View Single Post
  #50  
Παλιό 21-03-2013, 03:23
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Καταδίωξη μοτοσυκλετιστή από αστυνομικούς..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΙoannisPanagiotidis Εμφάνιση μηνυμάτων
...συντροχε !...την γνωμη μου την εγραψα παραπανω .... και απο μενα σεβαστη και η δικια σου. Νομιζω οτι ειμαι σαφης οτι εχω ενσταση με το θεμα του κυνηγητού στο κομματι μεσα στη πολη...απο κει και περα μπορεις να μου πεις κατα τη γνωμη σου μεχρι που φτανουν τα ορια σου για να μπορεσεις να κρατησεις "οπτικη επαφη"...δηλαδη μεχρι πιο τιμημα θα πληρωνες , για να πιασεις ενα καγκουρα που με αναδιπλωμενη πινακιδα που εκανε σφήνα μεσα στα αυτοκινητα?

...οπως ειπα και παραπανω ... ευτυχως τελειωσε το κυνηγητό με επιτυχία απ την αστυνομικη πλευρα και χωρις τριτους θυματα!..αλλα σε ξαναρωταω ... μπορεις να ξεχωρισεις την ενσταση μου οσο αναφορα το τιμημα που μπορει να προκύψει οταν κυνηγάς με χολιγουτιανες ταχυτητες και τροπους ενα παραβατη? Εισαι αστυνομικος ...φυλακας του πολιτη ..προστατης του!!!! ...εγω ετσι σε βλεπω! Εκεινη την στιγμη ...δεν ετρεχες να σωσεις μια ζωη ...αλλα ετρεχες για να πιασεις ενα παραβατη !!!! δεν ειναι το ιδιο!
... ενταξει εσυ εκπαιδευτικες να οδηγας ...αν αυτος ο καγκουρας επεφτε πανω σε ενα αμαξι πανω στον πανικο του ...ο ενας φρεναριζε ...ο αλλος ντελαπαριζε ... και ο αλλος επεφτε πανω σε εμενα που με την 5μελη οικογενεια μου πηγαινα να κανω πικ/νικ και τελικα κατέληγα να κόβω βολτες ιδρωμενος εξω απο καποιο χειρουργιο σε καποιο νοσοκομειο??
...τι δεν καταλαβαινω φιλε ?...εξηγησε μου σε παρακαλω!
Μα τον συνάδελφο Jarhead αφορά το ποστ 45 κι όχι εσένα! Δεν σου ζήτησα κάποια διευκρίνηση …


Τα όρια δεν τα καθορίζω εγώ ή οποιοσδήποτε, αλλά κάθε κράτος, λαός, κοινωνία, συγκροτεί και καθορίζει μέσω των νόμων τα <<όρια>> του.
Τα όρια επίσης προσαρμόζονται και αλλάζουν στο πέρασμα του χρόνου ανάλογα με την εξέλιξη και διαμόρφωση της κάθε κοινωνίας


Σε κάποια κράτη λοιπόν δεν μπορείς να ακουμπήσεις το όχημα του παρανόμου … σε άλλα επιτρέπεται να το εμβολίσεις και σε άλλα να το … πυροβολήσεις !!!
Εξαίρεση αποτελεί φυσικά η…..
… Ελλάδα όπου επιτρέπονται ΟΛΑ αρκεί το αποτέλεσμα να είναι καλό. Εάν δεν είναι … και οι δαχτυλιές στο καπό είναι κακουργηματική μακακία !!!

Εγώ δεν είπα ότι ο τρόπος δράσης είναι ο καταλληλότερος ή ο πλέον σωστός για καθολική παγκόσμια εφαρμογή !!! … αλλά στον χαρακτηρισμό <<μακάκας>> που πρόσαψαν στον αστυνομικό την στιγμή που δεν είναι γνωστά τα στοιχεία που θα δείξουν εάν παραβίασε τα <<όρια>> της κοινωνίας του ή εάν έπραξε συμφώνα με αυτά.
.
Η καταδίωξη όπου και να γίνει έχει ρίσκο. Σε αυτοκινητόδρομο ή οδούς ταχείας κυκλοφορίας είναι ακόμα ποιο επικίνδυνο γιατί οι ταχύτητες ΟΛΩΝ είναι μεγάλες και το ατύχημα(εάν συμβεί) θα είναι οπωσδήποτε σοβαρό.


Όσο για την <<οπτική επαφή >> σημαίνει ότι όσο πάει και όπως πάει … πας κι εσύ, αλλιώς πέταξε το πουλάκι και εχάθει !!!


Υ.Γ.
Τα προσωπικά μου όρια … άσε καλύτερα μη μάθεις !!! Θα πέσει ...

Reply With Quote