GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Ελλάδα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=54)
-   -   Διακοπή καταβολής σύνταξης για δικαιούχους του Δημοσίου κάτω των (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=23694)

ortho 19-09-2011 13:14

Διακοπή καταβολής σύνταξης για δικαιούχους του Δημοσίου κάτω των
 
Αθήνα
Τη διακοπή καταβολής συντάξεων σε δικαιούχους του Δημοσίου κάτω των 55 ετών ζητεί η τρόικα από την ελληνική κυβέρνηση στο πλαίσιο της διαπραγμάτευσης για την εκταμίευση της 6ης δόσης.

Σύμφωνα με το Βήμα, πέραν των άλλων μέτρων οι δανειστές ζητούν η διακοπή να εφαρμόζεται μέχρι τη συμπλήρωση του 55ου έτους.

Τα νέα μέτρα που ζητεί η τρόικα

Το μέτρο έχει κυρίως συμβολικό χαρακτήρα και επιδιώκεται να καταγραφεί εμπράκτως η αποφασιστικότητα της κυβέρνησης για δημοσιονομική προσαρμογή.

Το υπουργείο Οικονομικών βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση καθώς θα χρειαστεί να έρθει σε σύγκρουση με σειρά επαγγελματικών ομάδων κυρίως αστυνομικούς, στρατιωτικούς, αεροσυνοδούς, γυναίκες με ανήλικα παιδιά κ.λπ. και προσπαθεί να διαπραγματευθεί.Newsroom ΔΟΛ


in.gr - Διακοπή καταβολής σύνταξης για δικαιούχους του Δημοσίου κάτω των 55 ετών ζητεί η τρόικα - Ειδήσεις - Οικονομία

KRASOPATERAS 19-09-2011 23:02

Απάντηση: Διακοπή καταβολής σύνταξης για δικαιούχους του Δημοσίου
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ortho ( 468753)
Αθήνα
Τη διακοπή καταβολής συντάξεων σε δικαιούχους του Δημοσίου κάτω των 55 ετών ζητεί η τρόικα από την ελληνική κυβέρνηση στο πλαίσιο της διαπραγμάτευσης για την εκταμίευση της 6ης δόσης.

Σύμφωνα με το Βήμα, πέραν των άλλων μέτρων οι δανειστές ζητούν η διακοπή να εφαρμόζεται μέχρι τη συμπλήρωση του 55ου έτους.

Τα νέα μέτρα που ζητεί η τρόικα

Το μέτρο έχει κυρίως συμβολικό χαρακτήρα και επιδιώκεται να καταγραφεί εμπράκτως η αποφασιστικότητα της κυβέρνησης για δημοσιονομική προσαρμογή.

Το υπουργείο Οικονομικών βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση καθώς θα χρειαστεί να έρθει σε σύγκρουση με σειρά επαγγελματικών ομάδων κυρίως αστυνομικούς, στρατιωτικούς, αεροσυνοδούς, γυναίκες με ανήλικα παιδιά κ.λπ. και προσπαθεί να διαπραγματευθεί.Newsroom ΔΟΛ


in.gr - Διακοπή καταβολής σύνταξης για δικαιούχους του Δημοσίου κάτω των 55 ετών ζητεί η τρόικα - Ειδήσεις - Οικονομία


Μακάρι…θα γίνουν και σωστά με την τρόικα…

forester 20-09-2011 00:07

Απάντηση: Διακοπή καταβολής σύνταξης για δικαιούχους του Δημοσίου
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από KRASOPATERAS ( 469122)
Μακάρι…θα γίνουν και σωστά με την τρόικα…

