View Single Post
  #57  
Παλιό 22-11-2012, 17:24
java Ο/Η java βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Πύργος Ηλείας
Μoto: f800GS Yellow, XT600 '88 Blue
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή Απάντηση: Μαυρισμένος προβολέας f800GS

Μετά από καιρό και αφού έχει αυξηθεί πολύ το μαύρισμα (φαντάζομαι αυξάνεται λογαριθμικά, αφού όταν μαυρίζει απορροφάει περισσότερη ζέστη...) άρχισε να θολώνει το τζάμι, σα να έχει υγρασία.
Έβγαλα το φανάρι και από την τρύπα που μπαίνει η λάμπα προσπάθησα να το καθαρίσω με ένα μαλακό πανάκι λίγο βρεγμένο. Προσπάθησα επίσης να καθαρίσω και τον καθρέφτη αλλά άρχισε να ξεβάφει στο πανάκι (μιλάμε για ποιότητα κατασκευής!). Οπότε αφού καθάρισα σιγά σιγά το θάμπωμα, για να μην ξεβάψει όλος ο καθρέφτης, έβαλα ένα κομμάτι αλουμινόχαρτο μπροστά από το μαύρισμα για να μην ζεσταίνεται το μαυρισμένο μέρος και θαμπώνει πάλι το τζάμι.
Δεν έβαλα αλουμινοταινία γιατί σκέφτηκα οτι η κόλλα της μπορεί με τη ζέστη να εξατμιστεί και να θαμπώσει πάλι το τζάμι.
Το αλουμινόχαρτο είναι διπλό (για να μην λυγίζει από τους κραδασμούς), μπαίνει από την τρύπα της λάμπας και φτάνει μέχρι εκεί που πατάει η λάμπα. Μετά μπαίνει η λάμπα και το στερεώνει στη θέση του. Το έχω έτσι από το καλοκαίρι και δεν έχω δεί να χειροτερεύει το μαύρισμα.
Αν προσπαθήσει κάποιος να καθαρίσει τον καθρέφτη, να το κάνει με στεγνό και ΠΟΛΥ μαλακό πανί και επίσης ίσα ίσα που να ακουμπάει τον καθρέφτη γιατί ξεβάφει.

ΥΓ: Παιδιά, δεν είναι κάτι που το προτείνω να το κάνουν και άλλοι. Απλώς γράφω τι έκανα εγώ.
Reply With Quote