View Single Post
  #17  
Παλιό 28-12-2013, 23:19
Al Bandy Ο/Η Al Bandy βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2013
Περιοχή: Κρήτη
Μoto: R 1100 RT
Μηνύματα: 323
Προεπιλογή Απάντηση: Ένα μεγάλο μπράβο στην ΔΙΑΣ !!!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ADV Εμφάνιση μηνυμάτων
Al αυτό που λές απο <<προσωπική επιλογή>> απο που προκύπτει?

Αν μιλάμε για την ίδια κοινωνική ομάδα, και δεν έχω καταλάβει λάθος εγώ, τότε είναι γνωστό και στις πέτρες και εξακριβωμένο εδώ και δεκαετίες. Τι δεκαετίες? Αιώνες! Αλλά μόνο στην Ελλάδα (ακόμη και σ' αυτό είμαστε χάλια). ΄
Γιατί οι αντίστοιχοι, στις άλλες χώρες που γνωρίζω και έχω προσωπική γνώμη, ζουν κανονικά σε σπίτια όπως όλος ο κόσμος, εργάζονται όπως όλος ο κόσμος, είναι γενικώς ενσωματωμένοι στην κοινωνία κλπ.

Άλλωστε απαντάει και ο aeriko πιο πάνω με ατράνταχτα στοιχεία: ο Τσαουσέσκου στην Ρουμανία τους έδωσε σπίτια που αρνήθηκαν να παραλάβουν για να μην εγκαταλείψουν την νομαδική ζωή. Και όσοι τα δέχτηκαν συνέχισαν να ζουν νομαδικά.

Μην πηγαίνεις μακριά. Κάτι αντίστοιχο συνέβη/συμβαίνει και στο Ηράκλειο, όπου έχουν καταλάβει αυθαίρετα εδώ και 20κάτι χρόνια, ιδιοκτησία τού Δήμου Νέας Αλικαρνασσού.
Τους έδωσαν άτοκα δάνεια για να αγοράσουν σπίτια και να φύγουν απ' τον χώρο. Ποτέ δεν αγόρασαν σπίτια, έφαγαν τα δάνεια και όχι μόνο δεν τον άδειασαν αλλά τον διεκδικούν κι από πάνω τώρα νομικά με δικηγόρους λόγω τής μακροχρόνιας χρησικτησίας.

Τα σχόλια δικά σας. Γιατί εγώ αν γράψω αυτό που μού 'ρχεται στο μυαλό θα με παρεξηγήσετε.

Last edited by Al Bandy; 28-12-2013 at 23:47.
Reply With Quote