View Single Post
  #8  
Παλιό 17-12-2013, 19:56
dtz Ο/Η dtz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS '05
Μηνύματα: 315
Προεπιλογή Απάντηση: Εξάτμιση Gpr σε R1150gs

φίλε μου δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσω, καθώς είχα βάλει ένα τελικό GPR στο 1200 μου,
θα κάνω όμως κάποια σχόλια καθώς κάποια θέματα δεν είναι μόνο απόδοσης αλλά και ποιότητας.
Πιο συγκεκριμένα, το τελικό που είχα πάρει εγώ πριν 5 χρόνια περίπου, ήταν σώμα τιτάνιο με γυαλισμένο inox καπάκι πίσω, και inox σωλήνα σύνδεσης με το Υ.
Ο σωλήνας αυτός δεν είχε τη σωστή ανοχή στη διάμετρο, στο σημείο που ενωνόταν με το τελικό (με 2 ελατήρια) με αποτέλεσμα μετά από μερικές εβδομάδες να αρχίσει να χάνει αέρια.
Αυτό σε συνδυασμό με το όχι και τόσο καλής ποιότητας ατσάλι του σωλήνα, αρχισε να ψωριάζει
και σύντομα απόκτησε ένα άσχημο βρωμυλο-καφετί χρώμα με πιτσιλιές.
Το μικρό μεταλικό Π, που χρησίμευε σαν στόπ του κεντρικού στάντ, ήταν από λεπτό έλασμα με αποτέλεσμα μετά από μερικές φάπες από το κεντρικό στάντ, να γίνει κ#λος.
Σημειώστε ότι δεν κατεβάζω το μηχανάκι από το κεντρικό σταντ σαν μοσχάρι, πάντα κρατάω το σταντ με το πόδι λίγο μόλις πέσει το μηχανάκι, και το αφήνω στο τέλος να στοπάρει μαλακά.
Τέλος από θέμα απόδοσης, δεν μου έκανε σκασίματα, αλλά χαμηλά το μηχανάκι "χάλασε" ψηλά όμως ΣΚΟΤΩΝΕ.
Ωραίος θόρυβος, ελάχιστα πιο δυνατός, ωραία εμφάνιση (κλασική) και εύκολη σχετικά τοποθέτηση.
Τα θετικότερα όλων πολύ καλή τιμή και ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ βάρος
Αυτοί ήταν και οι κύριοι λόγοι που την προτίμησα.

Με δυό λόγια, και σαν συμπέρασμα, κατά τη γνώμη μου πάντα, η τιμή της είναι αντίστοιχη της ποιότητας της, χωρίς αυτό να σημαίνει απαραίτητα ότι είναι κακή

στις φωτό πάντως, όπως θα δείτε έδειχνε πολύ ωραία πάνω στο μηχανάκι, είτε πλυμένο είτε Α Π Λ Υ Τ Ο ...

Attached Images
File Type: jpg 126_2603.jpg (94.5 KB, 33 views)
File Type: jpg IMG_7605.jpg (95.2 KB, 36 views)
Reply With Quote