GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Τεχνικά θέματα διάφορα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Μπλοκάρισμα της μανέτας του μπροστινού φρένου-ABS (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=8996)

margot 27-01-2010 16:24

Μπλοκάρισμα της μανέτας του μπροστινού φρένου-ABS
 
Εμπειρία…………………(μπλοκάρισμα του μπροστινού φρένου)

Την περασμένη Κυριακή βγήκα μια βόλτα με τη μηχανή. Όλα λειτουργούσαν εντάξει. Ξαφνικά κατά τη διάρκεια της πορείας άναψε η ένδειξη του ABS. Σταμάτησα, έσβησα, ξανάνοιξα και όλα εντάξει. Συνέχισα και πάλι άναψε η ένδειξη του ABS μέχρι το τέλος της διαδρομής. Το ABS φυσικά δεν λειτουργούσε. Στην επιστροφή δεν άναψε η ένδειξη του ABS, λειτουργούσε κανονικά σε αρκετό μήκος της διαδρομής.
Τη Δευτέρα το πρωί όλα κανονικά. Κάποια στιγμή πάω να πατήσω μπροστινό φρένο και η μανέτα ήταν μπλοκαρισμένη και δεν έπιανε. Αυτό έγινε αρκετές φορές. Με πίσω φρένο την πήγα συνεργείο.
Κανένα πρόβλημα. Έλεγξε τα πάντα. Έβγαλε τη σέλα και διαπίστωσε ότι η πλακέτα του ABSήταν γεμάτη άλατα. Την καθάρισε σε μεγάλο βαθμό και έκτοτε δεν μου το ξαναπαρουσίασε – φυσικά μετά από αυτό το συμβάν οδηγώ, ελέγχοντας συνέχεια το μπροστινό φρένο.
Ήθελα απλά να σας μεταφέρω την εμπειρία μου………


margot

allen 27-01-2010 16:45

Απάντηση: Μπλοκάρισμα της μανέτας του μπροστινού φρένου-ABS
 
EΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ!!!!!!!!!!!!!!;)

saitman 27-01-2010 20:29

Απάντηση: Μπλοκάρισμα της μανέτας του μπροστινού φρένου-ABS
 
καλα εκανες συναδελφε!!!ευχομαι να μην ξανασυμβει

arisxios 27-01-2010 20:44

Απάντηση: Μπλοκάρισμα της μανέτας του μπροστινού φρένου-ABS
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από margot ( 119715)
Εμπειρία…………………(μπλοκάρισμα του μπροστινού φρένου)

Την περασμένη Κυριακή βγήκα μια βόλτα με τη μηχανή. Όλα λειτουργούσαν εντάξει. Ξαφνικά κατά τη διάρκεια της πορείας άναψε η ένδειξη του ABS. Σταμάτησα, έσβησα, ξανάνοιξα και όλα εντάξει. Συνέχισα και πάλι άναψε η ένδειξη του ABS μέχρι το τέλος της διαδρομής. Το ABS φυσικά δεν λειτουργούσε. Στην επιστροφή δεν άναψε η ένδειξη του ABS, λειτουργούσε κανονικά σε αρκετό μήκος της διαδρομής.
Τη Δευτέρα το πρωί όλα κανονικά. Κάποια στιγμή πάω να πατήσω μπροστινό φρένο και η μανέτα ήταν μπλοκαρισμένη και δεν έπιανε. Αυτό έγινε αρκετές φορές. Με πίσω φρένο την πήγα συνεργείο.
Κανένα πρόβλημα. Έλεγξε τα πάντα. Έβγαλε τη σέλα και διαπίστωσε ότι η πλακέτα του ABSήταν γεμάτη άλατα. Την καθάρισε σε μεγάλο βαθμό και έκτοτε δεν μου το ξαναπαρουσίασε – φυσικά μετά από αυτό το συμβάν οδηγώ, ελέγχοντας συνέχεια το μπροστινό φρένο.
Ήθελα απλά να σας μεταφέρω την εμπειρία μου………


margot



:Απορία:Τέλος καλό όλα καλά !!!:)

loulou1100gs 27-01-2010 23:36

Απάντηση: Μπλοκάρισμα της μανέτας του μπροστινού φρένου-ABS
 
Θα σε παρακαλούσα για το εξής: βγάλε με προσοχή την δεξιά χούφτα και δές πολύ προσεκτικά την επαφή της μανέτας και του ηλεκτρικού ρελέ που δίνει το φώς στο πίσω stop...Λέω μήπως...από εκεί είχαν παρουσιαστεί προβλήματα γιατί βραχυκύκλωνε όλο το σύστημα πέδησης.
Πάντως "άλατα" στην μονάδα του A.B.S. δεν είναι φυσιολογικό φαινόμενο δοθέντος ότι η μονάδα δεν είναι...μπαταρία με πόλους που στατικοηλεκτρίζονται