Ναι;;;
Καταφέραν τα λαμόγια να στρέψουν τον έναν εναντίον του άλλου!!!!! Εμφύλιος!!!!
Όταν οι πιλότοι πέταγαν στο Αιγαίο, όταν οι αλεξιπτωτιστές έφευγαν από τα C-130 νύχτα, όταν οι υποβρυχιάδες χτένιζαν το Αιγαίο με 100 μέτρα θάλασσα από πάνω τους, εσείς οι δίκαιοι πού ήσασταν;
Εγώ είμαι απόστρατος Αντισυνταγματάρχης, αλεξιπτωτιστής. Και είμαι 42 χρονών. Μπήκα με πανελλήνιες το 88στη ΣΣΕ και δε με διόρισε ΚΑΝΕΝΑΣ!!!!!Εθελοντής στις ειδικές δυνάμεις και στα αλεξίπτωτα. Η πόρτα ανοικτή για όλους! Για 22 χρόνια δεν είχα σπίτι, ημέρα-νύκτα, Σαββατοκύριακο, δε γνώριζα που θα με 'βρει το πρωί.....
Όλοι οι διαμαρτυρόμενοι που ήταν τότε;;;;; τώρα που παίρνω αυτά για οποία πλήρωνα επί 22 χρόνια θα μου πείτε μπράβο στην τρόικα που τα κόβει; Με το Ελληνικό κράτος υπέγραψα σύμβαση και εξάσκησα λειτούργημα με συγκεκριμένους όρους!!!! Τους ίδιους για όλους όσους ήθελαν και μπορούσαν!
Αντί να τα βάζουμε με αυτούς που έκλεψαν και κλέβουν, με αυτούς που συρρίκνωσαν το αγροτικό δυναμικό και εξαφάνισαν την Ελληνική βιομηχανία τις δεκαετείες 80 και 90, με τα λαμόγια που διόριζαν και διορίζουν για ψήφους, με αυτούς που ξεκλήρισαν τους επαγγελματίες και μικροβιοτέχνες στου Ψυρρή και το κάναν το μέρος τίγκα στο σκυλάδικο, όπως θα κάνουν και την Ομόνοια κλπ, αντί, αντί .... τελειωμός δεν υπάρχει!!!!!!
Τα βάζετε με με μια χούφτα πρώην ένστολους!!!!! Σε αυτούς χρωστάτε (και στους νυν ασφαλώς) το ότι μπορέσατε να δημιουργήσετε ότι δημιουργήσατε μέχρι σήμερα, ΕΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ!!!!! Από δω και μετά να σας δω...

forester 20-09-2011 00:10

Απάντηση: Διακοπή καταβολής σύνταξης για δικαιούχους του Δημοσίου
 
Και κάτι ακόμα. Αυτοί που το ζητάνε, μήπως δεν πληρώνουν τους δικούς τους στρατιωτικούς όταν βγουν στην σύνταξη; Μήπως αναρωτήθηκε κανείς πότε βγαίνουν στη σύνταξη σε άλλα ευρωπαϊκά κράτη; Τι μισθούς παίρνουν; Συνθήκες κάτω από τις οποίες υπηρετούν;;;;

NLS 20-09-2011 00:24

Απάντηση: Διακοπή καταβολής σύνταξης για δικαιούχους του Δημοσίου
 
Πάντως πραγματικά υπάρχουν σώματα ασφαλείας που μια χαρά μπορούν να μην συνταξιοδοτούνται "νεαροί". Εσύ γιατί; Μετά από κάποια ηλικία μπορούσες να σταματήσεις να είσαι στις Ειδικές Δυνάμεις ή έστω να συντηρείσαι (αλλά γιατί όχι;... ξέρω 80χρονο αλεξιπτωτιστή). Αντιθέτως άλλα που ευχαρίστως θα έλεγα ότι πρέπει να παίρνουν τα διπλά και πάλι να λέμε ότι δεν πληρώνονται (πχ. θα βάλω αύριο μάλλον τις φωτό που έβγαλα από το καράβι έξω από την Χίο που ο τύπος με το πυροσβεστικό ελικόπτερο ήταν ΜΕΣΑ στις φλόγες για να τις σβήσει) και να σταματάνε και στα 45.

Όπως είπες τους όρους τους ήξερες και ναι είναι παράλογο να στους αλλάξουν ΜΕΤΑ εορτής. Αυτό απόλυτα δεκτό. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να αλλάξουν. Ούτε ότι το κάνουν μόνο σε εσένα.

Ως αξιωματικός δεν θεωρείσαι και ιδιαίτερα χαμηλόμισθος. Αν μάλιστα έκανες καμιά Κύπρο, κάνα Κόσοβο κλπ. (και δεν μιλάμε για τίποτα μάχιμες θέσεις) τότε ξέρεις πολύ καλά πόσα μπορούσες να βγάλεις. Επίσης από τα άλματα κάθε εξάμηνο είχες συντηρήσεις (επιπλέον χρήματα).

