View Single Post
  #30  
Παλιό 03-12-2013, 13:09
Vag Ο/Η Vag βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή Απάντηση: Η συνομωσία της σιωπής στο gs forum

Η λέξη forum που επιλέχθηκε για τις επικοινωνιακές πλατφόρμες για τις ιντερνετικές κοινότητες, δεν είναι τυχαίος. Είναι το ψηφιακό αντίστοιχο της αρχαίας αγοράς, όπου μάλιστα ο κόσμος μαζευόταν πρώτα για να πουλήσει και αγοράσει και κατ'επέκταση για να συζητήσει. Οι ιστορικοί μάλιστα συζητούν ότι στην αρχαία Ελλάδα εκεί ξεκίνησε η δημοκρατία, από την ελεύθερη διακίνηση αγαθών και ιδεών μαζί.

Αρκετή πατριδογνωσία όμως. Και λαμόγια θα έχει στην αγορά και κρυφούς προπαγανδιστές και εμμονικούς τύπους με ελαφρά ή μη ψυχωσικά σύνδρομα.

Στο χέρι του καθενός είναι να ψυλιάζεται αναλόγως. Δεν γίνεται να σου κάνει κανείς τον μπάτσο και δεν πρέπει κιόλας για να μη γίνει το διαδίκτυο σαν την κανονική αγορά που είδατε τα χάλια της. Τελικά από την "αστυνόμευση" μόνο οι παράνομοι πλανόδιοι και τα τραστ επιβιώνουν και οι μεσαίοι ψοφάνε.

Για να προστατευθούν οι χρήστες πέρα από απλή προειδοποίηση που να τρέχει στις αγγελίες δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Ακόμα και το καρ μόνο αυτό έχει που το κάνει επαγγελματικά.

Να μετράς τις αγγελίες του καθενός; Το πόσα είδη πουλάει; Άλλος βάζει 10 σε μία αγγελία άλλος 10 αγγελίες. Άλλος μπαίνει πρώτη φορά να βάλει την μηχανή του. Με χαλάει; καθόλου. Αν είναι έμπορος όμως ας το πει, αλλιώς αν ανακαλυφθεί ας φάει μπανάρισμα, αν και ένα απλό κράξιμο την κάνει την δουλειά.

Εγώ χαίρομαι για το πούλα αγόραζε της υπόθεσης. Αφενός γιατί δεν πιστεύω ότι κάποιος θα ζήσει και θα πλουτίσει πουλώντας λαθραία κινητά στα φόρα, αφετέρου γιατί μπορεί να κουτσοβολευτώ, εδώ που φτάσαμε. Και αν είναι να πάρω ξύλα πχ κάλλιο να πάνε τα λεφτά μου σε συμφορουμίτη παρά γενικώς εκεί έξω. Μπορεί και να ντραπεί να με κατακλέψει ρε παιδί μου μην τον βγάλω εδώ πρόγραμμα.

Αγοράζοντας και πουλώντας αξεσουάρ μοτό, το φόρουμ σε "ασφαλίζει" κατά έναν τρόπο, αν δε σου κάνει το προιόν να το ξαναπουλήσεις και να μην πάνε όλα τα λεφτά του χαμένα. Το αυτό και με τις μοτό, αλλά και το ξεφόρτωμα τους προ πώλησης. Και ως αγοραστής, όταν όλα τα μαγαζιά πια πουλάνε κάτι που δεν έχουν μέχρι να το ζητήσεις να το φέρουν είναι μεγάλη υπόθεση ότι ο άλλος ξέρει να σου πει εδώ μέσα 5 πράγματα σαν πρώην χρήστης του, από εδώ και να το δεις κιόλας που λέει ο λόγος.

Δύο πράγματα πήρα από εδώ μέσα τρία πούλησα και το Aeriko μου χάρισε και ένα, να είναι καλά. Τι πρέπει να κάνουμε τώρα να τον ρώταγε το φόρουμ γιατί το χαρίζει και κόβει πωλήσεις από τη bmw?

Δεν είναι οι εποχές να κάνουμε τα εύκολα δύσκολα.
Reply With Quote