View Single Post
  #37  
Παλιό 25-03-2013, 14:44
Thanos Ο/Η Thanos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Cholargos
Μoto: F650GS Twin
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή Απάντηση: Ανορθωτής - Σταθεροποιητής τάσης;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yns Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ Θάνο, θα το δω και θα αποφασίσω ανάλογα μόλις βεβαιωθώ.
Πάντως να ξέρεις πως τα πηνία στα μηχανάκια μας δουλεύουν πάντα στο 100% της απόδοσής τους κι ο ανορθωτής που ακολουθεί μετά διώχνει το έξτρα ρεύμα στο πλαίσιο. Αν βάλεις πιο χοντρό καλώδιο ή περισσότερες σπείρες, αν "δυναμώσεις" δηλαδή το πηνίο, αυτό που θα κάνεις είναι να ζορίσεις περισσότερο τον ανορθωτή. Αυτό το συμπέρασμα βγαίνει από τα εκατοντάδες post που υπάρχουν στο ADVrider σχετικά με το θέμα..
Όντως Γιάννη, μιας και δεν είμαι ειδικός επί του θέματος, μπορεί και να έχεις δίκιο. Εγώ απλά μεταφέρω την άποψη του ηλεκτρολόγου που μου έκανε την περιέλιξη.

Αυτό που μου ανέφερε ήταν ότι αρκετές εταιρίες πια χρησιμοποιούν πιο λεπτό καλώδιο από αυτό που απαιτείται, πρώτον για να μειώσουν το κόστος κατασκευής και δεύτερων γιατί η περιέλιξη πια δεν γίνεται με το χέρι αλλά από μηχανήματα τα οποία δεν μπορούν να διπλώσουν το καλώδιο όπως πρέπει, αν είναι πιο χοντρό.

Πάντως το δικό μου πηνίο το βγάλαμε κάρβουνο από την μηχανή, οπότε αν μπορείς να το βγάλεις και να του ρίξεις μια ματιά, ίσως βοηθήσει να καταλάβεις αν φταίει αυτό ή κάτι άλλο.
Reply With Quote