GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Εξοπλισμός μοτοσικλέτας (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=26)
-   -   Remus Hexacone για F800GS (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=2354)

ves 04-05-2009 14:39

Remus Hexacone για F800GS
 
Σκεφτομαι να αλλαξω την μαμα εξατμιση (ναι αυτη που σας θυμιζει τη σομπα της γιαγια σας στο χωριο) με την Remus Hexacone Titanium. Για μενα ειναι πιο ομορφη απο την αντιστοιχη της Acrapovic, ταιριαζει καλυτερα και ειναι σαφως πιο φτηνη!!!!! Αυτο ομως που δεν ξερω ειναι αν χρειαζεται να πειραχτουν χαρτογραφησεις, μειγματα ή/και ενα σωρο ψιψιψινια & κοκοκοψια, πραγμα που δεν θα το ηθελα με τιποτα (θεωρω οτι μπλεκεις ασχημα 9 φορες στις 10). Ξερει κανενας κατι;;;;
(Ρητορικη ερωτηση γιατι ειμαι βεβαιος οτι οι περισσοτεροι ξερετε κατι παραπανω απο μενα:hmmm:).


http://www.remus.at/php/index.php?cm...4&iProdImage=0

Orfeus 08-05-2009 06:12

Απάντηση: Remus Hexacone για F800GS
 
Θεωρω οτι η αλλαγη της στο 800 μου,δε χειροτερεψε την αποδοση.Στανταρ κερδισε σε εμφανιση και το κλεισιμο του γκαζιου λειτουργει καλυτερα απο κορνα.Ξεταπωτη δεν τη συνιστω ειδικα την κοντη,γιατι θα σε μαθει ολη η γειτονια και μερικες φορες η διακριτικοτητα ειναι το ζητουμενο.
Αλλαγη σε χαρτογραησεις δε χρειαζεται,καθοτι ψεκαστο(ετσι λενε και οι Αυστριακοι)
Βεβαια για να παρεις τα μεγιστα,φιλτρο,μπουζι,λαιμοι,προγραμμα και τελικο θα κανουν το μηχανακι να πεταει...

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 08-05-2009 06:45

Απάντηση: Remus Hexacone για F800GS
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Orfeus ( 28773)
Θεωρω οτι η αλλαγη της στο 800 μου,δε χειροτερεψε την αποδοση.Στανταρ κερδισε σε εμφανιση και το κλεισιμο του γκαζιου λειτουργει καλυτερα απο κορνα.Ξεταπωτη δεν τη συνιστω ειδικα την κοντη,γιατι θα σε μαθει ολη η γειτονια και μερικες φορες η διακριτικοτητα ειναι το ζητουμενο.
Αλλαγη σε χαρτογραησεις δε χρειαζεται,καθοτι ψεκαστο(ετσι λενε και οι Αυστριακοι)
Βεβαια για να παρεις τα μεγιστα,φιλτρο,μπουζι,λαιμοι,προγραμμα και τελικο θα κανουν το μηχανακι να πεταει...




http://i247.photobucket.com/albums/g...S-2/DIAF66.gif John ....

Arkas 08-05-2009 12:42

Απάντηση: Remus Hexacone για F800GS
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Orfeus ( 28773)
Θεωρω οτι η αλλαγη της στο 800 μου,δε χειροτερεψε την αποδοση.Στανταρ κερδισε σε εμφανιση και το κλεισιμο του γκαζιου λειτουργει καλυτερα απο κορνα.Ξεταπωτη δεν τη συνιστω ειδικα την κοντη,γιατι θα σε μαθει ολη η γειτονια και μερικες φορες η διακριτικοτητα ειναι το ζητουμενο.
Αλλαγη σε χαρτογραησεις δε χρειαζεται,καθοτι ψεκαστο(ετσι λενε και οι Αυστριακοι)
Βεβαια για να παρεις τα μεγιστα,φιλτρο,μπουζι,λαιμοι,προγραμμα και τελικο θα κανουν το μηχανακι να πεταει...

