View Single Post
  #28  
Παλιό 02-07-2013, 02:14
teo71 Ο/Η teo71 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: ζωγραφου
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,983
Προεπιλογή Απάντηση: Πώς να σχεδιάσετε μια διαδρομή στο Google Maps και να την εξάγετε σε Garmin & TomTom

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από moby_gr Εμφάνιση μηνυμάτων




Έχει δίκιο ο Στέφανος κι εγώ για αυτό το "πρόβλημα" έψαχνα λύση τόσες μέρες...

Όντως κατά την εισαγωγή των "route tracks" η δεύτερη επιλογή δηλαδή (αυτή μας ενδιαφέρει διότι σε μία διαδρομή 1000 χλμ τα 3,4,5 waypoints, δε βοηθάνε και πολύ ώστε να βγει παρόμοια με το google maps, διαδρομή) το πρόγραμμα δημιουργεί 1000 νέα waypoints!!!

Μόλις τα κατεβάσει όμως και ολοκληρωθεί(!) το calculating της διαδρομής (η εξέλιξη φαίνεται στη μπάρα πάνω από το χάρτη που πρασινίζει σιγά-σιγά), κάνουμε save as: σε αρχείο "Tyre Itinerary Files", ώστε να αποθηκευτεί η όλη διαδρομή (με τα 1000 waypoints)

Όντας αποθηκευμένο το αρχείο που δημιούργησε το tyre, δεξιά από τη λίστα με τα (1000) waypoints, στη δεύτερη στήλη, εμφανίζεται ΠΛΕΟΝ ενεργό ένα από τα εικονίδια, παρόμοιο με το "zip" που κάνει "Reduce" τα waypoints
H προεπιλογή είναι για 100, λογικά αυτά δεν είναι πολλά για το Garmin.
(αν θέλουμε ακόμα λιγότερα, πάμε tools, preferences, files, max# of waypoints και κατεβάζουμε το νούμερο εκεί που θέλουμε )

Αποτέλεσμα, η λίστα με τα waypoints, πλέον περιλαμβάνει 100 μόνο από τα αρχικά και τα υπόλοιπα έχουν διαγραφεί (σκόρπια) και φαίνεται από την αρίθμηση τους!
Τώρα μπορούμε να αποθηκεύσουμε σε .gpx το οποίο ανοίγουμε με το base camp ή το στέλνουμε στο garmin.






Επειδή δεν έχω εύκαιρο garmin, θα το κάνει κάποιος τον κόπο να δοκιμάσει να το στείλει σε garmin και να μας πει, αν πλέον είναι οκ και με τη συσκευή?!

Τι είπες τώρα!!!!

Ξερεις πολλούς να μπορούν να το κάνουν???

Εγω λέω να σου φέρω το δικό μου, να σου πω που θέλω να πάω το καλοκαίρι και να μου το ετοιμάσεις..
Reply With Quote