View Single Post
  #1  
Παλιό 02-05-2013, 17:32
steliosx Ο/Η steliosx βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μoto: BMW F650GS'08 (twin), ΧΤ500'01
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή Σβησίματα - stalls F 650/800 GS

"Συνοδοιπόροι" την βοήθειά σας.

Πρόκειται για F650GS twin, οπότε πρόκειται για το moter των F800/650 GS. Το θέμα έχει ως εξής:

Ενώ η λειτουργία σε idle κατάσταση, ρελαντί δλδ είναι οκ, μόλις ανοίξω το γκάζι με ταχύτητα μέσα (το λέω αυτό γιατί με νεκρά δεν παρουσιάζεται το φαινόμενο) τότε υπάρχει στολάρισμα κινητήρα. Είναι ακριβώς το ίδιο όταν έχεις πρόβλημα τροφοδοσίας όταν σου τελειώνει η βενζίνη. Αυτό για περίπου 2-3 δευτερόλεπτα και μετά οκ από μόνο του. Μετά από λίγα λεπτά μπορεί να κάνει πάλι το ίδιο. Όσο πιο πολύ πας να ανοίξεις το γκάζι τόσο πιο έντονο γίνεται Όταν έχεις σταθερή πορεία μπορεί να σου συμβεί πάλι το ίδιο, για μικρό χρονικό διάστημα 2-3 δευτερόλεπτα πάλι και μετά όλα οκ.

Πότε συμβαίνει: Αυτό γίνεται σχετικά σπάνια, αν και τώρα τελευταία έχει αυξηθεί η συχνότητα εμφάνισης. Μόλις το κάνει την πρώτη φορά τότε το κάνει συνέχεια. Αν αφήσεις τη μηχανή και την πάρεις την άλλη μέρα δεν το κάνει. Επίσης έχω παρατηρήσει ότι αυτό συμβαίνει μετά από λειτουργία τουλάχιστον μισή ώρα.

Από την δική μου εμπειρία, μου θυμίζει πίεση βενζίνης (αισθητήρας πίεσης, τρόμπα βενζίινης κλπ). Έχει κανείς κάτι υπόψην του για βοήθεια;
Reply With Quote