View Single Post
  #8  
Παλιό 10-05-2012, 12:13
ARGI Ο/Η ARGI βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: KARDITSA
Μoto: R 850 GS (Red Fat Lady!!!)
Μηνύματα: 9,816
Προεπιλογή Απάντηση: Επιχειρεί ξανά το απίστευτο ο Στέλιος Βάσκος!!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Vagelis Gar Εμφάνιση μηνυμάτων
Τρίκαλα – Μόναχο – Τρίκαλα, επτά χώρες, δεκάδες πόλεις, 4000 χιλιόμετρα πάνω στο ποδήλατο για το «Χαμόγελο του Παιδιού»






Επτά χώρες, δεκάδες πόλεις
Ο Στέλιος θα περάσει από επτά συνολικά χώρες και δεκάδες πόλεις κατά την διάρκεια του εγχειρήματος. Θα ξεκινήσει την Δευτέρα 25 Ιουνίου από το κέντρο των Τρικάλων με τις ευχές και την παρότρυνση των συντοπιτών του και μέσω Σκοπίων, Σερβίας, Κροατίας, Σλοβενίας, Αυστρίας θα φτάσει στην Γερμανία και στο Μόναχο. Η επιστροφή θα γίνει από την ίδια διαδρομή και η πιθανή μέρα τερματισμού είναι την Δευτέρα 9 Ιουλίου.
Κατά την διάρκεια της διαδρομής πολίτες όλων των χωρών θα τον στηρίζουν με το χειροκρότημα τους καθώς θα προηγηθεί μία καμπάνια για τις ημέρες και τις ώρες που θα περνάει από κάθε σημείο....



Το κείμενο που προηγήθηκε είναι ένας μικρός πρόλογος για όλα αυτά που θα ακολουθήσουν τις επόμενες ημέρες και θα κορυφωθούν στις 25 Ιουνίου οπότε θα γίνει και η εκκίνηση για αυτό το επικό ταξίδι του Στέλιου.

Για 3η συνεχόμενη προσπάθεια θα είμαι παρών και θα προσπαθήσω να προσθέσω και εγώ το λιθαράκι μου στο όλο εγχείρημα. Ειλικρινά νιώθω ευγνώμων που θα έχω την ευκαιρία για ακόμη μια φορά να παρακολούθησω από κοντά την διαδρομή. Τα συναισθήματα και οι εμπειρίες που έχω αποκομίσει από τα δύο προηγούμενα εγχειρήματα (Τρίκαλα-Κωνσταντινούπολη-Τρίκαλα και Τρίκαλα-Σόφια-Ανδριανούπολη-Τρίκαλα) είναι ίσως από τα πιο συγκλονιστικά.


Μέσα από αυτή την ανάρτηση θα μπορείτε να παρακολουθείτε την εξέλιξη της προετοιμασίας, τα νέα και γενικά πληροφόρηση από "πρώτο" χέρι.


Η αρχή θα γίνει το επόμενο Σάββατο όταν και θα ξεκινήσω με την μοτοσυκλέτα μου ώστε να χαρτογραφήσω την διαδρομή μέχρι το Μόναχο (Ελλάδα-Σκόπια-Σερβία-Κροατία-Σλοβενία-Αυστρία-Γερμανία) και αντίστροφα. Συνολική διάρκεια ταξιδιού περίπου 9 ημέρες και πορεία από δευτερεύοντα οδικά δίκτυα μιας και σε καμία χώρα δεν θα επιτραπεί η διέλευση του ποδηλάτη και της αποστολής από οδούς ταχείας κυκλοφορίας για τον φόβο πρόκλησης κυκλοφοριακού ή ατυχήματος. Ήδη από τις επαφές μας με τις πρεσβείες στα ανωτέρω κράτη μας έχουν βοηθήσει ώστε να επιλέξουμε την δυνατόν κατάλληλη διαδρομή για τον Στέλιο. Δυσκολία αντιμετωπίζουμε στην Κροατία και στην Σλοβενία όπου ακόμα δεν έχουμε πάρει κάποιες σαφείς απαντήσεις. Ελπίζω στις επόμενες ημέρες να επιλυθεί το πρόβλημα , αν όχι θε ήθελα κάποιος με γνώσεις των περιοχών να μας παράσχει κάποιες πληροφορίες.


Σας παραθέτω κάποια link τα οποία μπορείτε να επισκευθείτε για την πληρέστερη ενημέρωσή σας
Στέλιος Βάσκος
https://www.facebook.com/steliosvaskos



Μπράβο Βαγγελάρα,
Καλή επιτυχία!!!




Reply With Quote