View Single Post
  #4  
Παλιό 28-07-2010, 13:59
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Ερωτήσεις για ενδοσυνεννόηση

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Arkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ φοβάμει ότι τα PMR είναι μονόδρομος.
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Arkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα λαρυγγόφωνα τί είναι;
ΜΡ 3 παίρνει η ΒΤ2.


τα PMR συμφωνώ ότι είναι η πιο αξιόπιστη λύση, τα έχω δοκιμάσει και θα σας μεταφέρω την εμπειρία μου.
1. δεν δουλεύουν dublex, αυτό σημαίνει ότι ένας μιλάει και όλοι οι άλλοι ακουν. Πρέπει να τελειώσει ο πρώτος και μετά να ανοίξει το κανάλι να μιλήσει κάποιος άλλος. Μεταξύ 2 ατόμων είναι σχετικά βολικό, μεταξύ 4άρων το θεωρώ...μπέρδεμα. Υπάρχει όμως η επιλογή των καναλιών. Οι δύο οδηγοί (ας πούμε) σε 1 κανάλι και οι δύο συνοδηγοί σε διαφορετικό ή κάποιος ανα δύο άτομα συνδιασμός....Όταν θα γίνει κουβέντα που αφορά όλους, συντονίζονται σε ένα κανάλι αλλά πάνω σε μοτό εκτιμώ ότι όλα αυτά είναι κάπως δύσχρηστα.
2. Προσοχή στα μικρόφωνα. Είχα επιλέξει VOX μικρόφωνα (τα PMR υποστηρίζουν VOX λειτουργία), ώστε να ανοίγει το κανάλι μόνο του όταν θα ανίχνευε ομιλία, έτσι θα απεύφευγα τη καλωδίωση του PTT (κουμπί άνοιγμα/κλείσιμο καναλιού). Οπως όμως και να ρύθμισα την ευαισθησία, ο ήχος από τον περιβάλλοντα χώρο/αέρας κτλ μου κρατούσε το κανάλι ανοικτό οπότε...τζίφος.
Γύρισα πίσω λοιπόν στη λειτουργία PTT χωρίς τη καλωδίωση (με τσαντίζουν τα πολλά καλώδια). Κατεβάζω το χέρι στο τσαντάκι που έχω το PMR πατώ το PTT της συσκευής και μιλώ.... ΄
Δεν είναι ότι πιο σύγχρονο στην ενδοεπικοινωνία αλλά έχω κάνει τη δουλειά μου απλά με λίγη περισσότερη προσοχή... Τουλάχιστον το συστηματάκι που υιοθέτησα αποτρέπει την ακατάσχετη φλυαρία εν κινήσει...
Reply With Quote