GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Τεχνικά θέματα διάφορα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Xειροποίητη ή after market εξάτμιση????? (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=29825)

spade ace 21-03-2012 23:02

Xειροποίητη ή after market εξάτμιση?????
 
Χαίρεται αγαπητοί φίλοι..Ανοίγω ένα θεματάκι για όσους είναι λίγο "βαβουριάρηδες" ή όπως θέλει καθένας ας τους - μας χαρακτηρήσει.
Με αφορμή λοιπόν την επικείμενη αλλαγή εξάτμισης που σχεδιάζω για το δικό μου μηχανάκι , θέτω τον προβληματισμό προς ...γνώση και συμμόρφωση από του απανταχού τεχνικό ή μη κοινό που έχει άποωη στο θέμα!
Ενδεικτικά λέω πως αξίζει η λύση ενος τελικού τύπου akrapovic με κάμποσα χρήματα, που όμως είναι πολυδοκιμασμένο και ταιριάζει συγκεκριμένα για το εκάστοτε μηχανάκι που έχει μελετηθεί...ή και χειροποίητη σε ανθρώπους που δουλεύουν μόνο το συγκεκριμένο τομέα και επεμβαίνουν με σαφώς λιγότερα χρήματα στο κάθε μηχανάκι ξεχωριστά προσφέροντας το καλύτερο γι αυτούς ..δυνατό μιας και επενδύουν στο όποιο όνομα τους...έστω και τοπικά..
Μάλλον πολλά λέω ..παρακαλώ διαφωτίστε τον κόσμο και βάλτε όλες τις παραμέτρους του ΣΗΜΕΡΑ στο ισοζύγιο σας!!!!!!!!!

Alkinoos 22-03-2012 01:18

Μη βάλεις τίποτα. Μια χαρα είναι κ έτσι.
Μόνο με τελικο δε κανεις τίποτα παραπάνω εκτός απο θόρυβο άσχετα αν κάνει 200 η 800 Ευρω.
Για αφαίρεση καταλύτη, ούτε να το σκέφτεσαι. Θα τσουλαει λίγο καλύτερα χαμηλά αλλα ψιλά δε θα πηγαίνει βήμα.

spade ace 22-03-2012 11:48

Απάντηση: Xειροποίητη ή after market εξάτμιση?????
 
Και τα διαγράμματα που δίνουν οι επώνυμοι κατασκευαστές ??? Δεν με ενδιαφέρει τόσο το θέμα αν θα μου "δώσει" κάτι ένα τελικό ,απλά να αλλάξω το τεράστιο βαρύ και άσχημο stock θέλω

paschalis 22-03-2012 16:45

Απάντηση: Xειροποίητη ή after market εξάτμιση?????
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από spade ace ( 635254)
Και τα διαγράμματα που δίνουν οι επώνυμοι κατασκευαστές ??? Δεν με ενδιαφέρει τόσο το θέμα αν θα μου "δώσει" κάτι ένα τελικό ,απλά να αλλάξω το τεράστιο βαρύ και άσχημο stock θέλω

Γλυτωνεις σιγουρα κιλα..
ομορφαινεις τη μοτοσυκλετα..
και κουβαλας και λιγοτερα λεφτα!!

Εχω δοκιμασει για 20000 χλμ περιπου με ελευθερο χταποδι της REMUS και OEM Akrapovich..
Η αισθηση στα χαμηλα ειναι απεριγραπτη αλλα η φημισμενη εξατμισαρα τα ειδε ολα απο την ελευθερη ροη των καυσαεριων.
Δυο φορες αντικατασταση του ηχομονωτικου τη μια φορα με γνησιο -150 ευρω- και την αλλη φορα με υλικο απο CRF 450 δωρεα φιλου..
Τζιφος εις διπλουν μπηκε ξανα ο καταλυτης ΚΑΙ για οικολογικους λογους και ισως ησυχασα..
Λιγοτερο αρπαγμα χαμηλα αλλα ψηλα ειναι και λιγο καλυτερα

spade ace 22-03-2012 20:41

Απάντηση: Xειροποίητη ή after market εξάτμιση?????
 