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 28-01-2010 04:56

Απάντηση: Μπλοκάρισμα της μανέτας του μπροστινού φρένου-ABS
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από loulou1100gs ( 119823)
Θα σε παρακαλούσα για το εξής: βγάλε με προσοχή την δεξιά χούφτα και δές πολύ προσεκτικά την επαφή της μανέτας και του ηλεκτρικού ρελέ που δίνει το φώς στο πίσω stop...Λέω μήπως...από εκεί είχαν παρουσιαστεί προβλήματα γιατί βραχυκύκλωνε όλο το σύστημα πέδησης.
Πάντως "άλατα" στην μονάδα του A.B.S. δεν είναι φυσιολογικό φαινόμενο δοθέντος ότι η μονάδα δεν είναι...μπαταρία με πόλους που στατικοηλεκτρίζονται



Μιλάει για πλακέτα κ όχι για μονάδα - δλδ όχι εξωτερικά απ' ότι κατάλαβα ....:confused:

Επειδή δεν το ξέρω ...η πλακέτα φαίνεται ;;;

Και για να έχει πιάσει άλατα, θα έχει κάνει μια πιθανή διάβρωση στο ηλ. κύκλωμα ....:confused:

Και χωρίς να θέλω να σε "τρομάξω" Μαργαρίτα ...:cool:

Πώς "είμαστε" σίγουροι ότι ΔΕΝ θα το ξαναπαρουσιάσει σε μερικά ή πολλά χιλιόμετρα,

και ίσως σε μια στιγμή "ανάγκης" ;;;

Μήπως πρέπει να το ξαναδείς ;;;;:rolleyes:




Υ.Γ. Όταν δεν δουλεύει το ABS,

μπλοκάρει η μανέτα (κουτσουρώνει),

ή απλώς φρενάρει με πιο πολλή δύναμη ;;;;

Γιατί εδώ, τίθεται θέμα ....

Άλλο να πατάς με δύναμη (και έστω να "μισοφρενάρει")

και άλλο να μένεις χωρίς φρένα ..... :hmmm:




.

loulou1100gs 28-01-2010 08:20

Απάντηση: Μπλοκάρισμα της μανέτας του μπροστινού φρένου-ABS
 
Η μονάδα απ' ότι ξέρω είναι στεγανοποιημένη...Οταν το A.B.S. είναι εκτός, φρένα έχεις κανονικά δοθέντος ότι δεν αδρανοποιείται το υδραυλικό κυκλωμα.Για τον λόγο αυτό λέω ότι θέλει καλύτερο και λεπτομερέστερο ψάξιμο.

vasorfa 28-01-2010 09:41

Απάντηση: Μπλοκάρισμα της μανέτας του μπροστινού φρένου-ABS
 
αλατα στην πλακετα:hmmm::hmmm::hmmm::hmmm::hmmm:


Μαργαριτα για πηγενε καμια βολτιτσα και σε κανενα αλλο γιατρο.......


λιιιιιιιιιιιιιιιιιιιγο περιεργο τα ,,,,,,αρθροιτικα της μηχανης σου:confused::confused::confused::confused::confused:

margot 28-01-2010 09:42

Απάντηση: Μπλοκάρισμα της μανέτας του μπροστινού φρένου-ABS
 
Επειδή δεν το ξέρω ...η πλακέτα φαίνεται ;;;

Και για να έχει πιάσει άλατα, θα έχει κάνει μια πιθανή διάβρωση στο ηλ. κύκλωμα ....:confused:

Και χωρίς να θέλω να σε "τρομάξω" Μαργαρίτα ...:cool:

Πώς "είμαστε" σίγουροι ότι ΔΕΝ θα το ξαναπαρουσιάσει σε μερικά ή πολλά χιλιόμετρα,

και ίσως σε μια στιγμή "ανάγκης" ;;;

Μήπως πρέπει να το ξαναδείς ;;;;:rolleyes:




Υ.Γ. Όταν δεν δουλεύει το ABS,

μπλοκάρει η μανέτα (κουτσουρώνει),

ή απλώς φρενάρει με πιο πολλή δύναμη ;;;;

Γιατί εδώ, τίθεται θέμα ....

Άλλο να πατάς με δύναμη (και έστω να "μισοφρενάρει")

και άλλο να μένεις χωρίς φρένα ..... :hmmm:




.[/QUOTE]
Σωστά κατάλαβες Νίκο, μιλάω για την πλακέτα που δεν φαίνεται γιατί είναι κάτω από την σέλλα. Το πίσω φρένο λειτουργούσε.........σίγουρα θέλει και άλλο ψάξιμο:hmmm: δεν θα το αφήσω έτσι.....θα το ξαναψάξω
Είμαι προβληματισμένη.............:hmmm:
Ευχαριστώ πάντως για τις υποδείξεις:)

margot 28-01-2010 10:03

Απάντηση: Μπλοκάρισμα της μανέτας του μπροστινού φρένου-ABS
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από vasorfa ( 119889)
αλατα στην πλακετα:hmmm::hmmm::hmmm::hmmm::hmmm:


Μαργαριτα για πηγενε καμια βολτιτσα και σε κανενα αλλο γιατρο.......


λιιιιιιιιιιιιιιιιιιιγο περιεργο τα ,,,,,,αρθροιτικα της μηχανης σου:confused::confused::confused::confused::confused:

Μήπως το πρόβλημα των αρθροιτικών της μηχανής μου αρχίζει να συμβαδίζει με την ηληκία μου:hmmm::sm7::sm7:το ψάχνω Βασίλη και σ'ευχαριστώ για τις συμβουλές:)


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:48.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!