View Single Post
  #49  
Παλιό 09-10-2013, 15:03
georged Ο/Η georged βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Göteborg
Μoto: R1200 GS Adv. '09
Μηνύματα: 262
Προεπιλογή Απάντηση: GPS Garmin.Nuvi ή οχι;

Να παραθέσω κι εγω την άποψη μου τώρα! μιας και κάτοχος του Zumo 350

Καταρχάς οι 2 συνφορουμίτες τα λένε ωραία αλλά δεν εξηγούν το πιο βασικό: πως φτιάχνεις και περνάς διαδρομή στο GPS. Εκεί είναι το ζουμί και στο πόσα σημεία/waypoints περνάει η κάθε συσκευή.

Μην βιαστεί να απαντήσει κάποιος με το "map source".
Καταρχήν νομίζω δεν υπάρχει map source πλέον αλλά έχει αντικασταθεί από το base camp.
Τουλάχιστον base camp πρέπει να χρησιμοποιηθεί με το Zumo 350.

Αφού το έχω στην κατοχή μου πάνω από ενα χρόνο τώρα μπορώ να σε συμβουλεύσω να μην το πάρεις για τη χρήση που θες.
Φαντάσου ότι κι εγώ ήθελα GPS για να βγάζω διαδρομές και να τις ακολουθώ.
Ούτε bluetooth με ενδιέφερε / ενδιαφέρει, ούτε φωτογραφίες να βλέπω και ούτε να ακούω μουσική (αν και με το 350 δεν μπορείς να δεις φωτος - δεν μπορείς να ακούσεις μουσική, μόνο bluetooth έχει).

Ναι, θα κάνεις τη δουλειά σου αλλά με πολλούς συμβιβασμούς.
Εδώ ο Θοδωρής (ΑΚΑ forester) έχει δίκιο που λέει ότι άλλο το GPS (garmin montana, oregon, σχεδόν άπειρα waypoints, κτλ.) και άλλο ΠΛΟΗΓΟΣ (μπλιμπλίκι με bluetooth, μουσική, περιορισμένα waypoints, Zumo - Navi).
Από την άλλη ο άλλος συνφορουμίτης Bogart τα λέει ωραία επίσης. Αλλά μιλάει εκ του ασφαλούς, γιατί βρήκε μια συσκευή που τον καλύπτει. Εμένα κι εσένα μπορεί να μην σε καλύπτει.

Και τώρα τι εννοώ επι του πρακτέου:

Το 350 έχει όριο 29 waypoints.
Επειδή τα routes-διαδρομές που φτιάχνω είτε στο base camp είτε στο tyre ξεπερνούν για πλάκα τα 29 waypoints, το route σπάει σε πάρα μα πάρα πολλά μικρότερα routes.

Οπότε για αυτό που το θες εσύ, δηλαδή να πηγαίνεις "τάπα" ασταμάτητος στο βουνό δεν σου κάνει. Πρέπει να σταματάς κάθε λίγο και λιγάκι και να κανεις load το επόμενο route.
Εγω έχω συμβιβαστεί και φτιάχνω διαδρομή στο maps google με 29 waypoints/σημεία μόνο! Μετά την περνάω στη συσκευή.
Το 350 όμως έχει ένα πρόγραμμα το λεγόμενο trip planner που με αυτό μπορείς να χαράξεις διαδρομή στη συσκευή (όχι στο PC). Άλλα garmin δεν το έχουν.

Επίσης, το να χρησιμοποιήσεις base camp είναι υπερβολικά δύσκολο. Είναι δύσχρυστο πρόγραμμα και δεν είναι τυχαίο πως υπάρχουν άπειρα βιντεάκια στο youtube που εξηγούν στο base camp συγκεκριμένες λειτουργίες.

Δεν υπάρχει κάποιος (κατά την άποψη μου) να σου πει με σιγουριά τι να αγοράσεις.
Όπως επίσης δεν υπάρχει περίπτωση να αγοράσεις σήμερα κάτι και το Σαβ/κο να πας εκδρομή/βουνό και να μην βρίσεις χίλιες φορές. Θέλει χρόνο και υπομονή να μάθεις τη συσκευή που θα αγοράσεις και τις ικανότητές της.

Αυτά είχα να πω και ακόμα περισσότερα αλλά δεν τα πάω τόσα καλά στα γραπτά.

Last edited by georged; 09-10-2013 at 15:04.
Reply With Quote