View Single Post
  #18  
Παλιό 02-06-2009, 15:43
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: service 20.000 χλμ. F800GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Σήμερα έγινε και το service των 20.000 χλμ. (και κάτι παραπάνω).
Φίλτρο αέρα, λάδια, φίλτρο λαδιού,δαχτυλίδι, 2 φλάντζες καπακιού, υγρά φρένων,Τακάκια εμπρός (2x72 + ΦΠΑ), Τακάκια πίσω (33,67 + ΦΠΑ), εργασία (3x30 + ΦΠΑ).
Σύνολο= 430 Εβραιόπουλα ξενιτεύτηκαν μακρυά μου!!!!!!!!!
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοίτα εγώ μίλησα για το κόστος του service. Τώρα όσον αφορά τα τακάκια, είπαμε είναι αφ' ενός θέμα οδήγησης, αφ' εταίρου μπορείς, όπως έγραψε και ο φίλος, να τους δώσεις όποια άλλα θέλεις, με όποια τιμή θέλεις να τα τοποθετήσουν ή να το κάνεις και μόνος σου. Τα τακάκια είναι όπως τα λάστιχα, βάζεις όποια θέλεις, όπου θέλεις!!!

Γιάννη

εγω δεν εχω BMW αλλα μιλάω μεσα στο φορουμ για διαφορα μηχανολογικα που ειναι κοινα σε όλες τις μοτοσυκλετες!! Ετσι και σε αυτο το νημα θα σου παραθεσω την άποψη μου, οχι για να σε πεισω οτι ηταν πολλα τα χρηματα αλα για να σε προβληματισω λιγο και την επομενη φορά να το εξετασεις καλυτερα!!
Καταρχην να σου πω οτι παγιος κανονας για εναν μοτοσυκλετιστη ειναι να ακολουθει κατα γράμμα τα προγραμματισμενα σερβις οπως περιγραφονται στο βιβλιαρακι που σου παραδόθηκε με την μοτοσυκλετα σου! Εκει περιγραφεται στα ποσα κμ χρειαζεται το ταδε εξαρτημα αλλαγη ¨η στους ποσους μηνες! Διότι επι παραδειγματι δεν μπορει να συνιστά αλλαγη υγρων φρενων στα 20000κμ και κατω απο δυο χρονια χρηση!! πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο στα 30 χρονια που ειμαι πανω σε μια σέλλα!! Εκτος κι αν μενεις σε περιοχη με υγρασία Μυκονου (μικρο νησί δηλαδη) οπου και συνισταται η συχνοτερη αλλαγη των λογω υγροσκοπικοτητας των! Τωρα αν η BMW ειναι εξαιρεση σε αυτον τον κανονα να μου το πεις και μενα για να τα ψάλλω στο περιοδικο μοτο που την διαφημιζει απο τις φτηνότερες μοτοσυκλετες στα σερβις της!!
Παμε παρακάτω, φλαντζες καπακιου, νομιζω οτι κατι ειχε παιχτει με αυτο το μοντέλο με τα λαστιχα των καπακιων και η εταιρεία τα αντικαθιστουσε εντος εγγυησης αλλα κι εκτος αυτης μιας και ηταν ελλατωμα απο το εργοστασιο, ψάχτο!!
Φιλτρο αερα/λαδιου, λαδια και δαχτυλιδι ειναι αναλωσιμα και δεν νομιζω να στοιχιζουν ακριβα, πλης ισως των λαδιών που απαντες οι εξουσιοδοτημενοι χρεωνουν το +300% επι της χονδρικης που αγοραζουν!!

Αυτα ειχα να σου πω παντα φιλικα
Reply With Quote