View Single Post
  #36  
Παλιό 03-09-2009, 13:26
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Ερωτηση για ελαστικα . Θελω προτασεις

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ALX Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν μάγκες... ακούστε τι δική μου ιστορία και βγάλτε τα συμπεράσματά σας.

Από την αρχή στο 1150 φορούσα Tourance (τα παλιά) Ήμουν ευχαριστημένος γενικά αλλά δεν ήταν κι ότι το καλύτερο. Κάποια στιγμή που βγήκαν τα Continental, είπα να τα δοκιμάσω αφού διάβαζα καλές κριτικές από το εξωτερικό (κρατήστε το αυτό το υπογραμμισμένο)

...................................................................................................
...................................................................................................
Απλά τέλεια τα EXP που κρατάνε πολύ καλά και στο βρεγμένο. Στρίβεις και σε βάζουν μόνα τους στη στροφή, δίνοντάς σου σωστές πληροφορίες για την πρόσφυση του δρόμου. Ένα διήμερο στη Πελοπόννησο και δεν θυμάμαι να άνοιξε πουθενά το ABS! Για τέτοια πρόσφυση μιλάμε!

Κι όσοι με ξέρουν οδηγικά, μπορούν να σας επιβεβαιώσουν πως οδηγάω το GS και δεν λέω ότι να ΄ναι.
.....................................................................................................
.....................................................................................................
το θεμα επιλογης ελαστικου ειναι πια μεγάλη υποθεση!! Παλια με τα 500αρακια ψευδοεντουρο ειχε 2 λαστιχα να διαλεξεις κιαυτο ηταν όλο!!
Σημερα εχουν αλαλξει τα πραγματα!!

Καθοριστικος παραγωντας ειναι ο οδηγος και τι ζητάει απο το ελαστικό του!! Αλλος ζητάει κρατηματα στην βροχη και στεγνο και να μπαινει με τους μαρσπιεδες κατω, αυτος επιλεγει MIchelin Pilot Road 1!!! Αλλος χωμα κι επιλεγει Cntinental TKC 80 και πάει λεγοντας!!!
Εγω για την δικια μου μοτοσυκλετα και απο το 2003 (και μετα την αποσυσρση των θρυλικων Michelin T66) εχω δοκιμασει τα ακολουθα και για τα οποια σας παραθετω τις εμπειριες μου για το καθενα ξεχωριστά!

Bridgestone BW 501-502= καλο ελαστικο ΟΤΑΝ ζεσταθει!! Χειμωνα και για 2κμ....προβλημα!! Αδυνατον να ζεσταθουν με γλυστρηματα στις στροφες και στα ξεκινηματα καμαια φορά κι ασαφη φρεναρισματα!!! Μιλαμε για στεγνό παντα!!
Στον ανοικτο δρόμο πολυ καλα έως αριστα μόλις περασεις την διασταυρωση της Κιφισιάς αν πας Βορεια ¨η την κινετα αν πάς ανατολικά!
Στο βρεγμενο μεσα στην πόλη ΔΕΝ μου αρεσαν, στο βρεγμενο στην Εθνικη οδο, πολυ μετα τα παραπανω σημεια, απεδιδαν ικανοποιητικά!!
Χιλιομετρικη αποδοση 12000κμ μετα ......πεταμα γιατι εχουν γινει πετρες!!
Michelin Anakee= δεν το συζητάω καν, οτι χειρότερο εχω φορέσει σε λαστιχο, με ασάφειες, τρεμουλα, επικυνδυνα στις στροφε΄ς κ.λ.π.!!! Εκανα 8000κμ και τα πεταξα!!!! Στο Βαραντερομανια αλλα και σε αυτο το φόρουμ θα δειτε επισης φωτογραφιες απο καινουρια ΑΝΑΚΕΕ χωρις....τακουνια!!!!!
METZELER ΕΧΡ= Πολυ καλο ελαστικο (κι ακριβό) βγαινει σε δεικτη ταχυτητας ''V'' μονον πραγμα που εμενα δεν μου αρέσει αφου τα δικά μας ειναι ''Η''!! Δεν μου αρεσουν διότι ο δεικτης ''V'' αργει πολύ να ερθει σε θερμοκρασια λειτουργιας ¨η δεν ερχεται καθόλου στα δικά μας μηχανάκια!! Εχουν πανω κατω τα ιδια χαρακτηριστικα με τα BW με ενα (μονον ενα ) κλικ παραπάνω!! Χιλιομετρικη αποδοση το ιδο με τα BW και για τους ιδιους λογους!!
DUNLOP D607= ειναι η τεταρτη φορα που τα φοράω και δηλωνω ενθουσιασμενος!!! Στριβει, φρεναρει σε στεγνο και βρεγμενο περα απο τα δικά σου/μου ορια και φυσικα πολυ καλυτερα απο ολα τα παραπάνω!! Ζεσταινετε στα 300μ κι ετσι τα πρωτα κμ γινονται ανευ αγχους πιά!! Κάποιοι παραπονιουνται για αστάθειες κι αλλα τινα τα οποια σε 4 αλλαγες δεν εχω διαπιστωσει!! Σε δυό περιπτωσεις μάλιστα συναδελφοι τα εβαλαν και ''δεν τα αντεξαν'', τα πουλησαν σε 2 διαφορετικους συναδέλφους κατόπιν δικιας μου συστασης (φιλοι καρδιακοι και οι δυό) οι οποιοι πίνουν νερο στο ονομα αυτων των ελαστικων!! Τωρα πως οι μεν γκρινιαζαν και οι δε .......ουδεν προβλημα ειναι άλυτο μυστηριο!! Η τιμη τους ειναι 235ε στον Ψυχογιό οταν στα υπόλοιπα μετρας πανω απο 270!!! Δεν εχουν το ονομα ουτε προωθουνται όπως τα υπόλοιπα!! Θέλουν στρωσιμο για περιπου 1000κμ σε μεικτες συνθηκες οδηγησης για να αποδωσουν τα μεγιστα!!
Χιλιομετρικη α΄ποδοση 20,000κμ ασφαλεστατα!!!!!! Τότε θα αρχισουν να γλυστράνε!!!

Εχω γράψει πανω απο 80,000κμ με αυτα τα λαστιχα και οταν ξαναλλαξω ΑΥΤΑ θα βάλω πάλι!!!

Υ.Γ. τα παραπανω ειναι απολυτως προσωπικες μου εμεπιριες και δεν ειναι απαραιτητο να ισχυουν και για άλλους οδηγους!!

Last edited by GeorgeP; 03-09-2009 at 13:30.
Reply With Quote