View Single Post
  #65  
Παλιό 22-03-2013, 00:56
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Καταδίωξη μοτοσυκλετιστή από αστυνομικούς..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Alkinoos Εμφάνιση μηνυμάτων
Στη δικια σου ουτοπική κοινωνία που δέχεσαι νεκρούς, εύχομαι να μην έχεις παιδι στο δρόμο με μηχανη κ αν σου κάτσει η στραβη να το δεχθεις σαν "άντρας" γιατι εμένα που μου έκατσε δε τη πάλεψα, λιγησα...

Μη το παίζεις ιστορίας κ καλα δε τρέχει μια, δέχεσαι το θάνατο κ το ρίσκο κλπ.
Οταν, ο μη γενετω, κάτσει η στραβη θα το δεις το αγγουρι.

Έχεις σαν όργανο του νομου την δυνατότητα να ελαχιστοποιησεις την πιθανότητα τραυματισμού- θανάτου οποιοδήποτε (παραβάτη η μη) αλλα περνεις το ρίσκο γιατι "η κοινωνίες δέχονται νεκρούς";
Αρκεί να ειναι κάποιος άλλος, σωστα;
Να μην είσαι εσυ, το παιδι σου, ο αδερφος σου, ο πατέρας σου...
Αν ειναι κάποιος τυχαιος στο δρόμο που τον περασες απο πάνω στην προσπάθεια σου να πιάσεις τον παπακια με την ζεμπρινκ κ το σκουλαρίκι στο αυτί, δε τρέχει μια ε;
Παραπλευρη απώλεια στο βωμό του καθήκοντος...
Τι να πω, ότι έχεις δίκιο; Ψέματα θα πω.
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Alkinoos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε το συζηταω, συμφωνω απόλυτα μαζι σου. Η ένσταση μου ειναι στο ότι ο αστυνομικός δεν θα πρεπει να περνει το ρίσκο να σκοτωθεί κάποιος τρίτος στην απόπειρα του να πιάσει κάποιον μαλακά.
Ο αστυνομος υποτίθεται πως εχει μέτρα κ σταθμά. Το μαλακισμενο ειναι αλλη ιστορία, αν ειναι να στη κάνει, θα στη κάνει κ δε μπορείς να το αποφύγεις.
Ο κάθε λογής μπατσάκος όμως που μπορει να το αποφύγει το κακό δε μπορει να το παίζει λουκι λουκ με τη δικια μου τη ζωή.
Βλέπω ότι από την μια δεν καταλαβαίνεις τι γραφώ και από την άλλη ξεφεύγεις εκφραστικά με ειρωνικούς – υβριστικούς χαρακτηρισμούς. Γι αυτό δεν συνεχιζω την κουβέντα εκτος από τις παρακάτω διευκρινήσεις.




Δεν υπάρχει δικιά μου ουτοπική κοινωνία αλλά η πραγματικότητα που δεν γνωρίζεις.


Στις Ηνωμένες Πολιτείες έχουν καταγραφεί δεκάδες θάνατοι από χρήση Τειζερ και από καταδιώξεις που καταλήγουν είτε σε εμβολισμό είτε σε … πυροβολισμό ! Η κοινωνία το δέχεται και δεν τρέχει μια.

Ηλεκτροσόκ από την ΕΛ.ΑΣ. - Ελλάδα - Επικαιρότητα - Τα Νέα Οnline
Παράξενες Ειδήσεις: Όπλα τέιζερ στα χέρια δεκάδων χιλιάδων αστυνομικών σε Αγγλία και Ουαλία

<<Σύμφωνα με την έκθεση της Διεθνούς Αμνηστίας, στις περισσότερες θανατηφόρες περιπτώσεις ο θάνατος επήλθε από "κάρδιο-αναπνευστική ανακοπή" έπειτα από μια "κατάσταση ηρεμίας". Τέτοιου είδους θάνατοι έχουν αποδοθεί σε "ντελίριο", όρος που περιλαμβάνει την επιθετική συμπεριφορά, τον γρήγορο καρδιακό παλμό και επιβαρυντικούς παράγοντες σχετιζόμενους με ψυχική νόσο, φάρμακα ή ναρκωτικά. Ωστόσο τουλάχιστον 40 απόλυτα υγιή άτομα έχουν χάσει τη ζωή τους από το Τaser. >>
ΕΙΜΑΣΤΕ ΠⒶΝΤΟΥ!: Αύγουστος 2010


Το ίδιο και ποιο αυστηρό πλαίσιο υφίσταται στις περισσότερες χώρες του πλανήτη…


Οπότε εάν περάσεις από Κίνα … Πακιστάν … Αιθιοπία… Ζάμπια… Βενεζουέλα .. Κολομβία * κ.α. κάνε μια δοκιμή και μην σταματήσεις σε αστυνομικό μπλόκο αλλά φύγε στη μια ρόδα !!! … θα δεις τότε τι δέχεται η τοπική κοινωνία από τους αστυνομικούς της!!!!

·



-(*)Βάζω ενδεικτικά λίγες χώρες από κάθε ήπειρο αλλά αυτά ισχύουν στις περισσότερες. Εάν θες κάνε ανάλογες μαγκιές στην Ρωσία … στην Αυστρία … στην Τσεχία ειδές, άρα μακριά… !!! …ή μήπως στην Τουρκία … στο Ιράν … στην Αίγυπτο ???
Που γουστάρεις να κάνεις τις <<Ελληνικές μαγκιές
>> ΜΠΡΟΣΤΑ σε αστυνομικούς ανενόχλητος ???


Last edited by TEOSS; 22-03-2013 at 00:58.
Reply With Quote