View Single Post
  #104  
Παλιό 20-07-2011, 07:25
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Yamaha Super Tenere XTZ1200

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από taksidiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
να σου πω,σε γενικες γραμμες τιποτα το ιδιαιτερο,το st το εβγαλαν τεραστιο σε ογκο,ενω δεν ισχυει,ειναι μεγαλο ομως οχι και τεραστιο,απο την μια στις επιδοσεις το εβγαζαν ασθενικο καθως περιμεναν 120+αλογα μαλλον,στην συνεχεια το ειπαν γραμμικο χωρις να κρεμαει.
tiger και gs τα εβγαλαν κορυφαια,το δευτερο λογω best seller και φυσικα ειναι πολυ καλο,δε σηκωνει αμφισβητηση.
κατα ενα παραξενο τροπο ομως υμνησαν το tiger,το ktm με τα πολλα το εβγαλαν σαν γερικο μουλαρι,ευτυχως εχει καρδια.
δε ξερω,δεν ειναι σαν τα παλια τεστ που ειχαν ενδιαφερον,που περνουσε η ωρα σου ωραια διαβαζοντας την γνωμη των οδηγων.
τωρα πλεον ειληκρηνα,περισσοτερη σημασια δινω σε αναβατες που εχουν καποια μηχανη και γραφουν τα συμπερασματα τους παρα στα περιοδικα.
και ειληκρηνα,αν ακουγα γνωμη δημοσιογραφων το tenere δε θα το επαιρνα.αν και καποιοι το εχουν βγαλει και πολυ καλο στην ελλαδα.κυριως το μελετησα απο κατοχους εξωτερικου η ενδιαφερομενους που το εχουν καραψαξει το μηχανακι.
ειναι καλη μηχανη,βγηκε ομως σε περιεργη εποχη και δευτερον δεν υπαρχει ουτε 1 στο εκατομμυριο να χτυπουσε το gs.οπως και κανενα αλλο μηχανακι.
οπως και να το κανουμε οι γερμανοι προλαβαν και το παραδεχομαι αυτο,οταν οι αλλοι επλεκαν τα κεντηματα τους οι γερμανοι ηδη πουλουσαν gs.μετα οταν στροφαραν επιτελους ηταν ηδη αργα.
παντως οποιο παιδι του forum ειναι απο κρητη και θελει να οδηγησει το μηχανακι ευχαριστως να το κανουμε,για να δει οτι δε γραφω κατι ψεμματα,δεν εχω λογο,ασχετα οτι ειμαι κατοχος του.το καλο και το κακο θα το γραψω ο κοσμος να χαλασει.
παντως μεχρι τα 190 που εχω ανοιξει το μηχανακι τα φορτωνει πανευκολα.θα μετρησω και με gps καποια στιγμη για να δω πραγματικη τελικη αν και κατα την γνωμη μου μια ταχυτητα γυρω στα 170 ειναι οτι πρεπει για τετοια μηχανη για εκδρομουλα-ταξιδακι.
Μιλώντας για tiger, μήπως τεστάριζαν το 800 XC???? Γιατί το 1050 είναι άκυρο να συγκρίνεται με ON-OFF. Και να βγαίνει στα καλύτερα εμπρός από ΚΤΜ??? Με 17'' τροχό???? Έχω πει αλλού ότι το 1050 είναι πολύ καλή μοτό , αλλά όχι και απευθείας σύγκριση με ΟΝ-OFF.... Τώρα για το ΚΤΜ με παραξενεύει! Επίσης, αν είναι ογκώδες το ΤΕNERE, ποιο είναι μικροκαμωμένο στην κατηγορία????? Το Varadero????
Πιο ΜΟΤΟ είναι; Μπορώ να το βρω άραγε, ή εξαντλήθηκε;
Reply With Quote