Θέμα: Michelin anakee 3
View Single Post
  #22  
Παλιό 24-11-2012, 16:38
vaska Ο/Η vaska βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: YAMAHA IT 490 SUZUKI DR 650 SE BMW R1200GS
Μηνύματα: 1,289
Προεπιλογή Απάντηση: Michelin anakee 3

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανείς μεγαλο λάθος να υποστηρίζεις το ρίσκο που παίρνεις και να κάνεις endo .....με τελειωμένα λάστιχα και μάλιστα στην ποιότητα της ελληνικής ασφαλτου
Δεν ειναι θεμα κουλου ή οδηγαρας....η θεωρία σου μου θυμίζει, όσους δεν φορούν κράνος και έχουν αποψη
Σου εύχομαι να μην χρειαστει ποτε τα λάστιχα των 6 χρόνων....να δείξουν τα χρονια τους

Κάποια πράγματα στην ζωή δεν στα σερβίρουν....τα μαθαίνεις στην πραξη
Σεβαστές όλες οι απόψεις κι επειδή το θέμα "λάστιχο" είναι ευαίσθητο θέμα, δεν θέλω σε καμία των περιπτώσεων να παρασύρω κάποιον στον δικό μου τρόπο σκέψης. Υπήρξε και άλλη παλιότερη αναφορά στο θέμα και τότε είχα γράψει και τεκμηριώσει με έγκυρα δημοσιεύματα την θέση μου. Εν κατακλείδι η νέα τάξη πραγμάτων στα λάστιχα είναι ότι με σωστή αποθήκευση (όχι μόνιμη έκθεση σε καιρικές συνθήκες) και σωστή χρήση (σωστές πιέσεις για το φορτίο του, όχι κοπανήματα σε πεζοδρόμια κλπ) αντέχουν και αποδίδουν το ίδιο για όλο το πάχος του πέλματος για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα (πολύ μεγαλύτερο των 2 ετών που λένε οι "επαΐοντες") λόγω της έλλειψης του φαινομένου του πολυμερισμού (που είχαν τα λάστιχα προηγούμενης γενιάς).
Θεωρώ τον εαυτόν μου έμπειρο αναβάτη (είμαι 45 και οδηγώ από τα 15 μου δίτροχο, έχω αρκετές συμμετοχές σε τοπικούς χωμάτινους αγώνες, έχω πάρα μα πάρα πολλά χιλιόμετρα σε χώμα και άσφαλτο με κατάλληλες αλλά και ακατάλληλες μοτοσυκλέτες) και ως εκ τούτου θεωρώ ότι μπορώ να "διαβάσω" και να "νιώσω" το μηχανάκι.
Ποτέ μα ποτέ μέχρι τώρα δεν ένιωσα ότι παίρνω κάποιο ρίσκο όσον αφορά τα λάστιχα πάντα.

Γνώμη μου και θέση μου που απλά την καταθέτω.
Reply With Quote