View Single Post
  #16  
Παλιό 15-04-2013, 11:27
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Απάντηση: ΚΤΜ 1190 vs BMW GS 1200 LC 2013

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vag990 Εμφάνιση μηνυμάτων
@phoenix
λέγοντας επιδόσεις δεν μιλάω για ταχύτητα (εάν αυτό εννόησες). Μιλάω για τα πάντα πάνω στην μηχανή πλην του αισθητικού κομματιού και της αξιοπιστίας για την οποία είναι ακόμη νωρίς... θα φανεί εν καιρώ. Πάντως όσο και αν το εύχομαι... με τόσα ηλεκτρικά επάνω μου φαίνεται κομματάκι δύσκολο να είναι μια απροβλημάτιστη μηχανή.
Και θέλω να ξανατονίσω πως δεν συγκρίνω σε καμία περίπτωση το 1190 με το GS1200 γιατί δυστυχώς δεν έχω εμπειρία από τα καινούργια μοντέλα GS.

@paschalis
φίλε μου σε καμία περίπτωση δεν είπα πως αν κάποιος οδηγήσει το 1190 θα "αλλαξοπιστήσει". Κατά την γνώμη μου δεν οδηγώ την πιο βολική μηχανή για ταξίδια... και αν και τα ταξίδια είναι ο προσανατολισμός μου το 990 δεν σκοπεύω να το αλλάξω. Με το "θα νιώσει άβολα" απλά λέω πως (κατά την γνώμη μου) θα αντικρίσει ένα νέο μηχάνημα της ΚΤΜ το οποίο πραγματικά σε θέματα επιδόσεων αγγίζει ένα πολύ ανώτερο επίπεδο από τα μέχρι τώρα δεδομένα της εταιρίας.
Συνήθως όλοι μας έχουμε ένα μικρό ή ένα μεγάλο "σκάλωμα" με ότι καβαλάμε. Και δεν το θεωρώ καθόλου κακό. Έτσι μπαίνουμε στο τρυπάκι να τονίζουμε τα αρνητικά της μιας μηχανής παραβλέποντας τα θετικά κτλ. Το ίδιο ισχύει λοιπόν και για τους αρρωστημένους πορτοκαλί όταν η κουβέντα πάει στις μηχανές άλλων εταιριών... έτσι γίνεται και με τους "Ευρωπαίους" και τα "Γιαπωνέζικα" και πάει λέγοντας. Στην τελική όλο αυτό το πράγμα έχει την ομορφιά του... γιατί μας κάνει να μοιάζουμε με τις καρικατούρες του Joe Bar!

Υ.Γ πλέον το ίντερνετ δεν είναι και το πιο αξιόπιστο μέσο ενημέρωσης κατ`εμέ διότι θα βρεις οτιδήποτε ψάχνεις! Θέλω να πω πως εσύ θα βρεις βίντεο που το GS πάει καλύτερα από το 1190 αλλά κι εγώ θα βρω ένα άλλο βίντεο που το 1190 πάει καλύτερα από το GS.
το ειδα το ktm δεν το οδηγησα απλα καθισα πανω του χωρις να το βαλω μπρος
η αισθηση που ειχα δεν μου αρεσε αισθανθηκα πολυ εκτεθειμενος αισθανθηκα σαν να ειμαι πανω σε τρανσαλπ (μικρη μηχανη)απο την αλλη δεν μου αρεσουν τα πολλα ηλεκτρονικα ουτε στην ktm ουτε στην bmw δεν με ενδιαφερουν οι ταχυτητες πανω απο 180 και δεν με ενδιαφερει και η 100% υδροψυξη αυτο που λεω και γραφω ειναι καθαρα υποκειμενικο
αυτο που με ενδιαφερει και το εχω νιωσει με το bmw ειναι η αισθηση στιβαροτητας ασφαλειας και αντοχης που μου δινει και τελος αυτη η διαφορετικοτιτα του κινητηρα μποξερ κοντρα στα hitec moter που παραγονται σημερα που με εκπληξη ακομα βλεπουμε να προσπαθει ο πυγμαχος να ανταγωνιστει ασχετος της παλαιοτητας του(αυτο με εξηταρει)
και οπως μεγαλωνω και εγω και γερναω εναντι των καινουργιων γενιων μου δινει την δυναμη να πιστευω οτι και εγω μπορω να ειμαι στο παιχνιδι ακομα
ετσι αυτο που εχει καταφερει το bmw επι της ουσιας ειναι να συνδεσει τον φιλο χρηστη της μηχανης με την ιδια την μηχανη σε μια σχεση αλληλοσυμπληρωσης και αμοιβαιου σεβαζμου

Last edited by phoenix; 15-04-2013 at 11:30.
Reply With Quote