View Single Post
  #1  
Παλιό 26-09-2011, 22:46
D_Artagian Ο/Η D_Artagian βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Patra
Μoto: R 1200 GS LC 2013
Μηνύματα: 630
Smile Λάστιχα Michelin Pilot road 3 σε 1200 GS - εντυπώσεις

Το GS μπορεί να ξεδιπλώσει τις πραγματικές του αρετές εκτός δρόμου μόνο με τα χωμάτινα ελαστικά - ΤΕΛΟΣ . Όλα τα υπόλοιπα είναι απλά για μια απλή διάσχιση σε πατημένα τεραιν. Τώρα τι σχέση έχει αυτό με τον τίτλο ??

Έχει γιατι έχοντας αυτό κατα νου (και έχοντας και ένα ζευγαρι Karoo πάντα standby) έκανα την επιλογή να φορέσω ένα πλήρως ασφάλτινο ελαστικό , (έχοντας πριν φορέσει και μείνει απόλυτα ικανοποιημένος από το pilot road 2) με δεδομένο οτι τον επόμενο καιρό θα κάνω αρκετές βόλτες διπλός κλπ...

Εκτός από το γεγονός οτι θεωρούσα 99% σωστή την επιλογή (γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να μου πει κανενας οτι πηγαίνει χώμα-εντουράδα με τα anakee ή τα EXP για παράδειγμα ) , πλεον την θεωρώ 100% σωστή.

Έχοντας κάνει μόλις 300 χλμ σε μεικτές συνθήκες χθες , το λάστιχο από την πρώτη στιγμή σου δίνει μια αίσθηση σιγουριάς που εγώ δεν έχω συναντήσει ξανά. Είναι τόσο γραμμικό που λες οτι γέρνω , και γέρνω , και έχει κ αλλο, και έχει ακόμα πιο πολύ, και δεν σε πειράζει με γύρεις κι άλλο (ώπα, μην το παρακάνουμε..είπαμε..) . καταπληκτικό λοιπόν στις στροφές , ακόμα και σε περάσματα με λίγο χώμα πάνω στην ασφαλτο όπου άλλες φορές συναντάς ένα γλιστριματάκι...

Για οποιον θέλει μια πλήρως ασφάλτινη λύση το προτείνω ανεπιφύλακτα..είναι δίγωμο , και έχει και περίεργο look !

Reply With Quote