View Single Post
  #60  
Παλιό 28-12-2013, 16:19
taksidiotis Ο/Η taksidiotis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μoto: Af 750,steed 600
Μηνύματα: 3,720
Προεπιλογή Απάντηση: Markas&yns παρουσιάζουν: Χωματάκι και Xιονάκι

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Markas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, Alpina tubeless STS φοράει. Γενικά το έχει πάρα πολύ προσεγμένο, κουκλί το Adventure. Μάλιστα του έχει τέρμα ψηλά την ανάρτηση λόγο δικού του ύψους (2,05) και είναι θηρίο! Παρόλα αυτά όμως δε κωλώνει και έρχεται παντού.
Επειδή όμως μας έχει φοβηθεί λίγο το μάτι του, ψώνισε και αυτός τις τελευταίες μέρες ένα δίχρονο 250ρι για τα δύσκολα...


Κατά τα άλλα, ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια, χαίρομαι που σας άρεσαν και διασκεδάσατε και εσείς με τις σαχλαμάρες μας. Η μηχανή μας βοηθάει και αποδράμε από την καθημερινότητα οπότε όποτε καταφέρνουμε να ξεφύγουμε, του δίνουμε και καταλαβαίνει. Για παιχνίδια σε δύσκολα τεραίν πάντως, ένα ελαφρύ μηχανάκι είναι πολύ χρήσιμο. Πέρα από το κόστος μιας τούμπας που δε το πολυσκέφτεσαι πια, το μικρό βάρος σε κάνει να δοκιμάζεις πράγματα που με το μεγάλο μηχανάκι ούτε θα το σκεφτόσουν και περνάει από σημεία που θα ήταν σχεδόν αδύνατο πιο πριν.
Δεν κρύβω λοιπόν πως έχω ερωτευθεί το "μικρό" μου. Αυτό δε σημαίνει πως δε συνεχίζω να αγαπώ το "μεγάλο" μου. Άλλα θετικά το ένα άλλα το άλλο. Την ικανότητα να με πάει για παράδειγμα άνετα ταξίδι οπουδήποτε υπάρχει χωματόδρομος, δικάβαλος και φορτωμένος μπαγκάζια, είναι κάτι που εκτιμώ ακόμα στο BMW μου. Αλλά και η άνεσή του στο ταξίδι σε σχέση με το WR και τη καθημερινή χρήση αλλά και η ομορφιά του (ακόμα το βρίσκω κουκλί ) με κάνουν να το χρησιμοποιώ και αυτό τακτικά.
Και τα δύο καταναλώνουν ελάχιστα (Περίπου 5lt/100km το BMW, 3,5-4lt/100km το WR), και είναι πολύ αξιόπιστα.
Θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό που μπορώ να τα έχω ΚΑΙ τα δύο.
Χαχαχαχα,το ξερα...
Το δικό μου adventure έχει...το πούλησα το 2009,δυστυχώς.
Τις Alpina της κατέβασα 670 ευρώ από αθήνα,αντιπρόσωπο.είχα λύσσαξει να βάλω tubeless...
Πολύ χαίρομαι που το βλέπω ξανά...

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
Reply With Quote