:sm8:

ves 11-05-2009 13:50

Απάντηση: Remus Hexacone για F800GS
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Orfeus ( 28773)
Θεωρω οτι η αλλαγη της στο 800 μου,δε χειροτερεψε την αποδοση.Στανταρ κερδισε σε εμφανιση και το κλεισιμο του γκαζιου λειτουργει καλυτερα απο κορνα.Ξεταπωτη δεν τη συνιστω ειδικα την κοντη,γιατι θα σε μαθει ολη η γειτονια και μερικες φορες η διακριτικοτητα ειναι το ζητουμενο.
Αλλαγη σε χαρτογραησεις δε χρειαζεται,καθοτι ψεκαστο(ετσι λενε και οι Αυστριακοι)
Βεβαια για να παρεις τα μεγιστα,φιλτρο,μπουζι,λαιμοι,προγραμμα και τελικο θα κανουν το μηχανακι να πεταει...


Σ'ευχαριστω!!!!
Να σε ρωτησω κατι "αδιακριτο";;;; Γιατι προτιμησες αυτην απο την Acrapovic (αν οχι μονο για οικονομικους λογους);;;;
Και κατι ακομα (ασχετο(ς) αλλα σχετικο) στο κλεισιμο του γκαζιου συχνα μου κανει σκασιματα ειναι φυσιολογικο;;; Εσενα στα κανει με την Hexacone ή δεν εχει να κανει με την εξατμιση;;;;

Orfeus 12-05-2009 02:06

Απάντηση: Remus Hexacone για F800GS
 
ρωτα οτι θες...Οι 800αρηδες ειμαστε ειδος προς εξαφανιση.
Το λοιπον...Ειχα Ακραπα και τα λεφτα για την αγορα της απο το επισημο δικτυο της BMW(ναι αυτη με τα 755ε).Δυστυχως ενας κυριος με ΤΑ εσκασε πανω της και μου την εκανε πατατακι.Παλι καλα μου την πληρωσε μετρητοις.Ειχα περιπου πανω στο μοτορι για ενα χρονο την Ακραπα,ενα χρονο την εργοστασιακη και τωρα τη Remus.
O ηχος της Ακραπας οφειλω να ομολογησω με ενθουσιαζε περισσοτερο,αλλα σαν εμφανιση δεν με ενθουσιαζε για να την ξαναγορασω.Ενα κοινο τελικο με εναν σκορπιο...που πλεον φορανε ολοι.
Επισης στις Ακραπες δεν πωλουνται οι λαιμοι χωριστοι,οποτε ημουν υποχρεωμενος να τα παρω ολα τωρα.Δεν εχουν Power Commander και σε ατελειωτες συζητησεις με εναν φιλο ειδημων στο θεμα αποδοσης,μου επισημανε οτι στο συνολο οι Remus αποδιδουν καλυτερα.Κ σκεπτομενος οτι το μηχανακι το πηρα για να το κρατησω,κ τα παραπανω κατεληξα εκει.
Κ ομολογω δεν το εχω μετανιωσει.Τωρα που την εβαλα,αν κ δεν με τρελαινει ο ηχος της,παρατηρω οτι "ροπιαζει"αμεσα και στα ψηλα με κανει να αναρωτιεμαι αν εχει κοφτη.Στην Ακραπα απλα γεμιζε τις μεσαιες και τιποτα αλλο...
Τωρα για τα σκασιματα θιγεις ενα τεεεεεεεεεεραστιο θεμα.
κανονικα ενα σωστα ρυθμισμενο μηχανακι δεν πρεπει να κανει σκασιματα-τουλαχιστον οχι πολλα.Αλλα επειδη τα 800 εχουν ενα θεμα με τον ψεκασμο,τα ακους σχεδον παντα.Θα στο κανει με οτι εξατμιση και να του βαλεις επανω,απλα οι aftermarket εκ κατασκευης ενισχυουν το θορυβο.
Συμβουλη.Αν φορας ηδη την εξατμιση...κανε χιλιομετρα και μετα μια βολτα απο Γερακα για διαγνωστικο και πιθανη βελτιστοποιηση μιγματος.Αυτο θα κανω και γω(φοραω και αλλα πραγματα πανω).
Δε χρειαζεται θεωρητικα ρυθμιση,αλλα οσα βλεπουν τα διαγνωστικα δεν τα βλεπεις εσυ.

