View Single Post
  #5  
Παλιό 23-09-2011, 22:13
Maggellanos Ο/Η Maggellanos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: FJR1300
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή Απάντηση: Αυστριακές Άλπεις - πείτε μου please...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Strats Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετά το φετινό μου ταξίδι στις Ελβετικές & Ιταλικές Άλπεις, και με γνώμονα το "με το τέλος ενός ταξιδιού ξεκινάμε την ετοιμασία του επόμενου", είπα να "κλείσω τις τρύπες άφησα ανοιχτές". Ήταν τόσο όμορφα τα μέρη εκεί, που δεν είναι να αφήνεις κομμάτια ανεξερεύνητα. Έτσι λοιπόν λέω να ετοιμάσω για τη νέα σεζόν, τα κομμάτια των Άλπεων που άφησα στο προηγούμενο ταξίδι, δηλαδή Γαλλικές και Αυστριακές Άλπεις (αν τέλος πάντων δεν έχουμε πτωχεύσει ). Για τις Γαλλικές έχω όλες τις πληροφορίες που χρειάζομαι. Χρειάζομαι λίγο τη βοήθειά σας στις Αυστριακές και συγκεκριμένα, έχω 2 ερωτήσεις για όσους έχουν προσωπική προηγούμενη εμπειρία από την περιοχή κάτω από το Salzburg και επίσης από την περιοχή δυτικά του Innsbruck (Tyrol):

  1. Ποια χωριά θεωρείτε ιδανικά για διανυκτέρευση (όχι μεγαλουπόλεις – μικρά και πολύ γραφικά χωριά, όπως πχ Hallstatt)
  2. Ποια πάσα (διαδρομές) θεωρείτε must, που δεν πρέπει να χαθούν με τίποτα (εκτός των γνωστών Gerlospass, Grossglockner).
Μη με παραπέμψετε σε ταξιδιωτικά, τα έχω διαβάσει όλα

Thnx!

1.Στην λιμνη του Hallstatt καλο ειναι να μην μεινεις στο ομωνυμο χωριο,γιατι ειναι σχετικα ακριβο.Μπορεις να μεινεις στο Obertraun μολις 5 χιλιομετρα παρακατω.Θα σου προτεινα το Seehotel.Καλο,καθαρο με θεα στην λιμνη και το υπολογιζεις κανα 70αρι με πρωινο.Επισης διανυκτερευση μπορεις να κανεις και στο Bad Ischl.Γραφικο και ομορφο.Δεν εχω μεινει,αλλα θα σου αρεσει.Θα μπορουσα να σου πω και αλλα,αλλα οτι και να σου λεω,πανω κατω τα ιδια θα ειναι...γενικα ολα τα χωρια απο εκει ειναι ομορφα...

2.
α)Βολτακι απο Hallstatt για Bad Aussee.16 χιλιομετρα πνιγμενα στο πρασινο.Και πιο μετα εαν συνεχισεις βεβαια το ιδιο ομορφα ειναι.Απλα σου δινω το στιγμα.

β)παλι απο Hallstatt,φτανεις Gossau και αφου περασεις απεναντι τον Α10,ξεκινας τον 164 η αλλιως τον Dienten Sattel.ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙΣ!!φιδισια διαδρομη περναει μεσα απο δαση,ποταμια και τα σχετικα...απλα μαγικη,αλλα και στριφτερη σε περιπτωση που εισαι του σπορ...
γ)Επισης να ξερεις πως μια απο τις καλυτερες διαδρομες στην Αυστρια ειναι και ο 120.Ειναι λιγο βορειοτερα απο το Hallstatt,ξεκιναει απο το Gmunden.Πιστευω πως οποιο κομματι του και να κανεις θα σου αρεσει...

Εαν θυμηθω τιποτα αλλο θα σου πω...
Reply With Quote