spyrakos35 05-12-2013 07:38

Απάντηση: Διλλημα: πωληση μοτοσυκλέτας ή οχι
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από chris71 ( 980195)
Από τη στιγμή που κάνεις τέτοια ερώτηση, κατά τη γνώμη μου είσαι για αλλαγή, και απλά ψάχνεις υποστήριξη...:ye02:
Πάρ´ το λοιπόν απόφαση και προχώρα...:ye13:

+1300....

αν το αντέχεις οικονομικά, πάρε άλλη....

iagos 05-12-2013 15:24

Απάντηση: Διλλημα: πωληση μοτοσυκλέτας ή οχι
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από tsapos ( 980024)
...για να φερω την αγαπημενη μου GS1150...

Μετά από αυτό, θέλει και ρώτημα;
Ανέστησε το πάντσερ σιγά-σιγά, αφού μάλιστα θα ανοίξεις μοτέρ κάνε ένα ρεκτιφιέ αν χρειάζεται, και συνεχίστε τη σχέση σας για τα επόμενα 20 χρόνια.

Albatros 06-12-2013 09:45

Απάντηση: Διλλημα: πωληση μοτοσυκλέτας ή οχι
 
Στο παρελθόν προσπάθησα να επισκευάσω ένα cbr400 , αποτέλεσμα μεγάλη οικονομική διαρροή ,ανάλωση πολύτιμου προσωπικού χρόνου με επισκέψεις σε συνεργεία κλπ, και ψυχική ταλαιπωρία...
Πούλησέ την όπως μπορείς και μάζεψε για άλλη καινούργια η όχι.
:hmmm:

Δήμος 06-12-2013 20:24

Απάντηση: Διλλημα: πωληση μοτοσυκλέτας ή οχι
 
Να η ευκαιρία...να πας σε Adv, 1150 όμως, εε!!!

Papadopaidi 08-12-2013 00:57

Απάντηση: Διλλημα: πωληση μοτοσυκλέτας ή οχι
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από iagos ( 980337)
Μετά από αυτό, θέλει και ρώτημα;
Ανέστησε το πάντσερ σιγά-σιγά, αφού μάλιστα θα ανοίξεις μοτέρ κάνε ένα ρεκτιφιέ αν χρειάζεται, και συνεχίστε τη σχέση σας για τα επόμενα 20 χρόνια.

Κανένα σχόλιο,τέλος λέμε. :ye28::re27::re25::ye36::ye36::ye36:


tsapos 11-12-2013 11:37

Απάντηση: Διλλημα: πωληση μοτοσυκλέτας ή οχι
 
ευχαριστώ ολους για την απάντηση σας. Προς το παρόν την επαναπατριζω μιας και καλύπτεται απο την ασφάλεια. Για καινούργια δεν θα μπορουσα οικονομικά αυτή τη στιγμη.Αν έπαιρνα κάτι άλλο δεν θα κινούταν στην οικονομική κλιμακα BMW οποτε αρχικα θα δω (Ελλάδα πλεον) τι κοστίζει. Αν είναι πολλα όσο οδυνηρό κι αν είναι θα κοιτάξω για λύσιμο κι ανταλλακτικά. Εύχομαι σε κανένα να μην περάσει κάτι τέτοιο και στον φιλο που το πέρασε και δεν τη βρήκε να του έρθουν όλα καλά για μια νεα "αγάπη". Όσο για μένα θα δειξει. Ο νεος ωραίος κι ο παλιός ομως αλλιως!


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:42.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!