GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Ελλάδα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=54)
-   -   Και δεύτερη Κυριακή φέτος ανοιχτά τα μαγαζιά (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=36834)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 06-12-2012 16:55

Και δεύτερη Κυριακή φέτος ανοιχτά τα μαγαζιά
 
ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ 23 ΚΑΙ ΣΤΙΣ 16 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

Και δεύτερη Κυριακή φέτος ανοιχτά τα μαγαζιά

Δύο Κυριακές, στις 23 Δεκεμβρίου που είναι η τελευταία Κυριακή πριν τα Χριστούγεννα αλλά και στις 16 Δεκεμβρίου, θα μείνουν ανοιχτά κατά τη φετινή εορταστική περίοδο τα εμπορικά καταστήματα.


http://content-mcdn.ethnos.gr/filesy..._type12128.jpg
Αυτό ανακοίνωσε ο υφυπουργός Ανάπτυξης, Θ. Σκορδάς μιλώντας το πρωί στον Real Fm.
Με τον τρόπο αυτό το υπουργείο Ανάπτυξης φαίνεται να ικανοποιεί ένα χρόνιο αίτημα των εμπόρων που διεκδικούν τη δυνατότητα να λειτουργούν τουλάχιστον δύο Κυριακές κατά την εορταστική περίοδο, που ο τζίρος αναμένεται να είναι αυξημένο.
Παράλληλα, υπενθυμίζεται ότι συνεχίζεται η συζήτηση για τη δυνατότητα λειτουργίας των καταστημάτων μέχρι και έξι Κυριακές το χρόνο, μεταξύ των εμπόρων και του ΥΠΑΝ και δεν αποκλείεται το αίτημα του Εμπορικού Συλλόγου Αθηνών να γίνει δεκτό.
www.ethnos.gr




Απόσπασμα:



ΑΝΟΙΧΤΑ ΤΑ ΕΜΠΟΡΙΚΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΤΙΣ ΚΥΡΙΑΚΕΣ 23 ΚΑΙ 30 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ
Ανοιχτά θα είναι τα καταστήματα 2 Κυριακές εντός του Δεκεμβρίου κατά τη διάρκεια της φετινής εορταστικής περιόδου. Όπως ανακοίνωσε ο υφυπουργός Ανάπτυξης, τα καταστήματα θα μείνουν ανοιχτά εκτός από την Κυριακή 23 Δεκεμβρίου και την Κυριακή 30 Δεκεμβρίου πριν από την Πρωτοχρονιά.
Από το: ΕΒΕΑ


commander 06-12-2012 17:25

Απάντηση: Και δεύτερη Κυριακή φέτος ανοιχτά τα μαγαζιά
 
στο Μιλάνο το σκ που ήμασταν εκεί τα μαγαζιά ήταν ανοιχτά ........και είχαν ποιο πολύ δουλειά από την παρασκευή..... Έτσι το λεω Εγκυκλοπαιδικά..

LakisGS 06-12-2012 17:57

Απάντηση: Και δεύτερη Κυριακή φέτος ανοιχτά τα μαγαζιά
 
Αν και έχω καταστήματα, είμαι κάθετα αντίθετος με το άνοιγμα των καταστημάτων Κυριακές κλπ. Αυτό βολεύει τα μεγάλα καταστήματα, που έχουν πολύ προσωπικό με βάρδιες. Ο μικρομεσαίος ή κάποιος με το επάγγελμα το δικό μου που όσο προσωπικό και να έχω πρέπει να είμαι πάντα κι εγώ μέσα στο μαγαζί μου, δεν πρέπει να ξεκουραστώ?? Δεν έχω ψυχή να κάνω γιορτές σαν άνθρωπος και όχι δουλεύοντας σαν τον σκύλο μέχρι παραμονή?? Και εγώ έχω την δυνατότητα και το κλείνω, (κλείνω ακόμα και τα Σάββατα). Αυτός όμως που δεν μπορεί, και πρέπει να κάτσει εκεί, δεν έχει ψυχή?? Και μένα με βολεύει η εφορία να είναι ακοικτή την Κυριακή... Είναι?? Καμιά δημόσια υπηρεσία δεν είναι. Και στο φινάλε αν ο κόσμος έχει λεφτά, έστω και δυο μέρες να ανοίξεις θα δουλέψεις. Αν ο κόσμος δεν έχει, όλη μέρα κάθε μέρα να είσαι ανοικτός, μύγες θα βαράς. Κύριοι, έχουμε γεννηθεί να δουλεύουμε για να ζούμε. Όχι να ζούμε για να δουλεύουμε. Αυτά...

lepanto 06-12-2012 18:40

Απάντηση: Και δεύτερη Κυριακή φέτος ανοιχτά τα μαγαζιά
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από commander ( 806489)
στο Μιλάνο το σκ που ήμασταν εκεί τα μαγαζιά ήταν ανοιχτά ........και είχαν ποιο πολύ δουλειά από την παρασκευή..... Έτσι το λεω Εγκυκλοπαιδικά..

