View Single Post
  #126  
Παλιό 20-07-2011, 14:18
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
  1. απο τοτε που η τρέλλα κατεβηκε απο τα βουνα και εγκατασταθηκε στο μυαλο των ανθρωπων!!!
  2. απο τοτε που τα βεντιλατερ της συγκεκριμενης μοτο φυσανε τον αερα προς τα μπουτακια των αναβατων (των συγκεκριμενων μονον διοτι ολα τα άλλα τον στελνουν -''ρουφανε''- προς τον κινητηρα)
  3. απο τοτε που μπερδεψαμε τα στρηταδικα (αφουν ειναι χαμηλοτερα) που στελνουν τον αερα στα μπουτια κι αχαμνα των αναβατων αφου τα ψυγεια ειναι μπροστα στέλνοντας τον αερα προς τα πισω, με τα ΟΝ/ΟΦΦ που στέλνουν τον αερα σε αντιθετα κατευθυνση απο τα μπουτακια του αναβατη, τα οποια ειναι και πολυ πιο πισω και χαμηλοτερα απο τα πλαγια ψυγεια του συγκεκριμενου μοντελου (και του VTR) αλλα και του Αφρικα και τρανσαλπ που ειναι εμπρος και
  4. απο τοτε που η παραπληροφορηση εγινε επιστημη μεσα απο την αμαθεια και του τι μας λενε οι άλλοι!!!
Σκεψου οτι 250,000κμ (διακοσιες πενηντα χιλιαδες κμ) με τρια βαραντερο μου προξενησαν εγκαυματα 3ου βαθμου στα μπουτακια μου οποτε αποφασισα να την αλλαξω διοτι η κατασταση δεν παει άλλο......πονάω!!!

Δεν ξέρω αν μιλάς για σένα....
Εμένα το μυαλό μου μια χαρά είναι. Αν δε νιώθεις τη ζέστη των ψυγείων του Varadero, μάλλον το συνήθισες. Ανέβα και σε άλλη μοτό να δεις τη διαφορά και μετά τα λέμε. Αν στέλνανε τον αέρα αντίθετα, απλά δεν καβαλιέται η μηχανή. Αλίμονο.... Όμως τα ψυγεία είναι εκεί και ζεσταίνουν!!!