View Single Post
  #15  
Παλιό 02-08-2013, 02:30
tsapos Ο/Η tsapos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2012
Περιοχή: Brussels
Μoto: BMW R1150GS 2001
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή Απάντηση: Σερβις 100.000 + δισκος συμπλεκτη (συμπερασματα)

Αγαπητοι συμφορουμιτες,

Αρχικα εντυπωσιαστηκα με τις απαντησεις, ευχαριστω όλους σας για το ενδιαφερον και το απανταω με την σειρα:
@siraxanz: Αν θυμαμαι καλα το φορουμ ειχε κλεισει και επανηλθε οποτε εκανα επανεγγραφη τοτε. Το πιο σημαντικο βασικα ειναι οτι λειπω εξωτερικο απο το 2010. Σε αυτο το διαστημα, αναγκαστικα η μηχανη ηταν Ελλαδα (ποναω που το λεω γιατι μου ελειψε αρκετα, αλλα δεν ηταν ευκολο ουτε να την συντηρησω, ουτε να την ανεβασω). Κατα συνεπεια δεν ποσταρα, γιατι δεν ειχα μηχανη για να ασχοληθω πρακτικα. Θα προσπαθησω να ειμαι πιο ενεργος παντως

Τωρα στο θεμα μας. Εκανα τα σερβις τακτικα καθε 10.000χλμ και 5.000χλμ αλλαγη λαδιων. Ομως η μηχανη εμεινε ακινητη απο το 2010 (με εξαιρεση τα καλοκαιρια κι οποτε ερχομουνα). Αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να εχω θεματα με τα ηλεκτρικα, βασικα αλλαξα μπαταρια 2 φορες, Το 2012 καλοκαιρι την πηγα σε μη εξουσιοδοτημενο στο γαλατσι. Αλλαξε λαστιχα.

Στο παρον σερβις που εκανα στο γνωστο εξουσιοδοτημενο καταστημα στο Σταυρο Αγ.Παρασκευης οι εργασιες ηταν (κανω κοπια την αποδειξη):

-ΒΜW ετησια επιθεωρηση (αυτα μαλλον ειναι τα εργατικα) 147
-αλλαγη υγρων συμπλεκτη
-αλλαγη λαδιου στο συστημα 10.74
-Καπακι δ. 10.74
-Φιλτρο λαδιου 13.84
-δαχτυλιδι 0.52
-δαχτυλιδι 0.49
-δαχτυλιδι 0.88
-βαση 9.02 (πλαινο πλαστκο που ειχε χαλασει)
-φιλτρο αερα 15.44
-μπουζι BKR7EKCχ2 15.96
-υγρα φρενων 6.08
-βαλβολινη 80W90 10.96
-Λαδι Castrol 20W50χ4 30.92
-Βιδα 2.70
-παξιμαδι 0.45
-φλαντζαχ2 12.90
-βιδα 9.36

ισως να εχω χασει καποιο τεμμαχιο (σε ποσοτητα), αλλα αυτα ειναι μεσες ακρες. Ουτε τακακια (ειχαν αλλαχτει τον προηγουμενο χρονο), ουτε . Στα θετικα παντως για τις επισκευες, η μηχανη παει μια χαρα, ενω στο προηγουμενο σερβις οι βαλβιδες ρυθμιστηκαν λαθος, ο εγκεφαλος δεν ειχε προγραμματιστει σωστα (για παραδειγμα το ABS αναβοσβηνε συνεχεια και δεν επιανε καθολου).

Ευχαριστως να ερθω στους καφεδες της Τεταρτης οποτε ειμαι Ελλαδα.

@TEOSS
Οι εργασιες αναλυτικα στην προηγουμενη απαντηση. Ανοιχτη εννος βρισκεται στο τραπεζι του "γιατρου". Ο γιατρος εντοπιζει κατι και σου αφηνει σημειωμα. Ουτε τηλεφωνο ουτε: "τι κανουμε μαγκα? το προχωραμε τωρα που την εχουμε εδω?"

@kostasVar
Ενδιαφερον ακουγεται. Δεν ξερω αν πιανουν τοσο τα χερια μου ή αν εχω τον χρονο πριν χρειαστει να ξαναφυγω, αλλα αν μπορουσα να σε παρω να μου πεις την διαδικασια και να δω αν μπορω να το κανω και πως. Αν μπορεις να μου στειλεις το νο σου σε μηνυμα?

@mikochem
Μπορει να μην ειμαι εδω αλλα υποστηριζω 100% δημιουργια γκρουπ στο φορουμ για κατι τετοιο και σιγουρα θα προτεινα την δημιουργια ενος κανονικου γκρουπ που να μπορουν ασχετοι σαν εμενα να αποκτουν εμπειρια (την οποια μετα θα μεταφερουν και στους επομενους)

@Phoenix
ευχαριστω για το ποστ, το εραγαλειο καλα παει γενικα. Το μονο που χρειαζεται ειναι η αλλαγη δισκου συμπλεκτη. Αυτο τον καιρο κοιταζω τι καταναλωσεις εχει σε ταξιδι εχω μια αισθηση οτι "τρωει" περισσοτερο απο παλιοτερα.


Σας ευχαριστω ολους και θα προσπαθησω να ειμαι πιο ενεργος στο φορουμ
Reply With Quote