View Single Post
  #21  
Παλιό 01-10-2013, 08:42
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: Με μοτοσυκλέτα στη βροχή!!!

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ στην κινηση σε βροχη αρα ιδιαιτερα δυσκολη οδηγηση σε συνθηκες χαμηλης προσφυσης,ειναι και η σωστη επιλογη εξοπλισμου αναβατη!

Φοραμε ρουχισμο και μποτες αδιαβροχα,οσο ομως πιο ανετα και αναλαφρα μπορουμε(οχι κρεμμυδι δηλαδη με μπουφαν,ζιβαγκο,μπλουζα,πουκαμισο,κασκολ μεχρι το μετωπο γαντια χοντρα τού σκι παντελονι σκι μποτες ποτισματος....ο οδηγος εκει παει για οσκαρ Α'ρολου στον Κυκλο των Χαμενων Οδηγων ). Καταλληλοτερος εξοπλισμος ειναι αυτος που λεμε "τεχνικος" με προστασια και απο τα στοιχεια της Φυσης αλλά και παρεχοντας μας ασφαλεια σε περιπτωση που χρειασθει!
Ειναι σημαντικο να εχουμε ελευθερια κινησεων και σωστη αισθηση της μοτοσυκλετας ενω βρεχει ή ειναι βρεγμενοι οι δρομοι.Η δυσφορια και η δυσκολια στον ελεγχο αυξανουν κατα πολυ την κακια στιγμη ενω μας αποτρεπει απο τη χρηση της αγαπημενης μας μοτοσυκλετας και το Χειμωνα.

Προσωπικα επιλεγω να οδηγω τη μοτοσυκλετα μου πάντα και παντου, ανεξαρτητων καιρικων συνθηκων-πλην ελαχιστων ακραιων καιρικων φαινομενων,επικινδυνων-και δεν σου κρυβω οτι πολλες φορες απολαμβανω τη βολτα και την αισθηση "εγω και η μοτο μου" εν ωρα βροχοπτωσης κι ενω χαζευω με την ακρη τού ματιου τούς εγκλωβισμενους στις ουρες οδηγους που προτιμησαν το ΙΧ τους... Ολα γινονται αρκει να εχουμε το σωστο τροπο.

Καλους και ασφαλεις δρομους
Reply With Quote