GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Τεχνικά θέματα διάφορα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Πολλαπλασιαστης R1200GS και πιθανο μελλοντικο προβλημα!!! (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=4493)

BOXER 04-08-2009 00:52

Πολλαπλασιαστης R1200GS και πιθανο μελλοντικο προβλημα!!!
 
Πρωτα απο ολα χαιρετω ολα τα μελη αυτου του Forum :) και στην συνεχεια σας αναφερω το πιθανο μου προβλημα και αν μπορει καποιος να βοηθησει ειναι ευπροσδεκτος!
Εδω και περιπου 10 μερες οταν εκκινω την μηχανη, τα πρωτα 10-15 δευτερολεπτα (*και μονο οταν ειναι κρυα η μηχανη*) στο ρελαντι της, κανει σαν να ψυχοραγει!!! σαν καποιος κυλινδρος να υπολειτουργει!
Υπεθεσα οτι ειναι τα μπουζι (και ας ειχαν δουλεψει περιπου 5.000χλμ- δηλαδη σχεδον καινουργια) και τα αλλαξα παλι με καινουργια, ομως το "θεμα" παρεμεινε!! :(
Προχωρησα ακομα και στην αντικατασταση μπαταριας (μηπως οφειλονταν εκει το προβλημα- γιατι πολλες ψιλοπ@.....ριες ξεκινουν απο εκει), ομως μια απο τα ιδια......... :( :(!!!
Σε τηλ επικοινωνια με τον γερακα οταν τους περιεγραψα το προβλημα μου ειπαν οτι μαλλον πλησιαζει η ωρα του ενος πολλαπλασιαστη (του ειπα να την παω την μηχανη να την βαλουμε και στον εγκεφαλο μηπως και δειξει κατι, αλλα λογο αρκετης δουλειας στο μαγαζι, απλα δεν γινοταν, τουλαχιστον αμεσα!). Και ετσι, ερωτω τα εξης:
-Σε ποιο σημειο της μηχανης εδραζονται οι πολλαπλασιαστες;
-Ειναι ευκολη η προσβαση/αντικατασταση αυτων;
-Πως καταλαβαινουμε ποιος απο τους δυο φταιει;
Σας ευχαριστω προκαταβολικα!

gb1200 04-08-2009 01:12

Απάντηση: Πολλαπλασιαστης R1200GS και πιθανο μελλοντικο προβλημα!!!
 
Τον καταλαβαίνεις ξεκουμπονοντασ τον.
Πόσα χιλιόμετρα έχεις;;;;;
Στη θέση σου δεν θάκανα δοκιμές.
Εξουσιοδοτημένο κατευθίαν.Χωρίς ραντεβού :hmmm:

george81 04-08-2009 01:27

Απάντηση: Πολλαπλασιαστης R1200GS και πιθανο μελλοντικο προβλημα!!!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από BOXER ( 54741)
Πρωτα απο ολα χαιρετω ολα τα μελη αυτου του Forum :) και στην συνεχεια σας αναφερω το πιθανο μου προβλημα και αν μπορει καποιος να βοηθησει ειναι ευπροσδεκτος!
Εδω και περιπου 10 μερες οταν εκκινω την μηχανη, τα πρωτα 10-15 δευτερολεπτα (*και μονο οταν ειναι κρυα η μηχανη*) στο ρελαντι της, κανει σαν να ψυχοραγει!!! σαν καποιος κυλινδρος να υπολειτουργει!
Υπεθεσα οτι ειναι τα μπουζι (και ας ειχαν δουλεψει περιπου 5.000χλμ- δηλαδη σχεδον καινουργια) και τα αλλαξα παλι με καινουργια, ομως το "θεμα" παρεμεινε!! :(
Προχωρησα ακομα και στην αντικατασταση μπαταριας (μηπως οφειλονταν εκει το προβλημα- γιατι πολλες ψιλοπ@.....ριες ξεκινουν απο εκει), ομως μια απο τα ιδια......... :( :(!!!
Σε τηλ επικοινωνια με τον γερακα οταν τους περιεγραψα το προβλημα μου ειπαν οτι μαλλον πλησιαζει η ωρα του ενος πολλαπλασιαστη (του ειπα να την παω την μηχανη να την βαλουμε και στον εγκεφαλο μηπως και δειξει κατι, αλλα λογο αρκετης δουλειας στο μαγαζι, απλα δεν γινοταν, τουλαχιστον αμεσα!). Και ετσι, ερωτω τα εξης:
-Σε ποιο σημειο της μηχανης εδραζονται οι πολλαπλασιαστες;
-Ειναι ευκολη η προσβαση/αντικατασταση αυτων;
-Πως καταλαβαινουμε ποιος απο τους δυο φταιει;
Σας ευχαριστω προκαταβολικα!


