View Single Post
  #24  
Παλιό 11-09-2013, 23:20
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Προεπιλογή Απάντηση: Άλπεις 2013 (Σλοβενία - Αυστρία - Β/Α Ιταλία)

...λοιπον παιδες πριν περασει πολυ καιρος ... και πριν με ναρκωσει και παλι η καθημερινοτητα σκονίζοντας την μνημη μου , ...και ξεθωριαζοντας τα χρωματα και τι μυρωδιες που εχω ακομα νωπές μεσα στο μυαλο, θα παραθεσω μερικες φωτο απ την γυρα που ριξαμε στα βουναλακια και θα αναφερω τι δεν πρεπει να χασει απ τη δικια μου κριση ο επισκεπτης που θα βρεθει στα μερη!

λοιπον οπως ειχα αναφερει στην αρχη ..ο βασικος στοχος αυτης της εβδομαδας που γυρισαμε ηταν να ρολαρουμε στην ανατολικοτερη ακρη τις οροσειράς των Αλπεων που "σβυνει" καπου μεσα σε Σλοβενικο εδαφος! ...συνδιαζοντας με την διαδρομη, οτι αφησαμε πριν 3 χρονια στο εδαφος της Ιταλιας και της Αυστριας που συνορεύει με την περιοχη! Πασα που δεν ειναι στους πολλους γνωστα και δεν εχουν την μαγεια και την αιγλη των νοτιότερων Δολομιτικων κορυφών! ...αλλα προσφερουν οδηγική απολαυση ακριβως για το λογο της μικρης επισκεψιμότητας τους. Σλοβενια λοιπον !.... μια μικρη σχετικα ευρωπαικη χωρα οπου τελικα οπως καταλαβα και εξετασα ιδίοις όμμασι ... οι περιοχες που πραγματικα μπορεις να ευχαριστηθεις με ορεινες στροφουλες ειναι μολις ενα μικρο κομματι της στα βορειο δυτικο της κομματι. Ενα συμπλεγμα βουνων με επικεντρο την κορυφη του Triglav 2.864 m ... και φυσικα ολο το κομματι που μπορεις να διασχίσεις αναμεσα στην πανεμορφη φυση του δασικου παρκου Triglavski. Η υπολοιπη χωρα οχι οτι ειναι ασχημη , αντιθετως θα ελεγα ...αλλα πιο πολυ για τουριστικων ρυθμων μοτοσυκλετισμο , λογο του οτι ειναι πιο πεδινο ...χωρις πολλα στριφτερα κομματια και το οδοστρωμα σε πολλα μερη ειναι απλα μπαλωμενο και δεν προσφερεται για αυτο που ψαχνει το δικο μου παρεακι! Ξαναγυρναω στην ουσια και θελω να ξαναεπαναλαβω οτι οι διαδρομες γυρω απ το Triglav και μηνα Σεπτεμβριο με στεγνη και στα περισσοτερα κομματια φρεσκοστρωμενη ασφαλτο ...ειναι απλα φανταστικη! Και οταν εννοω στροφες ...εννοω ατελειωτες !....δρομοι χωρις ονομα! ..πασσα χωρις πινακιδες!... να στριβεις ασταματητα και να σταματας μονο για κατουρημα! H διαδρομη Dreznika-Kobaríd-Bovec-Vršič-Kranjska Gora και μετα γυρισμο απο την αλλη απο Bled-Cerkno-Tolmin...μπορει να πείσει και τον πιο δύσπιστο!


...για να μην γινομαι εντελως κουραστικος ριχνω καμια φωτο για χαλαρωση και συνεχιζω...




























...το πανδοχειο μας στη Dreznica...

















Triglav 2864m





































... με το που βρω λιγο χρονο συνεχιζω!...
Reply With Quote