να δω με ποιον θα βολταρεις τότε . αυτό είναι έγκλημα για παρά πολλούς απο εμάς που έχουμε κατ/ τα

siraxanz 06-12-2012 18:58

Απάντηση: Και δεύτερη Κυριακή φέτος ανοιχτά τα μαγαζιά
 
Καλές δουλειές να πούμε σε όσους συμφορουμίτες έχουν ανοιχτά μαγαζιά, αλλά κ σε όλον τον Εμπορικό κόσμο...

Σωστή απόφαση...

commander 06-12-2012 19:12

Απάντηση: Και δεύτερη Κυριακή φέτος ανοιχτά τα μαγαζιά
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από lepanto ( 806514)
να δω με ποιον θα βολταρεις τότε . αυτό είναι έγκλημα για παρά πολλούς απο εμάς που έχουμε κατ/ τα

καλά ο Λάκης από πάνω πες ότι είναι μόνος του και δεν πέρνει ανάσα.........



εσύ γιατί μιλάς? ??



που έχεις 10 άτομα μέσα μαζί με τις κορες ανηψιες και βάλε...:ha16:

Ακιs 06-12-2012 19:39

Απάντηση: Και δεύτερη Κυριακή φέτος ανοιχτά τα μαγαζιά
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ ( 806476)
...... που ο τζίρος αναμένεται να είναι αυξημένο.

Eδω γελανε.......:rolleyes::rolleyes:

Gemat 06-12-2012 21:14

Απάντηση: Και δεύτερη Κυριακή φέτος ανοιχτά τα μαγαζιά
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από LakisGS ( 806501)
Αν και έχω καταστήματα, είμαι κάθετα αντίθετος με το άνοιγμα των καταστημάτων Κυριακές κλπ. Αυτό βολεύει τα μεγάλα καταστήματα, που έχουν πολύ προσωπικό με βάρδιες. Ο μικρομεσαίος ή κάποιος με το επάγγελμα το δικό μου που όσο προσωπικό και να έχω πρέπει να είμαι πάντα κι εγώ μέσα στο μαγαζί μου, δεν πρέπει να ξεκουραστώ?? Δεν έχω ψυχή να κάνω γιορτές σαν άνθρωπος και όχι δουλεύοντας σαν τον σκύλο μέχρι παραμονή?? Και εγώ έχω την δυνατότητα και το κλείνω, (κλείνω ακόμα και τα Σάββατα). Αυτός όμως που δεν μπορεί, και πρέπει να κάτσει εκεί, δεν έχει ψυχή?? Και μένα με βολεύει η εφορία να είναι ακοικτή την Κυριακή... Είναι?? Καμιά δημόσια υπηρεσία δεν είναι. Και στο φινάλε αν ο κόσμος έχει λεφτά, έστω και δυο μέρες να ανοίξεις θα δουλέψεις. Αν ο κόσμος δεν έχει, όλη μέρα κάθε μέρα να είσαι ανοικτός, μύγες θα βαράς. Κύριοι, έχουμε γεννηθεί να δουλεύουμε για να ζούμε. Όχι να ζούμε για να δουλεύουμε. Αυτά...

Συμφωνω 100%.
Εδω αποφασισαμε (ο εμπορικος συλλογος) να ανοιξουμε μονο μια Κυριακη...

ntinopoulos 06-12-2012 21:17

Απάντηση: Και δεύτερη Κυριακή φέτος ανοιχτά τα μαγαζιά
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από LakisGS ( 806501)
Αν και έχω καταστήματα, είμαι κάθετα αντίθετος με το άνοιγμα των καταστημάτων Κυριακές κλπ. Αυτό βολεύει τα μεγάλα καταστήματα, που έχουν πολύ προσωπικό με βάρδιες. Ο μικρομεσαίος ή κάποιος με το επάγγελμα το δικό μου που όσο προσωπικό και να έχω πρέπει να είμαι πάντα κι εγώ μέσα στο μαγαζί μου, δεν πρέπει να ξεκουραστώ?? Δεν έχω ψυχή να κάνω γιορτές σαν άνθρωπος και όχι δουλεύοντας σαν τον σκύλο μέχρι παραμονή?? Και εγώ έχω την δυνατότητα και το κλείνω, (κλείνω ακόμα και τα Σάββατα). Αυτός όμως που δεν μπορεί, και πρέπει να κάτσει εκεί, δεν έχει ψυχή?? Και μένα με βολεύει η εφορία να είναι ακοικτή την Κυριακή... Είναι?? Καμιά δημόσια υπηρεσία δεν είναι. Και στο φινάλε αν ο κόσμος έχει λεφτά, έστω και δυο μέρες να ανοίξεις θα δουλέψεις. Αν ο κόσμος δεν έχει, όλη μέρα κάθε μέρα να είσαι ανοικτός, μύγες θα βαράς. Κύριοι, έχουμε γεννηθεί να δουλεύουμε για να ζούμε. Όχι να ζούμε για να δουλεύουμε. Αυτά...

Σωστοτατος!:ye02:

ntinopoulos 06-12-2012 21:18

Απάντηση: Και δεύτερη Κυριακή φέτος ανοιχτά τα μαγαζιά
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Ακιs ( 806546)
Eδω γελανε.......:rolleyes::rolleyes:

Και κλαίνε συγχρόνως....:rolleyes:


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:17.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!