View Single Post
  #22  
Παλιό 26-01-2013, 02:17
digitalsoul Ο/Η digitalsoul βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: athens
Μoto: BMW R1200 GS
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή Απάντηση: Λάδια από το LIDL

Είναι λίγο περίεργο όταν έχεις μάθει να βάζεις στις προηγούμενες μηχανές σου συνθετικά λάδια καθώς
έχεις μεγαλώσει με την διχρονίλα του Castrol να έχει ποτίσει μέσα στο δέρμα σου όπως ο παστουρμάς
στο τέλος να παίρνεις μία μηχανή κόσμημα και να σου λένε ότι καίει τα πάντα και το σωστό είναι να του βάζεις ορυκτέλαιο.
Έχω αλλάξει 5 μηχανές και ήταν η πρώτη φορά που το έκανα αυτό στην μηχανή μου.
Στην αρχή δεν μπορούσα να νιώσω καλά γιατί ήμουν σίγουρος ότι δεν θα τα καταφέρει με ένα κοινό ορυκτέλαιο να κυκλοφορεί μέσα στα σωθικά της.
Λάδια σαν το Aral μου έρχονταν στο μυαλό σαν μία μάζα αργού πετρελαίου.
Είμαι σίγουρος ότι πολλοί είναι αυτοί που θα πιστεύανε ότι το ορυκτέλαιο της BMW είναι το καλύτερο για την μηχανή
κυρίως γιατί ήταν ακριβότερο παρότι ήταν κατώτερων προδιαγραφών αν θυμάμαι καλά από το Aral. (SG αντί για SJ)
Ήμουν αρκετά δύσπιστος στο να χρησιμοποιήσω το Aral όπως τότε που έκανα την μετάβαση από τα συνθετικά στα ορυκτέλαια.
Τελικά με την δοκιμή κατάλαβα ότι ήταν εξαιρετικό λιπαντικό για την μοτοσικλέτα μου και έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος.
Δεν θα πρέπει να φοράμε παρωπίδες.
Ότι και να γίνει δεν πρόκειται να πάθει τίποτε η μηχανή μας.
Στην χειρότερη περίπτωση θα πρέπει να προσθέσουμε λίγο λαδάκι γιατί αυτό το έκαψε.
Μην ξεχνάμε και αυτούς που το χρησιμοποιούνε σε αυτοκίνητα πολύ πιο ακριβά από το GS μας.
Αν πάλι πάει καλά σε 3 αλλαγές θα σας περισσέψουν και λίγα λεφτά για να πάρετε και ένα δωράκι στην Μπέμπα σας …
Έφερα την φωτογραφία με τα χαρακτηριστικά του λαδιού και σήμερα Σάββατο είναι σε προσφορά με 13 ευρώ το 5κιλο πάντα.
Αν γνωρίζει κανείς και τα αποκωδικοποιήσει θα ήταν καλό. (είναι και στα γερμανικά γραμμένο…)
To λαδάκι είναι 15W40 αλλά έχω δει ότι υπάρχει και 20W50



Last edited by digitalsoul; 26-01-2013 at 02:29.
Reply With Quote