Θέμα: Λαδάκια;
View Single Post
  #451  
Παλιό 02-11-2013, 17:54
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Λαδάκια;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάνω στην κουβέντα που κάνετε, πραγματικά δεν νομίζω ότι έχει διαφορά αν η θερμοκρασία αέρα είναι 40 ή 30 ή 20 βαθμοί. Από τη στιγμή που βρίσκεσαι σε αστικό περιβάλλον ο κινητήρας θα ανεβάσει θερμοκρασία. Αν κινείσαι σε αυτοκινητόδρομο αντίστοιχα η θερμοκρασία του κινητήρα θα είναι χαμηλότερη.

Το αυτοκίνητο μου μέχρι που έμεινε έγκυος η γυναίκα μου έγραφε χλμ μόνο σε κάποια ταξίδια. Τώρα που κινείται σχεδόν αποκλειστικά στην πόλη, στον ίδιο αριθμό χλμ που έγινε η αλλαγή, τα λάδια είναι η μέρα με τη νύχτα. Νομίζω ότι από αυτό και μόνο εξαρτάται το πόσο συχνά πρέπει να γίνεται η αλλαγή. Αλλο τα ξεκούραστα χλμ κι άλλο η πρώτη- δευτέρα....


Γιάννη νομίζω ότι έχεις λάνθασμένη εντύπωση.
Ο λόγος είναι ότι τα λάδια δεν έχουν κανένα πρόβλημα μέχρι τους 130 βαθμούς κελσίου. Η θερμοκρασία ενός κινητήρα σε καλή κατάσταση, χωρίς προβλήματα, ακόμα και μέσα στην πόλη, δεν ανεβαίνει πάνω από 90 βαθμούς.
Εχθροί του λαδιού είναι:
α. Υγρασία
β. Κατάλοιπα καύσης (σε όλους τους κινητήρες) και καυσαέρια (σε κινητήρες με φθορά στα ελατήρια πιστονιού)
γ. Υπερστροφία (το ταξίδι με υψηλές μωτ, βλάπτει)
δ. Χρόνος.


Αν τώρα στην πόλη πας 1η-2η 3η και τέρμα το στροφόμετρο (ή τέλος πάντων αλλάζεις ψηλά), εμπίπτεις στην περίπτωση γ. Αν πας μαλακά, no problem.
Επίσης το ταξιδάκι με μέσους ρυθμούς περιστροφής κι εναλλαγές ρυθμού κάνει καλό, γενικώς.


Για τα παραπάνω ψάξε τεχνικά θέματα κι εδώ (έχει δημοσιεύσει κι ο ΖωρζΠ πολύ κατατοπιστικά άρθρα, αλλά και άλλοι) και στο net γενικώς. Δες και μελέτες του ΕΜΠ.

Αν πράγματι βλέπεις αυτή τη διαφορά στα λάδια σου, στο αυτοκίνητο, ψάξε αλλού την αιτία. Άλλαξε φίλτρα λαδιού, βενζίνης και αέρα. Άλλαξε πρατήριο καυσίμων. Έλεγξε το μοτέρ σου σε θέματα συμπίεσης. Τσέκαρε μπουζάκια, μπουζοκαλώδια, πολλαπλαστιαστή/ες. Τέτοια πράγματα.... Η πόλη και η 1η-2η ταχύτητα σε χαμηλούς ρυθμούς περιστροφής, δεν κάνουν κακό στα λάδια. Στο δίσκο - πλατώ, ΝΑΙ!!!

Last edited by forester; 02-11-2013 at 17:56.
Reply With Quote