View Single Post
  #1  
Παλιό 07-01-2013, 16:46
asotosios Ο/Η asotosios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μεταμόρφωση
Μoto: MOTO GUZZI BREVA 1100 ABS 2007
Μηνύματα: 3,009
Προεπιλογή Περι Θερμανσης ο Λογος...

Καλησπερα,

θα ηθελα συμβουλες / γνωμες για μια φθηνη και αξιοπιστη λυση για συμπληρωματικη θερμανση...

Και τι εννοει ο ποιητης...
στην πολυκατοικια που μενουμε (νοικιαζουμε) αναβουμε καλοριφερ αλλα 1 ωρα την ημερα...
οποτε απο την μια αυτο δεν ειναι αρκετο...αν και οταν αναβει κατι κανει...
απο την αλλη παλι καλα που αναβουμε και τοσο...

Θα ηθελα λοιπον μια λυση (οσο μπορεις να την πεις λυση) για συμπληρωμα στην θερμανση...
Οχι συνολικη λυση μιας και δεν ειναι δικο μας το σπιτι και δεν ειμαστε να βαζουμε ενεργειακα τζακια, γεοθερμιες κτλ κτλ...ασε που δεν πιστευω οτι το ξυλο μπορει να λυσει το θεμα της θερμανσης το ετος 2013...

Χρεαιζομαι κατι που να ζεστενει ενα δωματιο την φορα να μπορουμε να το μετακινουμε απο δωματιο σε δωματιο (το μαγλυτερο δωματιο ειναι γυρω στα 20τετραγωνικα)...να ειναι φθηνο στην αγορα, τοποθετηση (ιδανικα τιποτα μονιμο οποτε ισως και να μην θελει τοποθετηση) και φυσικα να μην θελει συντηριση...
επισης θα εινα κατι το οποιο θα λειτουργει για 2-3 ωρες το πολυ την καθημερινη και λιγο παραπανω (εξαρταται και τον καιρο) το ΣΚ...

Ετσι και αλλιως κοιταμε να παμε σε σπιτι με φυσικο αεριο οποτε και εκει θα παιζει ρολο συμπληρωματικο και αν...

Απο οτι εχω δει κατι μεταξυ των παρακατω:

1. σομπας ηλεκτρικης με λαμπες χαλαζια (λενε οτι αποδιδουν καλυτερα)
2. σομπα ηεκτρικη με λαμπες αλογονου (λενε οτι ειναι μονο για φως απο ζεστη δεν λενε και πολλα).
3. θερμοπομπος
4. κονβεκτορας

Τηνω προς τους κονβεκτορες μιας και η αγορα τους ειναι φθηνη και ψιλοαποδιδουν για την καταναλωση τους...αλλα θα ηθελα να ακουσω γνωμες γενικοτερα...

Θα ηθελα να μου πειτε τι απο τα παραπανω εχετε δοκιμασει και σας καλυψε, δεν περιμενω να καθομαι με το φανελακι.

Αιρ Κοντιτιον εχω ακουσει οτι ειναι καλα για θερμανση με πολυ καλη αποδοση και σχετικα οικονομικα (ινβερτερ) αλλα θα ηθελα να αποφυγω την επενδυση...μιας και ισως στο μελλον να μην το χρειαζομαι...
Καλοριφερ Λαδιου ειχαμε στο παρελθον αργουσε να αποδοση και δεν μπορω να πω οτι ζεσταθηκαμε και ποτε...(ευτυχως χαλασε χεχεχεχεχε)...!!!Οποτε θα ηθελα να δοκιμασω κατι αλλο...

Last edited by asotosios; 07-01-2013 at 17:04.
Reply With Quote