View Single Post
  #22  
Παλιό 30-03-2013, 08:28
spyrakos35 Ο/Η spyrakos35 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2012
Περιοχή: ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ
Μoto: fjr1300a
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή Απάντηση: Revit Sand vs Dainese Gator Evo

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vag990 Εμφάνιση μηνυμάτων
........
να ξέρεις φίλε Σπύρο πως είμαι από αυτούς που κρατάνε όσο πάει τον εξοπλισμό τους. π.χ το χειμερινό μου μπουφάν κοντεύει να κλείσει 10 χρόνια ζωής σε 2-3 μήνες! Είμαι από αυτούς που πιστεύουν πως το φθηνό το πληρώνεις 2 φορές.
αγαπητέ,

δεν είπα να πάρει κάποιος "noname" εξοπλισμό... με την καμμία όμως.... και ναι, συνήθως, το φτηνό το πληρώνεις δύο φορές (όχι πάντα αλλά είναι άλλη κουβέντα αυτό)
λέω το εξής
η "χ" εταιρεία πριν 2-3 χρόνια εβγαλε το κορυφαίο της (τότε) μπουφάν (ή ένα πολύ καλό μπουφάν αν θες) το οποίο σήμερα επειδή έχει αντικατασταθεί κυκλοφορεί στην αγορά σε τιμές ξεφτίλα....
όπως το βλέπω εγώ, η διαφορά στην τιμή μεταξύ του κορυφαίου του 2010 και του κορυφαίου σήμερα δεν δικαιολογείται...
εντάξει, θα είναι λίγο πιο άνετο, ίσως να έχει και καλύτερους αεραγωγούς, να έχει κάποια κολπακια παραπάνω αλλά απο κει και πέρα και σε ότι αφορά στην ασφάλεια (το οποίο είναι και το κυρίως ζητούμενο), είναι πάνω κάτω στο ίδιο level (αν όχι στο ίδιο)...
επομένως η διαφορά είναι, τρόπω τινά, τζάμπα λ7 τα οποία θα μπορούσαν να "επενδυθούν" αλλού....


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vag990 Εμφάνιση μηνυμάτων
......
Σε κάποια πράγματα όμως (π.χ κράνος) η τιμή τις περισσότερες φορές είναι σε άμεση συνάρτηση με την ποιότητα/ασφάλεια/άνεση.
για τα κράνη, ναι, θα δεις διαφορες μεγάλες και ουσιαστικές στα μοντέλα....
πχ, shoei xr1000 και shoei xr1100 (ιδία πείρα, τα είχα και τα δύο)... μεγάλη διαφορά στα πάντα όλα, που δικαιολογεί στο ακέραιο την διαφορά τιμής....
δεν αναφέρθηκα εξαρχής καθόλου σε κράνη μιας και το τοπικ αφορά σε μπουφάν....

Last edited by spyrakos35; 30-03-2013 at 08:29.
Reply With Quote