νικο καλησπερα, οι πολλαπλασιαστες στη μηχανη σου ειναι μεσα στις μπουζοπιπες (κεντρικη και δευτερευουσα). τωρα για το ποιος απο τους δυο φταιει, πρεπει να μπει στο διαγνωστικο. θα μπορουσαμε να το κοιταξουμε στο δικο μου διαγνωστικο, αλλα δυστυχως το εχω αφησει μαζι με τη μηχανη στη Δραμα. κανε μια ερωτηση το πρωι στο motion'n style στη Μεσογειων τηλ 210-6855441

BOXER 04-08-2009 01:36

Απάντηση: Πολλαπλασιαστης R1200GS και πιθανο μελλοντικο προβλημα!!!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από gb1200 ( 54746)
Τον καταλαβαίνεις ξεκουμπονοντασ τον.
Πόσα χιλιόμετρα έχεις;;;;;
Στη θέση σου δεν θάκανα δοκιμές.
Εξουσιοδοτημένο κατευθίαν.Χωρίς ραντεβού :hmmm:

-Εχω 36.000χλμ και κατι ψιλα....
(Παντα στην αρχη ειμαι ευγενικο... παιδι :D, μετα ομως στο δευτερο τηλ, αν δεν παιζει παλι ραντεβου, τοτε ναι, μπαινω στο εξουσιοδοτημενο μαζι με την μηχανη,αγκαλια!!!!!!!!!!!!!!!!)
Για να τον ξεκουμπωσω ομως, πρεπει πρωτα να ξερω που ειναι :(, και εγω δεν ξερω.... :Απορία:!!!!

BOXER 04-08-2009 02:02

Απάντηση: Πολλαπλασιαστης R1200GS και πιθανο μελλοντικο προβλημα!!!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από george81 ( 54753)
νικο καλησπερα, οι πολλαπλασιαστες στη μηχανη σου ειναι μεσα στις μπουζοπιπες (κεντρικη και δευτερευουσα). τωρα για το ποιος απο τους δυο φταιει, πρεπει να μπει στο διαγνωστικο. θα μπορουσαμε να το κοιταξουμε στο δικο μου διαγνωστικο, αλλα δυστυχως το εχω αφησει μαζι με τη μηχανη στη Δραμα. κανε μια ερωτηση το πρωι στο motion'n style στη Μεσογειων τηλ 210-6855441

Καλησπερα Γιωργο
Μας εχει κανει μεγαλη "ζημια" :D:D:D το γεγονος που εχεις την μηχανη σου ακομα στην Δραμα!! Ομως το καλο πραγμα αργει να γινει, και σιγουρα θα βγει καλο :) γιατι το εχεις!
Τωρα οσο αφορα τις "μπουζοπιπες" ενα εχω να πω:
Βρε που τις εχωσαν εκει μεσα τα παλιοπαιδα οι Γερμανοι :sm1:; Τοσο δυσκολη η προσβαση σε αυτες πια;;;:sm7:
Αυριο που θα πιουμε το καφεδακι μας θα σου και για την επομενη εξορμηση με τον αδελφο μου που ετοιμαζεται στο βουνο Ιτη αυτη τη φορα,100 χλμ χωμα περιπου, συμφωνα με τον αναβαση.
Παμε Δραμα να τελειωσουμε την μηχανη σου, ειναι must να ερθεις!

george81 04-08-2009 02:17

Απάντηση: Πολλαπλασιαστης R1200GS και πιθανο μελλοντικο προβλημα!!!
 
