View Single Post
  #37  
Παλιό 31-08-2012, 00:07
dionysisgs Ο/Η dionysisgs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Κρυονέρι Αττικής
Μoto: R1200RT Sportster 983XL
Μηνύματα: 328
Προεπιλογή Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα παιδιά.

Να ρωτήσω και το 1200 το ίδιο πρόβλημα έχει ? Δηλ. αλλάζεις ταχύτητα κ αργεί η ροπή του ?

Θα το ψάξω, αλλά εδώ είναι πιο περίπλοκα τα πράγματα ο εγγέφαλος σε εσάς ελέγχει μία σειρά από παραμέτρους που αφορούν κ άλλες λειτουργίες της μηχανής.

Οπότε πρέπει να μάθω αν :
1. Έχει μπρίζα κάτι σαν OBD (γιατί με chip σίγουρα δε γίνεται).
2. Αν έχει 2 αισθητήρες λ ?
3. Αν έχει στανταρ immo.
4. Αν ελέγχει αυτοματισμούς όπως στα αυτοκίνητα πχ. cruise, αναμα φώτων κλπ.

Για το μηχανικό μέρος τώρα, μήπως άλλαζοντας το αβανς στον εκκεντροφόρο έχασες δύναμη στις ψηλές ? Δε θα ήταν προτιμότερο να άλλαζες κάποιο γρανάζι πχ. στις σχέσεις μετάδοσης μιας κ έχεις 6η ??(δε θα σου φανεί στην τελική). Επίσης ένα άλλο κόλπο για την ελτίωση ροπής στις χαμηλές είναι να βελτιώσεις την αναπνοή κ συγκεκριμένα την ταχύτητα ροής του εισερχομενου-εξερχόμενου αέρα. Δηλ. μπορείς να τοποθετήσεις στενότερους αυλούς εξαγωγής εξάτμισης κ μακρύτερους λαιμούς στις εισαγωγές + ένα φιλτρο τύπου χοάνας μέσα στο φιλτροκούτι. Δημιουργείται έτσι φαινόμενο "βεντούρι" και γεμίζει κανονικά τις χαμηλομεσαίες με φοβερή οικονομία καυσίμου, χάνοντας ελάχιστα στις ψηλές.
κατά τα ξένα forums που ασχολούνται με το θέμα www.pelicanparts etc. χάνεις.περίπου 2 άλογα στις πολύ υψηλές στροφές. εγώ δεν κατάλαβα διάφορα μιας και δεν είμαι.οδηγός των τελικών. όμως το κέρδος που έχω στις μεσαίες από τις 1500 έως και τις.6000 είναι.τεράστιο μιας και.ουσιαστικά το πρόβλημα.του κενού που υπήρχε εξαφανίστηκε. τώρα μπορώ να οδηγώ με μια σχέση επάνω χωρίς.σκορτσαρισματα. και η επιτάχυνση.είναι.σαφώς βελτιωμένη. προσοχή....δεν.αύξησΑ την υποδυναμη αλλά στους χ.Ψ. αξωνες. η ροπή MAX κατέβηκε κατά 800 με 1000 στροφές με οτι αυτό συνεπάγεται.όσο αφορά την τελική σχέση μετάδοσης το μόνο που είναι εφικτό είναι η αλλαγή με αυτή του GS αλλά ουσιαστικά αλλοιώνεται.ο χαρακτήρας της μοτοσυκλέτας που είναι καθαρό touring. απλά την έχω κάνει πολύ.πιο φιλική στα ένδον τα τοίχων της πρωτεύουσας.

Last edited by dionysisgs; 31-08-2012 at 00:15.
Reply With Quote