View Single Post
  #41  
Παλιό 09-10-2013, 10:37
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: GPS Garmin.Nuvi ή οχι;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Με την χρηση και τις βολτες που κανει ο Κωστας........νομιζω οτι πρεπει να πάρει κατι καλο
Παιδια σαφως και τα ακριβοτερα GPS θα ειναι και πληρεστερα και καλυτερης ευκρινειας και σε ολα ####### πανω απο ενα φθηνο Garmin.Δεν τιθεται θεμα.Δεν ειναι δυσκολο να το πιασει αυτο ο οποιοσδηποτε!

Ομως αυτο που λες κι εσυ πιο πανω Κωστα...θελω κατι που να μην πω σε ενα μηνα ή στην πρωτη χωματινη βολτα "σταδιαλα πηρα λαθος συσκευη"και να ξαναρχισω το ψαξιμο...
Γουσταρω ΠΟΛΥ χωματινες περιηγησεις.Και ΕΚΕΙ ακριβως εστιαζω το τι να παρω.

Στην ασφαλτο μπορω να ανοιξω και το κινητο μου με το navigon που διαθετει και να με παει οπου θελω και σωστα,συνηθως μια χαρα τα παμε.Μπορω επισης να δω και στο Igo σε αλλη συσκευη που διαθετω τις ασφαλτινες διαδρομες.Οχι οτι θα με χαλαγε ομως να εχω ΜΙΑ συσκευη και για ασφαλτο αλλά και για ΑΞΙΟΛΟΓΟ και ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟ χωμα...

Αυτο που ψαχνω και ΘΕΛΩ ειναι αυτο που δεν εχω τωρα.Δηλαδη λεω πχ.θα παω Βαρδουσια ή Αγραφα ή Μαιναλο.Να μπορω το προηγουμενο βραδυ να μπω στο PC και να φτιαξω τη διαδρομη που επιθυμω να περασω στα χωματα ωστε να την μεταφερω στο GPS και να μην καθομαι να ψαχνω στους λαβυρινθους στα βουνα,να παω καρφι τη διαδρομη που εχω επιλεξει απο πριν...

Εχω καταληξει σε μια garmin συσκευη κατ'αρχας.Λογω των πολυ καλων σε χαρτογραφηση χωματινων δρομων,προγραμματων που παιρνουν πχΑναβαση.
Δεν ξερω λοιπον τι προγραμμα(mapsource; ) να χρησιμοποιησω αλλά ΚΥΡΙΩΣ τι δυνατοτητες πρεπει να εχει μια συσκευη ωστε να περασω αυτη τη διαδρομη που θα φτιαξω στο PC στην καρτα της συσκευης και πατωντας "Go" να παω τη διαδρομη αυτη χωρις να χανομαι και να ψαχνομαι...Ακουω ιχνη POI σημεια και οχι διαδρομες...1000,4000 10.000 και δεν πιανω τι ακριβως σημαινει αυτο;...

Εμπειρια απο πλοηγηση σε χωμα εχω πιο πολυ με road book manual και "τυφλοσουρτι",μνημονικα επισης οσες ξερω απο τα ξεσαλωματα στα βουνα χρονια τωρα και πλοηγηση με λαθος συσκευες που δεν ειχαν καν προγραμμα για χωμα και μολις βγαινω βουνο βλεπω το θεϊκο "δρομος χωρις ονομα" ή "εκτος δρομου"ή εκτος σηματος και επαναπρογραμματισμος διαδρομης...ευχαριστω ρε μεγαλε λεω αλλά αυτο το επιασα νωριτερα απο σενα και φυσικα αρχιζω το κυνηγι μαγισσων στα βουνα χωρις να ξερω ποιος δρομος ειναι ο σωστος...Ενας χαρτης κλασσικος της Αναβασης υπαρχει συνηθως μαζι...ειδικα σε αγνωστα βουνα που παω και δεν γνωριζω καθολου.Ομως χανω πολυ χρονο στο ψαχτηρι και σταματα-ξεκινα να δω που βγαζει αυτο το παρακλαδι.Εχω χασει διαδρομες επειδη απλα στα 1250 διακλαδωτηρια που συναντησα εστριψα 1 λαθος...

Απο την αλλη ψαχνοντας καποια στιγμη για μια CX62 Garmin αυτο που με χαλαγε ηταν η μικρη οθονη η οποια πανω στη μοτοσυκλετα μαλλον δεν θα μπορω να βλεπω σωστα και ικανοποιητικα λογω του μικρου μεγεθους οθονης της...και το σταματησα-μπορει και να κανω λαθος!

Πιανετε τι θελω να πω...ελπιζω

Μακαρι βεβαιως να παιζανε 1000€ στην ακρη και να πω "να" θα παρω το καλυτερο που προτεινουν τα παιδια.Και αδιαβροχο και ασπαστο και ευκρινεια οθονης και GPS και να φτιαχνει και καφε...δυστυχως οικονομικα δεν παιζει και τρελλή δυνατοτητα...αρα ψαχνω "σφιχτα"...

Φυσικα forester(ξεχνω το Ονομα σου...θεοδωρης;; )θα με χαλασει να κανω λαθος επιλογη και να πω πεταμενα λεφτα,εστω και λιγα...γι'αυτο και σας "πρηζω' ρωτωντας και ξαναρωτωντας...

Διαβαζω καθε γραμμη απο οσα γραφετε,και τωρα και στο παρελθον αλλά και στο διαδικτυο γενικοτερα.Οι γνωσεις μου πανω στο θεμα ωρες ωρες δεν μου δινουν δυνατοτητα να καταλαβω καν τι λετε...γι'αυτο και προσπαθω να το κανω τοσο "απλο".Να μπορω δηλαδη σχετικα απλα να βγαζω μια διαδρομη και να λεω "αυριο φυγαμε και παμε στα σιγουρα βουνο να γουσταρουμε"


Last edited by mAthosalas; 09-10-2013 at 10:44.
Reply With Quote