View Single Post
  #22  
Παλιό 07-12-2012, 09:51
vaska Ο/Η vaska βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: YAMAHA IT 490 SUZUKI DR 650 SE BMW R1200GS
Μηνύματα: 1,289
Προεπιλογή Απάντηση: Ο Vaska έχει κέφια

Πεθαίνει ένας τύπος μπρούταλ μηχανόβιος Χαρλεάς με τη μαλούρα του τα μούσια του τα τατού σε όλο του το κορμί.
Πάει στον Παράδεισο μιας και σε όλη του τη ζωή ήταν πολύ καλός άνθρωπος, το μόνο πάθος που είχε ήταν οι μηχανές. Τον περιμένει στην Πύλη ο Άγιος Πέτρος και τον παίρνει από το χέρι να τον ξεναγήσει στον παράδεισο.
- Εδώ είναι τόπος περισυλλογής, όλα είναι φτιαγμένα ειδυλλιακά, παντού επικρατεί γαλήνη και πραότητα, του λέει ο Άγιος.
Ο τύπος κοιτούσε γύρω του ανήσυχος σα να έψαχνε κάτι να βρει. Ο Άγιος δεν έδωσε σημασία και συνέχιζε ν' απαριθμεί τα προτερήματα που απολαμβάνουν οι κάτοικοι του Παραδείσου. Απτόητος ο άλλος συνέχιζε να ψάχνει και τελικά κάποια στιγμή κάνει την ερώτηση:
- Καλά όλ' αυτά Άγιε Πέτρο αλλά μηχανές δεν βλέπω πουθενά κι ανησυχώ, όπως ξέρεις εγώ σε όλη μου τη ζωή ήμουνα καβάλα πάνω σε μία μηχανή και περίμενα ότι κι εδώ θα μπορούσα να καβαλάω το εργαλείο και να κάνω βόλτες.
- Άκου να σου πω παιδί μου, εδώ δεν υπάρχουν μηχανές και μάλιστα από αυτές που συνήθιζες να καβαλάς στη γη, εδώ υπάρχει ηρεμία και γαλήνη και δεν είμαστε διατεθειμένοι ν' ακούμε θορύβους και φασαρία από τις εξατμίσεις των μηχανών. Αν θες να μετακινείσαι με μοτο, υπάρχουν μερικά ηλεκτρικά αθόρυβα παπάκια αλλά υπάρχει και όριο ταχύτητας 30 χλμ/ώρα. Καλύτερα να τις ξεχάσεις τις μηχανές και να βολευτείς με αυτά που έχουμε εδώ.
Σκασμένος ο φουκαράς που θα περνούσε μια αιωνιότητα χωρίς γκάζια, μόνο με τα ηλεκτροκίνητα και μέχρι 30 χλ/ώρα, έβαλε το κεφάλι κάτω και σχεδόν είχε αποδεχτεί τη μοίρα του.
Ξαφνικά ακούγεται από μακρυά ένα μοτέρ να βρυχάται, σκασίματα από εξατμίσεις και περνάει σαν σίφουνας από μπροστά του ένας 30άρης μαλλιάς με μούσια, ακράνωτος, με χίλια. Το μόνο που πρόλαβε να δει ο τύπος ήταν η πινακίδα του.
Απότομα λοιπόν γυρίζει στον Άγιο και του λέει, καλά τώρα δεν μου έλεγες για την απαγόρευση των μηχανών, για την φασαρία και τον θόρυβο????
- Ναι.
- Αυτόν που πέρασε με τη Χάρλευ και με 200 τον είδες??
- Ποιόν?????
- Αυτόν ντε που η πινακίδα του έγραφε "ΣΩΡΑΙΟΣ", ΜΕ ΤΗ ΜΑΛΟΎΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΟΥΣΙΑ.
- ΑΑΑ τέκνον μου, αυτός είναι ο γιος του αφεντικού και η πινακίδα δεν έγραφε "ΣΩΡΑΙΟΣ" αλλά "ΝΑΖΩΡΑΙΟΣ".
Reply With Quote