View Single Post
  #9  
Παλιό 27-12-2013, 16:19
Al Bandy Ο/Η Al Bandy βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2013
Περιοχή: Κρήτη
Μoto: R 1100 RT
Μηνύματα: 323
Προεπιλογή Απάντηση: Νομιμοποιηση αλλοδαπων εργατων ελλειψη Ελληνων, επ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
[I]

Όπως επισημαίνουν στην επιστολή, η ανάγκη αυτή έχει γεννηθεί καθώς δε βρίσκουν Έλληνα για να κάνει ένα μεροκάματο στα χωράφια!

[/COLOR]
Και το πιστέψατε τώρα εσείς! Βγαίνει όποιος θέλει και λέει μια παπαριά και αμέσως το πιστεύουμε και το κάνουμε μέγα θέμα χωρίς να ξέρουμε και την άλλη πλευρά.

Μια χαρά βρίσκουν Έλληνες αλλά θέλουν να πληρώνουν τρεις κι εξήντα, όσο πληρώνουν και τους παράνομους μετανάστες.
Θέλουν να κάνουν την δουλειά τους τζάμπα. Αυτή είναι η αλήθεια. Εγώ τουλάχιστον ξέρω πολύυυυυυυ κόσμο που δεν έχει πρόβλημα να πάει να δουλέψει αλλά με τα μεροκάματα που δίνουν δεν φτάνουν ούτε για την βενζίνη. Κυριολεκτικά με νούμερα, δεν το λέω μεταφορικά!

Εγώ για παράδειγμα δεν είχα πρόβλημα παλαιότερα να πάω και στην δίπλα πόλη, 70+70=140 χλμ, να δουλέψω. Πάντα σε άλλες πόλεις δούλευα. Αλλά ήταν φτηνή η βενζίνη και τα μεροκάματα αξιοπρεπή, πλήρωνα την βενζίνη και μού έμενε και κάτι από το μεροκάματο. Άξιζε τον κόπο.
Σήμερα, με τις τιμές τής βενζίνης στα ύψη και τα μεροκάματα μειωμένα με νόμο τού κράτους, αυτή η επιλογή δεν υπάρχει πια: δεν φτάνει το μεροκάματο για την βενζίνη, πρέπει να βάλεις κι απ' την τσέπη σου.

Τα θερμοκήπια είναι έξω, μακριά όπως καταλαβαίνετε. Για να πας εκεί, στην καλύτερη περίπτωση θες 15-20 ευρώ βενζίνη πήγαινε-έλα ημερησίως, ενώ στην χειρότερη δεν φτάνει το μεροκάματο.
Τον άνεργο μετανάστη δεν τον νοιάζει. Δεν έχει τα έξοδα τού Έλληνα. Μένει στο σπιτάκι-παράγκα δίπλα στο θερμοκήπιο, δεν έχει έξοδα, δεν έχει νοίκι, δεν έχει βενζίνες και παίρνει και ένα μεροκάματο και έχει και ένα πιάτο φαΐ. Μια χαρά! Δεν τον νοιάζει.


Παλαιότερα, τα αγροτικά μεροκάματα ήταν στα 60 ευρώ. Πλήρωνες την βενζίνη, σού έμενε και ένα 40άρι. Ποιος το κατέβασε στα 32? Που σε πολλές περιπτώσεις είναι στα 24. Από την μιά η άνιση προσφορά-ζήτηση εργασίας με όλους αυτούς τους παράνομους-φτηνά εργατικά χέρια, και απ' την άλλη ήρθε καπάκι η κυβέρνηση και το νομιμοποίησε κιόλας.


Τι ζητάνε ουσιαστικά οι αγρότες? Νομιμοποίηση τής δουλείας, αυτό ζητάνε. Να έχουν φτηνά -πολύυυυυυ φτηνά- εργατικά χέρια νομίμως.
Α, και τού προσέχει και το θερμοκήπιο τού μάγκα! Αντί να έχει σκύλο στο σπιτάκι, έχει τον μετανάστη που δουλεύει κιόλας. Μ' ένα σμπάρο δυο τρυγόνια οι πονηροί. Κι εσείς κάθεστε και τα πιστεύετε!
Κι αν νομίζετε ότι υπερβάλλω, θυμηθείτε την Μανωλάδα!

Ε, αυτό θέλουν να νομιμοποιήσουν οι πονηροί! Και πέφτετε κι εσείς τόσο εύκολα στην παγίδα τής επαναλαμβόμενης καραμέλας "δουλειές υπάρχουν, οι Έλληνες δεν πάνε να δουλέψουν" που λένε οι γερμαναράδες και επαναλαμβάνει ο κάθε πασόκος.

Ας πλήρωναν "αθρωπινά" μεροκάματα να δεις αν έβρισκαν Έλληνες!





Απ' την άλλη όμως, επειδή θέλω να είμαι δίκαιος, πώς να πληρώσουν αθρωπινά μεροκάματα όταν οι ίδιοι παίρνουν 3,60?
Όταν λυμαίνονται τα προϊόντα τους άλλοι, καρτέλ, μαφία, πολυεθνικές?
Όταν η ντομάτα φεύγει από το χωράφι στα 0,30-0,50 και φτάνει στο ράφι μέχρι και στα 3 ευρώ και το κέρδος το έχουν καρπωθεί άλλοι?
Όταν δεν υπάρχει καμιά αγροτική πολιτική από το κράτος ώστε αφ' ενός, να τους προστατεύσει από τις ορέξεις τών κερδοσκόπων και, αφ' ετέρου, να προωθήσει τα προϊόντα?
Όταν το λάδι πληρώνεται στον παραγωγό 2 - 2,50 ευρώ και στο ευρωπαϊκό ράφι που έχω δει με τα μάτια μου φτάνει στα 15 έως και 60 ευρώ?

Είναι τόσο ασύμφορο πια που πολλοί παραγωγοί, επειδή παράγω και τα ξέρω από πρώτο χέρι, μαζεύουν μόνο όσο χρειάζονται για το σπίτι τους και το υπόλοιπο το αφήνουν να καταστραφεί.
Αυτό, οι ευσυνείδητοι. Γιατί οι άλλοι, οι αετονύχηδες, επιβιώνουν με παράνομους αλλοδαπούς που τους δίνουν τρεις κι εξήντα.

Άσ' τα ! Φαύλος κύκλος, βρωμερός και τρισάθλιος! Άμα βγούμε εμείς από το αδιέξοδο μ' αυτήν την πολιτική να μού τρυπήσετε την μύτη!

Last edited by Al Bandy; 27-12-2013 at 16:35.
Reply With Quote