View Single Post
  #8  
Παλιό 16-06-2010, 20:44
nibo Ο/Η nibo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW 800GS
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή Απάντηση: ασφαλιστικες..........ελεος

Πηγαινε τους δικαστικα φιλαρακο και καλο κουραγιο, θα αργησεις να παρεις τα λεφτα σου αλλα θα τα παρεις. Απο την στιγμη που η μηχανη σου παιζει σημερα στα 4000-5500ευρω θα τους υποχρεωσει το δικαστηριο να σου δωσουν την διαφορα απο τα 2000ευρω που πηρες ηδη, και νομιζω οτι ειναι υποχρεωμενοι να σου πληρωσουν και τα δικαστικα σου εξοδα. Βρες και καποιο αποδεικτικο οτι η μηχανη πιανει 4000-5500ευρω σημερα, απο π.χ. ενα περιοδικο με τιμες μεταχειρισμενων, και κρατησε το για το δικαστηριο. Αλλα αυτα θα στα πει καλυτερα ενας δικηγορος.

Και νομιζω οτι πρεπει να τις πηγενουμε δικαστικος τις ασφαλιστικες εταιριες σε αντιστοιχες περιπτωσεις, οταν πανε να μας φανε ποσοστο των χρηματων που δικαιουμαστε. Γιατι οι εταιριες που τα κανουν αυτα ειναι απαραδεκτες, απο την στιγμη που πληρωνουμε τοσα λεφτα καθε χρονο σε ασφαλιστρα, και οταν τους χρειαστουμε πανε να μας φανε και ποσοστο των χρηματων που πραγματικα δικαιουμαστε. Δεν νομιζω ομως οτι το κανουν ολες οι εταιριες αυτο. Αλλα καποιες εταιριες το κανουν και το εχουν και σαν παγια τακτικη τους, να δινουν με νταβαντζιλικη λιγοτερα λεφτα απο αυτα που δικαιουμαστε. Και πονταρουν στο οτι οι πιο πολλοι θα πουν 'δεν βαριεσε ας παρω οσα μου δωσουν', και δεν το συνεχιζουν δικαστικα. Και αυτο απο οτι γνωριζω, το κανουν οι εταιριες συνηθως σε μικροποσα, επειδη θεωρουν οτι για μικροποσα δεν αξιζει να τους παει καποιος δικαστικος. Και μιλαω και απο πρωσοπικη εμπειρια γιατι μου εχει τυχει και εμενα το ιδιο με εσενα. Ειχα επισκευασει την μηχανη, την πληρωσα κανονικα μετα απο ατυχημα που δεν εφταιγα και οταν τους εστειλα τα τιμολογια δεν μου εδωσαν ολοκληρο το ποσο που ειχα πληρωσει, αλλα μου εδωσαν μικροτερο ποσο. Αλλα για ολα αυτα νομιζω οτι μπορει να μας διαφωτισει καλυτερα καποιος ασφαλιστης, ο οποιος τα γνωριζει και καλυτερα, και εχει διαθεση να τα πει εξω απο τα δοντια.
Reply With Quote