Δεν είσαι ο μόνος που θα αδικηθείς (εγώ ως Ελεύθερος Επαγγελματίας ΕΞ ΟΡΙΣΜΟΥ για το κράτος ΚΛΕΒΩ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ και ΠΡΟ κρίσης).
Αν το έκανες αμιγώς για τα χρήματα, κρίμα, welcome to the club. Αν το έκανες και για εσένα (και την πατρίδα σου)... Αυτό δεν αλλάζει.

Άσχετο... λες να συμπέσαμε πουθενά (εγώ ως φαντάρος); (λογικά εσύ ανθυπολοχαγός ή υπολοχαγός με βάση αυτά που λες)

forester 20-09-2011 00:36

Απάντηση: Διακοπή καταβολής σύνταξης για δικαιούχους του Δημοσίου
 
Καλέ μου άνθρωπε, δε με νοιάζει τι, αν, κλπ....
όλοι κάποτε κάναμε κάποια επιλογή. Δεν έκλεψα , δεν έφαγα θέση κανενός. Το αν θα μπορούσα να δουλεύω ακόμα στο στρατό, δεν απασχολεί κανέναν. Δε γούσταρα άλλο. Αυτοί μου το υποσχέθηκαν εγγράφως προ 22ετίας! Είναι άδικο και ηθικά και ΝΟΜΙΚΑ!!!! Για ποιο λόγο διάλεξε ο καθένας αυτό που διάλεξε , δε με πειράζει. Και το ίδιο (για μη τηρηθείσες υποσχέσεις του κράτους) μπορεί να ισχυριστεί ο καθένας μας , από όλους τους κλάδους επαγγελματιών. Εγώ είμαι με όλους κι όχι εναντίον όλων. Έκλεβες σαν επαγγελματίας; Μπράβο! Αφού το κράτος σε κλέβει 1ο κι επιπλέον σου δίνει το δικαίωμα να κλέψεις.
Αυτά λέω! Κατάφεραν να μας βάζουν να τσακωνόμαστε μεταξύ μας και να πιστεύουμε ότι έχουμε ΜΕΓΑ μερίδιο της ευθύνης ως Λαός!!!!!!!! Αλοίμονο!!!!! Ας μην έτρωγαν με 2πλα και τρίδιπλα σαγόνια!!!! Ας μην πτώχευαν ΜΤΣ, ΝΑΤ και τόσα άλλα υγειή ταμεία!!!! Τα ταμεία των ιδιωτικών τραπεζών τα θυμάστε;;;;; Τα ξέσκισαν! Φταίνε οι τραπεζοϋπάλληλοι;;;;;;
Λάσκαρης λέγομαι, αν υπηρετήσαμε κάπου μαζί, θα με θυμάσαι.

forester 20-09-2011 00:50

Απάντηση: Διακοπή καταβολής σύνταξης για δικαιούχους του Δημοσίου
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από forester ( 469194)
.

Κάνω την παράθεση για να επικολλήσω το παρακάτω (από in.gr)

"Όπως εξηγούν παράγοντες του Γενικού Λογιστηρίου του Κράτους η αρχική απαίτηση της τρόικας -τον περασμένο Μάρτιο όταν συζητήθηκε για πρώτη φορά το μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα- ήταν να μειωθεί ο αριθμός των δημοσίων υπαλλήλων κατά 80.000 άτομα ως το 2015, αλλά στη συνέχεια στον έλεγχο του Αυγούστου λόγω της επιδείνωσης της δημοσιονομικής κατάστασης και της αποκάλυψης ότι παρά τα συμφωνηθέντα το 2010 και το 2011 η κυβέρνηση προχώρησε 24.000 προσλήψεις, η τρόικα ανέβασε τον αριθμό σε 100.000. "


Διορίζουν πέρσι και φέτος, ΥΠΟ ΑΥΤΕΣ τις συνθήκες, 24.000 κόσμο!!!!! Ψηφοφόρους τους δηλαδή..... Και μετά φταίω εγώ που πήρα ΝΟΜΙΜΑ σύνταξη, ή "εσυ" (ο οποιοσδήποτε...) που "έκλεψε " από το κράτος φραγκδίφραγκα, τα οποία ούτως ή άλλως τα πλήρωσε σε "πρόστιμα"!!!!
Ε! ΟΧΙ! Φτάνει το κουτόχορτο!!!! Στη φυλακή οι αλήτες! Να πτωχεύσουμε άυριο να πάρουν το 3ο το μακρύτερο και οι Τροϊκάνοι!!!!! Μεθαύριο θα είναι μια καλύτερη μέρα, να είστε σίγουροι! (αν κάποτε , επιτέλους, πτωχεύσουμε)

Translatoras 20-09-2011 02:08

Απάντηση: Διακοπή καταβολής σύνταξης για δικαιούχους του Δημοσίου
 
Κάθομαι στον καναπέ μου στον Πειραιά και βλέπω εικόνες με τους Δίδυμους Πύργους να καταρρέουν απολύτως ελεγχόμενα και σκέφτομαι:

"Ρε τους Μακάκες τους Αμερικάνους!

