View Single Post
  #1  
Παλιό 15-04-2010, 09:18
antoine Ο/Η antoine βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: Άλιμος
Μoto: BMW F650GS (Twin)
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή Διευκρινήσεις σε "θεματάκια" για F650GS (Twin)

Καλημέρα σε όλους,

έχω 2 ερωτησούλες να κάνω μήπως γνωρίζει κάποιος να "με" απαντήσει!

1. Στο F650GS (Twin) που έχω σε χαμηλές ταχύτητες και λακούβες γενικά μου χτυπάει η αλυσίδα απίστευτα σε σημείο σπαστικό! Παρατήρησα λοιπόν, ότι πριν το μπροστινό γρανάζι και μέχρι τη μέση του ψαλιδιού, υπάρχει πρόσθετο ένα μαντζαφλάρι το οποίο οδηγεί την αλυσίδα στο πίσω γρανάζι. Πως είναι στις street μηχανές που η πάνω πλευρά της αλυσίδας "σέρνεται" πάνω στο ψαλίδι;;; Κάπως έτσι.. Σε άλλες on-off μηχανές που έχω δει δεν υπάρχει αυτό το εξάρτημα κ η αλυσίδα βρίσκεται στον αέρα και δεν σέρνεται πάνω στο ψαλίδι... Υπάρχει για κάποιο λόγο αυτό το εξάρτημα;;;

2. Παρατήρησα ότι όταν έχω δεύτερο άτομο πάνω στη μηχανή, 80 κιλά εγώ και 90 κιλά πες ο συνεπιβάτης, όταν πηγαίνω μέσα από στενά και είμαι με δευτέρα και 2.000 στροφές πες, ακούγεται ένας θόρυβος ο οποίος είτε είναι πυράκια, είτε είναι η αλυσίδα... (Δεν το έχω αποσαφηνίσει... Κάνει κ αυτός ο κινητήρας ένα θόρυβο και δεν μπορείς να βγάλεις άκρη, που να είχα ξηροκάμπανο θα μου πεις....!). Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος με δεύτερο άτομο;;;

Νομίζω δεν έχω άλλη ερώτηση! Όποιος μπορεί να μου βγάλει τα συννεφάκια από το μυαλό θα τον κεράσω... και ένα kit kat...!
Reply With Quote