Πασχάλη λίγο πολύ γνωστά αυτά ...κάθε εξάτμιση competition είναι σίγουρο πως θέλει και συντήρηση και δεν είναι να την ξεχνάς, γι αυτό κιόλας είναι διαιρούμενες. Το δίλημμα είναι αλλού ....εργοστασιακή after market ή χειροποίητη!!!???

Alkinoos 22-03-2012 21:00

Ανάλογα τι εννοείς χαιροποιητη. Υπάρχουν πολλών ειδών χειροποιητες.
Εγω πρωσωπικα, φτιαχνω χειροποιητες.
Στο GS μου έχω δοκιμάσει αρκετούς συνδυασμούς.
Ενδεικτικά:
Εργοστασιακοι λαιμοι -aftermarket τελικο.
Εργοστασιακοι λαιμοι χωρίς καταλύτη- εργοστασιακο τελικο
Εργοστασιακοι λαιμοι χωρίς καταλύτη -aftermarket τελικο
Χειροποιητους λαιμους με λινκ κ καταλύτη-εργοστασιακο τελικο
Χειροποιητους λαιμους χωρίς λινκ κ καταλύτη - aftermarket τελικο

Κ γενικά ότι συνδυασμό μπορείς να φανταστείς.

Alkinoos 22-03-2012 21:02

Αν πάλι απλα μιλάς για απλα τελικα, μη σκας, όλα την ίδια δουλεια κάνουν.
Θόρυβο!!!
Η τιμη αλλάζει κ φυσικα η ποιότητα κατασκευής τους.

spade ace 22-03-2012 23:30

Απάντηση: Xειροποίητη ή after market εξάτμιση?????
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Alkinoos ( 635871)
Αν πάλι απλα μιλάς για απλα τελικα, μη σκας, όλα την ίδια δουλεια κάνουν.
Θόρυβο!!!
Η τιμη αλλάζει κ φυσικα η ποιότητα κατασκευής τους.


Κάτι τέτοιο πιστεύω κι εγώ.. οτι μόνα τους τα τελικά μόνο ήχο βάρος και αισθητική, οπότε για αυτό λέω αξίζει να δώσει κανείς μόνο για ένα τελικό έως και 700 ευρώ μόνο και μόνο επειδή είναι κάποιας μεγαλοεταιρείας που υπόσχεται οτι θα αποδώσει και παραπάνω το μηχανάκι? Το θέμα είναι να μην κάνει ενα χειροπόίητο τελικό ζημιά στη μηχανή....

giclas 22-03-2012 23:48

Απάντηση: Xειροποίητη ή after market εξάτμιση?????
 
η προσωπηκη μου εμπηρια το καλητερο εναι μονο τεληκο ακραπα .
δοκημασα κε αλλα οπως φουλ ΗΡΝ κε megamoto παλη ακραπα κε τα εχω πεταμνα στην αποθηκη μου αρεσαν απο αποψη θορηβου κε δυναμης αυτο που δεν μου αρεσε ηταν το οτι ο θορηβος που βγαζουν δεν σε αφηνη να πας σε νορμαλ οδιγηση λογο αδραναληνης !
φυσηκα κε η καταναλοση ανεβενη εσθητα
θα αναροτηθη καπιος τα εχεις στην αποθηκη ? νε κε τα βαζω 5,6 φορες τον χρονο κε ηκανοπιουμε

Alkinoos 23-03-2012 03:03

Γράψε μου έναν τροπο που μπορει το τελικο να κάνει απο μόνο του ζημια.
Αν βρεις κάτι να γράψεις, μετα θέλω να σκεφτείς πως το επώνυμο τελικο μπορει να κάνει λιγότερη ζημια κ πως ένα ανώνυμο μπορει να κάνει περισσότερη ενω έχουν ίδια χαρακτηριστικά. (μήκος, διάμετρος κλπ).


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:01.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!