Σκατά έχουν στο κεφάλι τους και δεν βλέπουν ότι είναι στημένο
για να να τους τρομοκρατήσουν και να περάσουν την κρυφή τους ατζέντα!!"

Κάθεται και το alter ego μου σε μια ακτή της Βιρτζίνια και βλέπει εικόνες με την Ελληνική οικονομία να καταρρέει απολύτως ελεγχόμενα και σκέφτεται:

"Ρε τους Μακάκες τους Έλληνες!

Σκατά έχουν στο κεφάλι τους και δεν βλέπουν ότι είναι στημένο
για να να τους τρομοκρατήσουν και να περάσουν την κρυφή τους ατζέντα!!"

BOXER 20-09-2011 02:48

Απάντηση: Διακοπή καταβολής σύνταξης για δικαιούχους του Δημοσίου
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από forester ( 469182)
Ναι;;;
Καταφέραν τα λαμόγια να στρέψουν τον έναν εναντίον του άλλου!!!!! Εμφύλιος!!!!
Όταν οι πιλότοι πέταγαν στο Αιγαίο, όταν οι αλεξιπτωτιστές έφευγαν από τα C-130 νύχτα, όταν οι υποβρυχιάδες χτένιζαν το Αιγαίο με 100 μέτρα θάλασσα από πάνω τους, εσείς οι δίκαιοι πού ήσασταν;
Εγώ είμαι απόστρατος Αντισυνταγματάρχης, αλεξιπτωτιστής. Και είμαι 42 χρονών. Μπήκα με πανελλήνιες το 88στη ΣΣΕ και δε με διόρισε ΚΑΝΕΝΑΣ!!!!!Εθελοντής στις ειδικές δυνάμεις και στα αλεξίπτωτα. Η πόρτα ανοικτή για όλους! Για 22 χρόνια δεν είχα σπίτι, ημέρα-νύκτα, Σαββατοκύριακο, δε γνώριζα που θα με 'βρει το πρωί.....
Όλοι οι διαμαρτυρόμενοι που ήταν τότε;;;;; τώρα που παίρνω αυτά για οποία πλήρωνα επί 22 χρόνια θα μου πείτε μπράβο στην τρόικα που τα κόβει; Με το Ελληνικό κράτος υπέγραψα σύμβαση και εξάσκησα λειτούργημα με συγκεκριμένους όρους!!!! Τους ίδιους για όλους όσους ήθελαν και μπορούσαν!
Αντί να τα βάζουμε με αυτούς που έκλεψαν και κλέβουν, με αυτούς που συρρίκνωσαν το αγροτικό δυναμικό και εξαφάνισαν την Ελληνική βιομηχανία τις δεκαετείες 80 και 90, με τα λαμόγια που διόριζαν και διορίζουν για ψήφους, με αυτούς που ξεκλήρισαν τους επαγγελματίες και μικροβιοτέχνες στου Ψυρρή και το κάναν το μέρος τίγκα στο σκυλάδικο, όπως θα κάνουν και την Ομόνοια κλπ, αντί, αντί .... τελειωμός δεν υπάρχει!!!!!!
Τα βάζετε με με μια χούφτα πρώην ένστολους!!!!! Σε αυτούς χρωστάτε (και στους νυν ασφαλώς) το ότι μπορέσατε να δημιουργήσετε ότι δημιουργήσατε μέχρι σήμερα, ΕΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ!!!!! Από δω και μετά να σας δω...


+1200

:sm8::sm8::sm8:

tsitsos 20-09-2011 06:41

Απάντηση: Διακοπή καταβολής σύνταξης για δικαιούχους του Δημοσίου
 
ο πελεκυς πεφτει επι δικαιων και αδικων! και τι μας περιμενει ακομη.


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:52.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!