View Single Post
  #5  
Παλιό 08-06-2012, 13:06
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Απάντηση: Αγορα μεταχειρισμενου on-off.Αποφυγη ζημιαρικου..!

Από όσα αναφέρεις ΜΑΚΡΑΝ καλύτερα είναι το 650GS (Dakar) και το VStrom.
Για τα άλλα έχω πολλά να πω αλλά δεν θα ξεφύγω.

Τα 650GS ΔΕΝ είναι ζημιάρικά. Είναι ΜΕΓΑΛΑ σκυλιά. Άνετα θα ξαναείχα το Dakar μου.
Το οποίο και προσωπικά επιλέγω από τα τρια, ΑΛΛΑ με δικά μου κριτήρια. Πως βλέπω αυτά τα τρια λοιπόν:

- 650GS ΣΚΥΛΙ ΜΕΓΑΛΟ. Γι' αυτό και ξανακυκλοφόρησε σαν G650. Απλά το βρίσκω λίγο αδιάφορο μπροστά στο Dakar και φυσικά πολύ πιο "κυκλοφορημένο". Με το 650GS έχουν κάνει το γύρο του πλανήτη. Μετά από κάποια χρονιά αν θυμάμαι, απέκτησε δυο μπουζί.

- Dakar. Ίδιο με το παραπάνω σε όλα με τις εξής διαφορές. Ψηλότερο (2-3 πόντους μεγαλύτερα αμορτισέρ, δεν θυμάμαι ακριβώς), 21" μπροστινή ρόδα αντί 19", άλλα χρώματα (δεν έχεις πολλές επιλογές, ένα χρωματάκι είχε ανάλογα την περίοδο - απέφυγε τα ασπρόμαυρα που είναι τα παλαιότερα από όλα). Επίσης σπανιότερο να βρεις με ABS (έχει όμως). ΤΟ ΣΥΝΙΣΤΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ και οποσδήποτε με ABS. Δες το ύψος σου, δες αν σου αρέσει που είναι διαφορετικό (και πιο "προχωρημένο" χρωματικά), δες αν σε ενδιαφέρει που πάει περισσότερο χώμα (μάλλον όχι ε). Ο 19ρης τροχός του "απλού" GS είναι πιο φιλικός στις στροφές κλπ.

- VStrom. Τίμια μηχανή λόγω της τιμής της. Δυνατότερη από τις παραπάνω (και από όσες ανέφερες), αλλά και τελείως on. Με αυτή την έννοια γιατί όχι CBF πράγματι. Έχει βρωμίσει ο τόπος με μαύρα VStrom650 (αν δεν σε ενοχλεί) - όπως είχε γίνει πριν χρόνια με το ΧΤ σου και τα Transalp (μπλιαχ). Κανείς δεν θα σου πει "μα γιατί το πήρες". Είχε τα θεματάκια του στις πρώτες χρονιές. Δικύλινδρο.

Θα πρόσθετα στο παιχνίδι και το Africa Twin με τα θετικά του και τα αρνητικά του.

Να πω ότι όλα τα παραπάνω έχουν μεγάλη διαφορά από το τωρινό σου σε πολλά πράγματα (προς το καλύτερο).

Last edited by NLS; 08-06-2012 at 13:08.
Reply With Quote