View Single Post
  #35  
Παλιό 21-12-2013, 21:32
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: Για την τιμή του τούβλου

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εγώ πήρα δάνειο, γιατί πίστευα πως έτσι βελτίωνα την κατάσταση της οικογενείας μου και δεν έχω μετανοιώσει. Στα παιδιά μου λέω να πάνε όπου θέλουν και ότι ακίνητο έχουμε, να το κάνουν ότι θέλουν ξεπερνώντας συναισθηματισμούς "άγκυρες". Επίσης δεν επιδιώκω να τους μαζέψω σαν την κλώσσα δίπλα μου, για να με προσέχουν στα γεράματα. Μακάρι να έχουν την άνεση και να ζήσουν όπως θέλουν. Εγώ πάντως, συνεχώς τα σπρώχνω από το κλαδί...
Αν δεν υπήρχαν οι "αποικιοκράτες" στην Ευρώπη αντί για ευμάρεια και επιδόματα πρόνοιας, θα ξύναμε πατσές. Για να μην πιάσουμε το παράδειγμα της Αμερικανικής ανάπτυξης.
Γιάννη οι "άγκυρες" των παιδιών μας δεν είναι το σπίτι ή τα περιουσιακά στοιχεία αλλά εμείς σαν γονείς. Είτε τα έχουμε πραγματική ανάγκη είτε το θέλουμε είτε όχι θα μας νοιάζονται και θα τα νοιαζόμαστε γιατί η οικογένεια είναι οι ρίζες. Όσο για το "τούβλο" ήταν η έξυπνη, αποδοτική και αναγκαστική επένδυση στην οικογένεια κάποτε. Τώρα πάει να γίνει για τους πολλούς "βαρίδι" και για τους λίγους με οικονομική άνεση ευκαιρία επενδυτική, αλλά δεν είναι αυτοί ο μέσος όρος.
Η λογική της οργανωμένης κοινωνίας ή κράτους είναι να εξασφαλίζει τις προυποθέσεις προκοπής για τους περισσότερους πολίτες της με το αντίστοιχο τίμημα. Οτι ακριβώς προσπαθεί να κάνει ο καθένας μας για τα μέλη της οικογενείας του. Βλέπεις κάτι τέτοιο στη σύγχρονη Ελλάδα; Θα συμφωνήσω μαζί σου οτι το "τούβλο" δεν είναι αποδοτική επένδυση πια, αλλά εδώ φτάσαμε στο άλλο άκρο, πάει να γίνει και τιμωρία. Όποιος χρυσοπλήρωσε ένα σπίτι τα προηγούμενα χρόνια και δεν δανείστηκε ή δεν χρωστάει γιατί θα πρέπει να κάνει συνέταιρο το κράτος στην ιδιοκτησία του; Είμαι μαζί σου και στο "σπρώξιμο από το κλαδί" αλλά αφού πρώτα έχεις δώσει ικανότητες και "φτερά" στο παιδί σου. Πες μου που στο διάτανο βλέπεις να έχει ικανοποιήσει αυτό το κράτος για τους πολίτες του τα στοιχειώδη τουλάχιστον: παιδεία και υγεία;
Τους αρχαίους θάθελα να τους δω τι εξυπνάδες θα λέγανε σήμερα και όσο για τους ευρωπαίους αποικιοκράτες ποιός σου είπε οτι εξαφανίστηκαν;;; Απλώς τώρα δεν κάνουν εκστρατείες οι ίδιοι αλλά στέλνουν τα κεφάλαιά τους και συνεχίζουν να διεκδικούν οτι πολύτιμο για τις χώρες τους σε βάρος όσων αφελών πίστεψαν οτι τα λεφτά δεν έχουν πατρίδα.
Reply With Quote