πολυ ευκολη η προσβαση στις μπουζοπιπες νικο! θα τα πουμε και αυριο, απλα να ξερεις οτι τις εβγαλες οταν αλλαξες τα μπουζι! βεβαια δε ξερω αν βγαζοντας τις θα φανει κατι...οσο για τη δικη μου μου μηχανη, σε μια βδομαδα που θα ανεβω πανω, ισως να τη φερω εστω και χωρις abs :yz οταν ομως ακουω για χωμα και βουνα ζηλευω!!!!:sm8:

BOXER 04-08-2009 03:06

Απάντηση: Πολλαπλασιαστης R1200GS και πιθανο μελλοντικο προβλημα!!!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από george81 ( 54769)
πολυ ευκολη η προσβαση στις μπουζοπιπες νικο! θα τα πουμε και αυριο, απλα να ξερεις οτι τις εβγαλες οταν αλλαξες τα μπουζι! βεβαια δε ξερω αν βγαζοντας τις θα φανει κατι...οσο για τη δικη μου μου μηχανη, σε μια βδομαδα που θα ανεβω πανω, ισως να τη φερω εστω και χωρις abs :yz οταν ομως ακουω για χωμα και βουνα ζηλευω!!!!:sm8:

Και ερχομαι να συμπληρωσω: "Πολυ ευκολη η προσβαση ΚΑΙ στους πολλαπλασιαστες" :D:D:D . Οπως λενε αρκετοι συμφορουμιτες, οτι εχεις τα παντα σχεδον μπροστα σου σε αυτες τις μηχανες, σαν μηχανικος που ειμαι (και οχι ηλεκτρολογος...Νεύρα!!!) συμφωνω και επαυξανω τα μεγιστα. Πολυ απλη στο λυσε δεσε ΠΑΝΤΟΥ,:):):)!!!!
Η εξορμηση Γιωργο ειναι να γινει το πολυ μεχρι το τελος Αυγουστου. Δηλαδη παιζει απο αυτο το Σ/Κ η καποιο αλλο αυτου του μηνα. Ειδωμεν!!!!!
Και χωρις ΑΒS μια χαρα παει το εργαλειο στο χωμα (εγω παντως το προτιμω με ΑΒS ανεξαρτητα απο την "ποιοτητα" της χωματινης ), να το φερεις οπωσδηποτε!

nek21 04-08-2009 11:02

Απάντηση: Πολλαπλασιαστης R1200GS και πιθανο μελλοντικο προβλημα!!!
 
γνωμη μου πρωτα απ ολα να συμβουλευτεις τον γιατρο(fast and furious).καλα ξεμπερδεματα.

loulou1100gs 04-08-2009 11:14

Απάντηση: Πολλαπλασιαστης R1200GS και πιθανο μελλοντικο προβλημα!!!
 
Δυστυχώς, σύνηθες πρόβλημα σε όλα τα 1,2 και κυρίως στα χρυσοπληρωμένα GSA...Δεν έχω να κάνω σχόλιο πέρα από το να σε προτρέψω να εκμεταλλευτείς στο έπακρο κάθε δυνατότητα που σου παρέχει η εργοστασιακή εγγύηση.Κρίμα...:( Θαρρώ πώς η εταιρία έβγαλε το τελευταίο της απροβλημάτιστο μοντέλο με την τελευταία σειρά των 1150 Adv.Κρίμα, πραγματικά κρίμα ΝεύραΝεύρα

NLS 04-08-2009 12:37

Απάντηση: Πολλαπλασιαστης R1200GS και πιθανο μελλοντικο προβλημα!!!
 
geoooooorgeeee!


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:58.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!