View Single Post
  #3  
Παλιό 05-02-2013, 10:14
Alkinoos Ο/Η Alkinoos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1200GS Adventure
Μηνύματα: 982
Προεπιλογή Απάντηση: Επειδη το καλοκαίρι ειναι κοντα...

Πλεον που η μηχανη ειναι στη ραμπα βλεπω πιο καθαρα καποια πραματακια που μου ζηταγε.
Βασικα αυτος ειναι κ ο λογος που πηρα αποφαση κ την εκανα βιδες.
Αρχησε να βγαζει χαζοβλαβες που δεν τις εφτιαξα στην ωρα τους κ τωρα εχουν μαζευτει ολα μαζι κ δεν επαιζε να βαλω το χερι στη τσεπη κ να πω "ποσα? 1500? παρε τα, να τελειωνουμε" γιατι πολυ απλα Α) δεν περισσευουν αυτο το καιρο κ Β) αν παρει χαμπαρι η κυρια το νουμερο των ευρω με βλεπω να κοιμαμε στη ραμπα μαζι με την μηχανη.

Οταν λεω χαζοβλαβες αναφερομαι σε απλα πραματακια τα οποια απαιτουν περισσοτερο χρονο απ'οτι χρημα.
Για παραδειγμα,
καμμμενο δεξι γκριπ. Απλα δε ζεστενει. Λογικα θα το φτιαξω μονος μου.
Δεν δουλευει ο δεικτης της βενζινης. Δεν εχω ιδεα γιατι, θα το ψαξω. Επ'ευκαιριας καλο ειναι να αλλαξω κ τους ταχυσυνδεσμους βενζινης.
Χρειαζεται τσιμουχα στο διαφορικο. Βλεπω οτι δακριζει κ δεν ειναι για να το αφηνω. Κανω σκεψεις για αλλαγη γραναζιου διαφορικου. Βαρεθηκα να εχω 5000 στροφες κ να πηγαινω με 150. Ασε που καιει κ πολυ σε αυτα τα χιλιομετρα.
Λαστιχα. Αυτη δεν ειναι χαζοβλαβη αλλα πρεπει να γινει η αλλαγη τους.
Ρουλεμαν εμπρος τροχου για δευτερη φορα απο τον Ιουνιο. Παρεα τους θα αλλαχθουν τα ρουλεμαν στο τιμονι κ τα σινεμπλοκ της πανω πλακας.
Κοστος λιγοτερο απο 50 ευρω αλλα χρειαζεται να λυθει η μιση μηχανη κ ποιος ξερει ποσες ωρες δουλειας χρειαζεται.
Αμορτισερ. Το εμπρος ειναι σωβρακο κ το πισω για τα μπαζα. Κ τα δυο θελουν επισκευη συν καποια πραματακια που ισως σας δειξω καποια στιγμη.
Τι αλλο εμεινε?
Βαψιμο. Ξανα. Εκανα μια γρατσουνια στο καπακι του τεποζητου. Ε τι να πω. Οτι ειμαι παραξενος? Δε μου αρεσει να την βλεπω ουτε αυτη ουτε ολες τις υπολοιπες σε καγκελα χουφτες καπακια κινητηρα. Μου σπανε τα νευρα, πως να το κανουμε?
Βαλτε σε ολα αυτα ενα καλο σερβις σε κινητηρα σασμαν κλπ κ καταλαβαινεται την σουμα.
Αν το αφηνα κ αλλο, θα ερχοταν το Πασχα κ στανταρ δε θα ειχα κανει τιποτα.

Οσο πρωχωραει θα ενημερωνω.
Τις καλημερες μου!
;
Reply With Quote