View Single Post
  #53  
Παλιό 19-06-2012, 22:56
teoo Ο/Η teoo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Νέα Χαλκηδόνα
Μoto: R1200 GS ADVENTURE
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή Απάντηση: Ο "επαγγελματίας" και τα ΚΟΡΟΪΔΑ που πέθαναν

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από z_atomic Εμφάνιση μηνυμάτων

1. η μηχανή μου ΔΕΝ είναι ΠΕΙΡΑΜΑΤΟΖΩΟ και δεν θα γίνεται, κάθε φορά που θα αλλάζω ελαστικά.
2. δεν μπορώ να έχω εμπιστοσύνη σε έναν κατστηματάρχη, ο οποίος ξεκάθαρα αρνείται να μου αλλάξει τα ελαστικά, παρά τους ελέγχους (τους οποίους δεν ήμουν καν υποχρεωμένος να κάνω) που έκανα για τυχόν άλλες αστοχίες στη χοντρή. Δεν μπορεί τη μία να μου λες φταίει η πίσω ζάντα μόνο και την επόμενη ότι φταίνε και οι 2. Σε καμία περίπτωση λοιπόν δεν επιτρέπω σε έναν εντελώς αναξιόπιστο καταστηματάρχη, να βάλει χέρι στη μηχανή μου, να την οδηγήσει και να προσπαθήσει όπως μόνος του εκτέθηκε, να με πείσει ότι δεν φταίνε τα ελαστικά.
3. η μηχανή πριν την αλλαγή ελαστικών δεν έιχε κανένα απολύτως πρόβλημα, ούτε καν ένδειξη ή / και υποψία
4. Η μηχανή πέρασε για έλεγχο από αξιόπιστους και αποδεδειγμένα έμπειρους μηχανικούς , οι οποίοι, χωρίς να ξέρουν ο ένας την γνωμάτευση του άλλου, μου είπαν ότι φταίνε τα ελαστικά
5. Πήρα και δεύτερη γνώμη από συνάδελφό του, ο οποίος εξειδικεύεται σε επισκευή ζαντών της χοντρής, στον οποίο ζήτησα αρχικά αν χρειαζόταν να μου κάνει επισκευή ζαντών και ο άνθρωπος μου είπε ότι δεν χρειαζόταν (γι αυτους που θα σκεφτούν κακοπροαίρετα ότι το έκανε αντισυναδελφικά και μόνο ή για να βγάλει χρήματα)
6. Επειδή δεν το ανέφερα πιο πριν, την πρώτη φορά που μου έβαλε τα ελαστικά.....ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΣΤΟΝ ΠΙΣΩ ΤΡΟΧΟ ΖΥΓΟΣΤΑΘΜΙΣΗ (!!!!!!!!!!) και αυτό δεν το διαπίστωσα μόνο εγώ αλλά και στο συνεργείο και στον συνάδελφό του που τοποθέτησε τον τροχό στο μηχάνημα και μου έδειξε ότι όντως χρειαζόταν και δεν είχε γίνει.
Και όταν το ανέφερα στον καταστηματάρχη μου είπε: "αποκλείεται"
7. όταν πήγα την πρώτη φορά, όφειλε σαν επαγγελματίας να τσεκάρει τυχόν θέματα στις ζάντες, να με ενημερώσει και μετά να μου περάσει τα ελαστικά

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα είχα και εγώ με ένα μήνα διαφορά περίπου πιο μετά και τα ιδία λόγια ακριβώς αλλά το θέμα δεν είναι μόνο ότι δεν έκανε ζυγοστάθμισή στο πίσω τροχό αλλά και ότι οι ζάντες ήθελαν και οι δυο για τα καλά ακτινολόγηση που δεν αναφέρθηκε πουθενά αυτό ούτε πριν ούτε μετά αφότου μπήκαν τα λάστιχα…!