View Single Post
  #22  
Παλιό 22-05-2009, 12:51
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Η Μαύρη Καλλονή

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστώ πολύ όλους και χαίρομαι που σας άρεσε.

Λίγα λόγια για την ιστορία της.

Είναι το μοντέλο R51/3, η πρώτη μεταπολεμική μηχανή της BMW στα 500cc. Αποτελεί την εξέλιξη του R51/2 μοντέλο του 1950.

Μετά τον B' ΠΠ, οι Σύμμαχοι είχαν απαγορεύσει την παραγωγή μοτοσυκλετών στην Γερμανία και αυτή επετράπει το 1948. Σχέδια καινούργια δεν υπήρχαν και έτσι η συγκεκριμένη στηρίζεται στα προηγούμενα του ΠΠ σχέδια, του 1937.

Από την έρευνα που έχω κάνει, είμαι ο τρίτος ιδιοκτήτης της.
Ρώτησα την BMW Γερμανίας και μου απάντησαν το εξής για την συγκεκριμένη:

"................
The BMW R 51/3 VIN 537563 was manufactured on March 4th, 1954 and delivered on March 19th, 1954 to the BMW dealer Zeiss & Schwaerzel in Mannheim.

We hope this information is helpful for you.

Yours sincerely,

Andreas Harz
-----------------------------------------
Available at BMW Group Classic
Phone: +49 89 382 68281
Fax: +49 89 382 24765
mailto: andreas.harz@partner.bmwgroup.com
URL: http://www.bmw-grouparchives.com "

Σύμφωνα με την άδεια κυκλοφορίας της, εισήχθει στην Ελλάδα το 1961. Ο ιδιοκτήτης της, την χρησιμοποιούσε μέχρι πέρσυ για να βγάζει το μεροκάματό του, και όταν έφτασε 86 χρονών, την πήγε στον μάστορά του και του την πούλησε, γιατί "δεν μπορούσε να την καβαλάει άλλο", όπως του είπε.

Ο μάστοράς του, (Στέλιος Ραφτόπουλος, για όσους ξέρουν από classic είναι ο πλέον "τρελλός" με τις αναπαλαιώσεις BMW) την διέλυσε εξ' ων συνετέθη, κράτησε κινητήρα και πλαίσιο και την έκανε όπως βλέπετε. Είναι με 0 χιλιόμετρα και θέλει προσεκτικό στρώσιμο, γιατί τα μέταλλα της εποχής δεν έχουν καμμία σχέση με τα σημερινά.

Πηγαίνει όπως πήγαινε και το 37 φαντάζομαι, και αν οι Γερμανοί έφτιαχναν τότε τέτοιες μοτοσυκλέτες που την καβαλάω σήμερα το 2009 και κυκλοφορώ στους δρομους κανονικά με όλην την κυκλοφορία, ...τι να πω!
Τι να πω εγω ¨η εμεις ολοι οι υπόλοιποι για κατι τοσο ομορφο, κλασσικο αλλα και τοσο πραγματικό? Μενουμε απλως με ανοικτο το στόμα και θαυμαζουμε. Θαυμαζουμε την ομορφια, ΤΗΝ ΤΕΡΑΤΩΔΗ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ και την απλοτητα μια ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ που μετα απο 58 χρονια ειναι σαν καινουρια και κυλαει τις ροδες της όπως τότε το 1950!!! Κι αυτο γινεται απλα γιατί ειανι .........απλή!!!!!!

Εμενα προσωπικα μου ξυπνησες φίλε gemara την ηλικια των.....9-10ετων όταν η πρωτη μου επαφη με μοτοσυκλετα ηταν αυτη ακριβως που εχεις εσυ τωρα!!! Τότε ηταν που κατάλαβα οτι GeorgeP και μοτοσυκλετα ειναι πραγματα αλληλενδετα και το ενα δεν κανει χωρις το άλλο!! Στην ιδια δε R51 εμαθα να οδηγώ μοτοσυκλετα στην ηλικια των 13-14ετων!!

Να την χαιρεσαι, να την πλενεις, να την φυλάς και γενικα να της αφιερωνεις χρόνο, πραγματικα αξιζει το καθε λεπτό που θα της αφιερωσεις!!!
Reply With Quote