View Single Post
  #20  
Παλιό 14-08-2012, 14:36
mck Ο/Η mck βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Χολαργός - Παπάγου
Μoto: R1200GS SE (2009)
Μηνύματα: 618
Προεπιλογή Απάντηση: Ταξίδι στα Κύθηρα... (ζητούνται πληροφορίες)

Live from Kythira (συμπληρωματικά στους φίλους που έγραψαν παραπάνω):
Το Δημοτικο camping στο Καψαλι είναι μέσα στα πεύκα, αλλα δεν ξέρω τι συνθήκες επικρατούν ...
Ίσως να μπορείτε να στησετε σκηνές στην παραλία μεταξύ Παλιοπολης και Κομποναδας, κοντά στην ταβέρνα Σκανδεια, ωραία θάλασσα, μεταξύ χωριου Αβλεμονα και παραλίας Καλαδι, αμφότερα must see ..
Στα βόρεια του νησιού παίζει ελεύθερο camping κοντά στην Κακιά Λαγκαδα όπου και ωραία οργανωμένη παραλία με beach bar etc και ανατολικοτερα το Διακοφτι, αν και λιμάνι, απίστευτη αμμουδερη θάλασσα, η χαρά του παιδιού και φαγητό (ιδίως κακαβια) στον Μανώλη. Πάνω απο το Διακοφτι στην κορυφή του βουνού ο Αη Γιώργης του Βουνού με απίστευτη θεα.
ελεύθερο camping παίζει και στην Φυρη Άμμο (Καλαμου), η αγαπημένη μου, αλλα την "πιάνει" ο ΒΑ αέρας, όπως όλες τις ανατολικές παραλίες πλην Χαλκού. Όταν είσαι κοντα τον Καλαμο πας για φαγητο στην Φιλιω! Τέλος!
Στη Χώρα σουβλάκια και μπιφτεκια στον Ζορμπα και ποτάκι στο Mercatto, και στον Κουκο κατηφοριζοντας προς Καψαλι, αφού επισκεφθείτε το Κάστρο, όπου και παντρεύτηκα την Τσιριγωτισσα γυναικουλα μου
Στο Καψαλι μπάνιο άνετα όταν φυσάει Βοριας και φαγητό στο Υδραγωγειο, στην Χυτρα, και ψάρια στον Μαγο. Πρωινά και κρέπες κλπ στο Λεμονι και στη Βανιλια. Παίζει πολυ ωραία παραλία απέναντι (με θαλασσιο ποδήλατο, αλλα και μονοπάτι απο το δρόμο) ονόματι Σπαραγαριο. Απο Καψαλι οπωσδήποτε να πάτε στο νησάκι βράχο Χυτρα με το Glass Bottom του Σπύρου!
Άλλη πολυ ωραία παραλία (νότια) με beach barακι στο Μελιδονι, απ' όπου μπορείτε να πάτε και στα Μοναστήρια της Παναγίας της Μυρτιδιωτισσας και της Αγίας Ελεσσας και μετα φαγητο στη δροσια στον Πλατανο στον Μυλοποταμο όπου και οι Καταρράκτες, επίσης must see ... Ζητήστε οδηγίες για Νερομυλους (!), εάν άντεχετε λίγο trekking ... Αξίζουν, όπως και τα Πορφυρα Μονοπάτια του νησιού, πρόσφατη εξαιρετική πρωτοβουλία για trekking για όσους ψηνονται και αντέχουν, εγω μάλλον δεν ... Δεν έχω πρόχειρο το site, google it ...
Πάρτε κανά τηλ στο 6947 187 168 να τα πούμε κι απο κοντα!
Καλα να περάσετε!
Μηνας
Reply With Quote