View Single Post
  #10  
Παλιό 10-03-2010, 16:22
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Πρέπει να μας το πουν οι ξένοι για να το καταλάβουμε...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Arkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργη μου δεν διαφωνώ σε τίποτα απ' ό,τι λες.

Το θέμα μας όμως σ΄αυτό το thread είναι η αύξηση του ΦΠΑ.
Όταν υπάρχει κρίση και οικονομική δυσπραγία, τις τιμές τις κατεβάζεις, δεν τις ανεβάζεις (νόμος της αγοράς).
Και όπως προανέφερα, έρχεται πρώτα το κράτος να δώσει το καλό παράδειγμα και μετά ακολουθούν και τα υπόλοιπα.
Το θεμα σε αυτο το thread ειναι το ΦΠΑ...ναι!!!
Και τις τιμες τις κατεβαζεις δεν τις ανεβαζεις......μαλιστα κι εδω συμφωνουμε!!! Ομως.... πότε τα κανεις ολα αυτα? οταν εχει εισοδηματα απο αλλου! Απο που? απο την πωληση προιοντων βιομηχανιας, απο τους φόρους που
πληρωνωνται, απο τα προστιμα της εφοριας που επισης πληρωνωνται και δεν γινονται τα 2,000,000.....3000ε (περιπτωση νυκτερινου Μυκονιατικου Κεντρου το 2008) , και απο αυτους που εισπρατονται και αποδιδονται δηλαδη τον ΦΠΑ!!! (δευτερο ετος οικονομικων επιστημων Πανεπιστημιου Αθηνων) Να μην πουμε για την παραγραφη του προστιμου μαμουθ της Ακροπολης Χρηματιστηριακη,

Οταν παω στο μαγαζι αξεσουαρ μοτοσυκλετας και μου λεει ''με αποδειξη 100 και χωρις αποδειξη 80'' κι εγω ο απλος πολιτης συναινω σε αυτο, δηλαδη συναινω στο να χανει το κρατος χρηματα, ζηταω και τα ρεστα μετα? Ντροπή μου!!!!!
Οταν εχω επιχειρηση κι απασχολω ανασφαλιστους αρα το κρατος αναγκαζεται να δανειζεται για να επιδοτει το ΙΚΑ...ζηταω και τα ρεστα μετα???? Δυό φορες ντροπή μου!!!

Ναι το thread μιλαει για το ΦΠΑ αλλα συζητηση δεν μπορει να γινει προς την μια πλευρα που λεει ''το ΦΠΑ πεφτει σε τετοιες κρισεις......νομος της αγορας'' αλλα και προς τις δυό που η άλλη λεει ''τι να σου κανει το κρατος οταν δεν εχει άλλους πορους εισπραξης για να επιβιωσει? Οταν εσυ, εγω, ΟΛΟΙ μας το κλεβουμε ασυστόλως ο καθενας με τον τροπο του?'' Μα φυσικα αυξανει (μεταξυ αλλων) το ΦΠΑ!!!

Το thread μιλαει για τον ΦΠΑ, δεν νομιζω να ξεφυγα του θεματος!!!!
Reply With Quote