View Single Post
  #32  
Παλιό 16-07-2013, 04:22
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης 1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω τι καταναλωσεις βλέπουν οι υπόλοιποι αλλα για αυτα τα μηχανάκια η κατανάλωση που ανέφερα παραπάνω (σε μεγαλεσ ταχυτητεσ)ειναι ρεαλιστική.. Π.χ ίδια διαδρομή με gsxr 750 και ίδιες ταχύτητες και λίγο παραπάνω μου έκαψε 40λιτρα
Δεν είπε κανείς ότι οι μετρήσεις των 8,5-9,0 λ/100χιλ είναι ψεύτικες και δεν μπορούν να επιτευχθούν, δηλαδή μη πραγματικές - ρεαλιστικές . Όταν όμως η πλειοψηφία μετρά χαμηλότερα ... κάτι τρέχει.... ή στην μοτό ή στον οδηγό!!!
Άρα αρχικά έλεγχος στην μοτό για καλή και ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗ λειτουργία χωρίς επεμβάσεις -βελτιώσεις κ.α., και μετά ...

Φυσικά έχει μεγάλη σημασία όχι απλά πόσο πας αλλά κυρίως πόσο σταθερά πας, με ή χωρίς μεγάλες διακυμάνσεις, με ή χωρίς βίαια ανοίγματα κ.α. ...ακόμα και οι επιβράδυνση - επιτάχυνση από τα διόδια και τα ΣΕΑ μεταβάλλουν την τελική κατανάλωση.

Εγώ δεν έχω δει ΠΟΤΕ κατανάλωση πάνω από τα 7,2 λ/100χιλ ... στον δρόμο που λέτε και στις ταχύτητες αυτές (σταθερά 160, ανοίγματα 180-200 στις μεγάλες ευθείες) είχα 6,8-6,9 σε ταξίδι Αθήνα -θεσσαλονίκη -Αθήνα διπλός και φορτωμένος! Άρα οι οδικές συνθήκες (π.χ. αυξημένη κίνηση που επιβάλλει αρκετό παίξιμο φρένο -γκάζι κ.α.) και οι <<ορέξεις>> του οδηγού μεταβάλουν κατά πολύ την κατανάλωση ...
Reply With Quote