ves 12-05-2009 12:39

Απάντηση: Remus Hexacone για F800GS
 
:sm8:
Νομιζω οτι με επεισες!!!!!!!

Orfeus 12-05-2009 16:11

Απάντηση: Remus Hexacone για F800GS
 
την εχεις αγορασει??

JOHN-X 12-05-2009 16:26

Απάντηση: Remus Hexacone για F800GS
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Orfeus ( 29622)
ρωτα οτι θες...Οι 800αρηδες ειμαστε ειδος προς εξαφανιση.
Το λοιπον...Ειχα Ακραπα και τα λεφτα για την αγορα της απο το επισημο δικτυο της BMW(ναι αυτη με τα 755ε).Δυστυχως ενας κυριος με ΤΑ εσκασε πανω της και μου την εκανε πατατακι.Παλι καλα μου την πληρωσε μετρητοις.Ειχα περιπου πανω στο μοτορι για ενα χρονο την Ακραπα,ενα χρονο την εργοστασιακη και τωρα τη Remus.
O ηχος της Ακραπας οφειλω να ομολογησω με ενθουσιαζε περισσοτερο,αλλα σαν εμφανιση δεν με ενθουσιαζε για να την ξαναγορασω.Ενα κοινο τελικο με εναν σκορπιο...που πλεον φορανε ολοι.
Επισης στις Ακραπες δεν πωλουνται οι λαιμοι χωριστοι,οποτε ημουν υποχρεωμενος να τα παρω ολα τωρα.Δεν εχουν Power Commander και σε ατελειωτες συζητησεις με εναν φιλο ειδημων στο θεμα αποδοσης,μου επισημανε οτι στο συνολο οι Remus αποδιδουν καλυτερα.Κ σκεπτομενος οτι το μηχανακι το πηρα για να το κρατησω,κ τα παραπανω κατεληξα εκει.
Κ ομολογω δεν το εχω μετανιωσει.Τωρα που την εβαλα,αν κ δεν με τρελαινει ο ηχος της,παρατηρω οτι "ροπιαζει"αμεσα και στα ψηλα με κανει να αναρωτιεμαι αν εχει κοφτη.Στην Ακραπα απλα γεμιζε τις μεσαιες και τιποτα αλλο...
Τωρα για τα σκασιματα θιγεις ενα τεεεεεεεεεεραστιο θεμα.
κανονικα ενα σωστα ρυθμισμενο μηχανακι δεν πρεπει να κανει σκασιματα-τουλαχιστον οχι πολλα.Αλλα επειδη τα 800 εχουν ενα θεμα με τον ψεκασμο,τα ακους σχεδον παντα.Θα στο κανει με οτι εξατμιση και να του βαλεις επανω,απλα οι aftermarket εκ κατασκευης ενισχυουν το θορυβο.
Συμβουλη.Αν φορας ηδη την εξατμιση...κανε χιλιομετρα και μετα μια βολτα απο Γερακα για διαγνωστικο και πιθανη βελτιστοποιηση μιγματος.Αυτο θα κανω και γω(φοραω και αλλα πραγματα πανω).
Δε χρειαζεται θεωρητικα ρυθμιση,αλλα οσα βλεπουν τα διαγνωστικα δεν τα βλεπεις εσυ.


Oλα αυτά τα εχω ακούσει και εγώ ....:)

Orfeus 13-05-2009 05:13

Απάντηση: Remus Hexacone για F800GS
 
εγω τα ακουγα αλλα τωρα τα βιωνω κιολας!


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:10.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!