View Single Post
  #37  
Παλιό 03-09-2009, 14:00
ALX Ο/Η ALX βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: BMW R1150GS
Μηνύματα: 376
Προεπιλογή Απάντηση: Ερωτηση για ελαστικα . Θελω προτασεις

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
το θεμα επιλογης ελαστικου ειναι πια μεγάλη υποθεση!!

Aυτό...ξαναπέστο!

Καθοριστικος παραγωντας ειναι ο οδηγος και τι ζητάει απο το ελαστικό του!!

Αυτό ξαναπέστο (δις)

METZELER ΕΧΡ= Πολυ καλο ελαστικο (κι ακριβό) βγαινει σε δεικτη ταχυτητας ''V'' μονον πραγμα που εμενα δεν μου αρέσει αφου τα δικά μας ειναι ''Η''!! Δεν μου αρεσουν διότι ο δεικτης ''V'' αργει πολύ να ερθει σε θερμοκρασια λειτουργιας ¨η δεν ερχεται καθόλου στα δικά μας μηχανάκια!!

Εδώ νομίζω ότι είσαι λάθος, γιατί έχω την εντύπωση ότι ο δείκτης ταχύτητας δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο στην θερμοκρασία που πιάνει το ελαστικό. Ο δείκτης ταχύτητας έχει να κάνει με τον σκελετό του ελαστικού κυρίως. Όσο πιο μεγάλος δείκτης, τόσο πιο ενισχυμένος σκελετός. Οι γόμες ζεσταίνονται αναλόγως της σκληράδας τους. Το EXP που είναι σχετικά μαλακό λάστιχο, ζεσταίνεται μια χαρά και κρατάει τέλεια. Όμως όπως όλα σχεδόν τα Metzeler,(κι όχι μόνο) αργεί να ζεσταθεί σε συνθήκες πόλης γιατί οι ταχύτητες είναι μικρές.Aν ο δείκτης είχε να κάνει με την θερμοκρασία λειτουργείας, τότε όλα τα 600 SM που φοράνε λάστιχα street μηχανών με μεγάλους δείκτες (τουλάχιστον πολύ μεγαλύτερους από αυτούς που χρειάζονται) δεν θα στεκόντουσαν στο δρόμο!

DUNLOP D607= ειναι η τεταρτη φορα που τα φοράω και δηλωνω ενθουσιασμενος!!! Στριβει, φρεναρει σε στεγνο και βρεγμενο περα απο τα δικά σου/μου ορια και φυσικα πολυ καλυτερα απο ολα τα παραπάνω!! Ζεσταινετε στα 300μ κι ετσι τα πρωτα κμ γινονται ανευ αγχους πιά!! Κάποιοι παραπονιουνται για αστάθειες κι αλλα τινα τα οποια σε 4 αλλαγες δεν εχω διαπιστωσει!! Σε δυό περιπτωσεις μάλιστα συναδελφοι τα εβαλαν και ''δεν τα αντεξαν'', τα πουλησαν σε 2 διαφορετικους συναδέλφους κατόπιν δικιας μου συστασης (φιλοι καρδιακοι και οι δυό) οι οποιοι πίνουν νερο στο ονομα αυτων των ελαστικων!! Τωρα πως οι μεν γκρινιαζαν και οι δε .......ουδεν προβλημα ειναι άλυτο μυστηριο!! Η τιμη τους ειναι 235ε στον Ψυχογιό οταν στα υπόλοιπα μετρας πανω απο 270!!! Δεν εχουν το ονομα ουτε προωθουνται όπως τα υπόλοιπα!! Θέλουν στρωσιμο για περιπου 1000κμ σε μεικτες συνθηκες οδηγησης για να αποδωσουν τα μεγιστα!!
Χιλιομετρικη α΄ποδοση 20,000κμ ασφαλεστατα!!!!!! Τότε θα αρχισουν να γλυστράνε!!!

Δεν έχω βάλει ποτέ μου Dunlop. Γενικώς ακούω όμως άσχημες κριτικές γι' αυτό το λάστιχο (απ' όσους το έχουν βάλει) κι είσαι ο πρώτος που ακούω να λέει τόσο καλά λόγια!
Λάστιχο πάντως που κρατάει 20000χιλ όπως λες, πάει να πει είναι σκληρό, και σκληρό λάστιχο στους δρόμους της Ελλάδας, δεν μπορεί να θεωρηθεί ότι κρατάει καλύτερα από άλλα μαλακότερης γόμας.
Τόσα χιλιόμετρα που λες, έβγαζε και το απλό Tourance αλλά σε σχέση με το EXP ήταν υποδεέστερο σε κράτημα.(και το φορούσα σε τρεις συνεχόμενες αλλαγές πριν πάω σε Continental και μετά στα EXP.


Υ.Γ. τα παραπανω ειναι απολυτως προσωπικες μου εμεπιριες και δεν ειναι απαραιτητο να ισχυουν και για άλλους οδηγους!!
Έτσι είναι. Προσωπικές εμπειρίες που δεν αντικατοπτρίζουν την πραγματικότητα. Διότι μιλάμε για διαφορετικούς αναβάτες, με διαφορετικό τρόπο οδήγησης και διαφορετικά θέλω από ένα λάστιχο.
Εν ολίγοις, δεν χρειάζεσαι το pilot για να ξύσεις μαρσπιέδες.... ξύνεις και με EXP
Aπλά όταν ρωτάς "τι λάστιχα να βάλω" πρέπει να είσαι προετοιμασμένος να ακούσεις τα πάντα όλα, γιατί όλοι έχουν μια γνώμη να σου πουν.

Η λύση λοιπόν είναι μία! Σε κάθε αλλαγή δοκιμάζεις κι άλλη επιλογή, κι όποιο σου κάτσει σε αυτά που ζητάς και στον τρόπο που οδηγείς, το κρατάς και καθαρίζεις μια για πάντα!
Reply With Quote